Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Kendine özgü yorumuyla Ahmet Kaya’nın Gel Hadi Gel parçasını yorumlayan Selin Sümbültepe ile bir araya geldik. Yeniden yorumlamak için alan yaratan bir şarkı olduğu için Gel Hadi Gel‘i seçtiğini söyleyen Sümbültepe, şarkıyı paylaşmaya karar vermesindeki son etkenin Dilan Bozyel olduğunu, bunun üzerine birlikte çalıştıklarını dile getirdi. “Mart sonu itibarıyla köklerimden gelen melodileri günümüzle buluşturuyor olacağım.” diyen Selin Sümbültepe, daha önce örneği olmayan Arapça-Türkçe şarkılardan oluşan bir EP çalışması yayınlayacağını söyledi. Hepsi ve daha fazlası röportajımızda seni bekliyor!

ο Bir Ahmet Kaya şarkısı olan Gel Hadi Gel’i yeniden yorumladınız. Öncelikle bu şarkının sizdeki yerini ve neden bu şarkıyı seçtiğinizi merak ediyorum.

Özel bir yeri olduğundan değil de yeniden yorumlamak için alan veren bir şarkıydı. Kendimi özgür hissettim. Ayrıyeten genelde çok popüler olmayan şarkıları yorumlamayı seviyorum. Her dinleyen ‘Bu şarkıyı daha önce duymamıştım’ diyor. Bu vesileyle hem yeni bir şarkı hem de yeniden yorum dinlemiş oluyorlar.

ο Hazırlık süreci nasıl gerçekleşti? Ne kadar sürede tamamladınız?

Çok hızlı olmadı çünkü bu kadar paylaşılıp izleneceğini düşünmemiştim. Instagram’daki büyümesine kayıtsız kalamayıp birkaç ay sonra iznini aldım. İznini aldıktan sonra tüm işitsel ve görsel prodüksiyonu bir ayda hazırlayıp yayınladım.

ο Fotoğraf çekimlerinde Dilan Bozyel ile çalışmışsınız. Şarkı tam da Dilan Bozyel’in tarzını ortaya çıkaracak bir şarkı ki fotoğraflar da tam olarak bunu gösteriyor. Peki sizin aranızdaki uyum nasıldı?

Şarkıyı paylaşmaya karar vermemdeki son damla Dilan’dır. Tam üstüne beni çekmek istediğini söylemişti. Tam yerine rast geldi manzara koyduk diyebilirim (gülüyor). Dolayısıyla bir ahenk içinde yıllardır tanışıyormuşuz gibi geçti çekimler.

ο Taha Balta yönetmenliğinde bir klip çalışmasıyla yayınlandı şarkı. Klip, senaryo sürecine ne kadar dahil oldunuz?

Kliplerimde her şeye her zaman dahil oluyorum. Bu bağımsız müzisyen zorunluluğu diyebilirim. Taha oldukça pratik gören genç bir yönetmen. Biz Dilan ile fotoğraf çekilirken Taha da aynı esnada video mu çekti. Her şey birkaç saat içinde bitmişti.

ο Ahmet Kaya şarkıları kültleşmiş şarkılardır. Yeniden yorumlarken bu durumu düşünerek stres veya endişe yaşadığınız oldu mu?

Konu müzik olunca içimde kaygı olmuyor. Ahmet Kaya şarkılarını sadece Ahmet Kaya’dan dinlemek isteyen bir taban vardır illaki ama şarkıların başka seslerde hayat bulması onları yaşatmaya devam etmektir diye düşünüyorum. Günümüzde linçlemek insanlarda hobiye dönmüş durumda dolayısıyla ürettiğim şeyin, beni tatmin edip etmemesi dışında başka bir şey ile ilgilenmiyorum.

ο Mart itibarıyla yıllardır hayalini kurduğunuz müziğin görsel dünyasını bizlerle buluşturacağınızı söylediniz. Bunu biraz açabilir misiniz? O dünyada neler olacak?

Mart sonu itibarıyla köklerimden gelen melodileri günümüzle buluşturuyor olacağım. Buna Hatay ve Mardin’de çekimlerini yaptığımız klipler de eşlik edecek. Daha önce örneği olmayan Arapça-Türkçe şarkılardan oluşan bir EP çalışması olacak bu.

ο Yıl içerisinde planlarınız arasında neler var? Yeni şarkılar gelecek değil mi?

Evet, 28 Mart itibarıyla toplamda 5 şarkılık bir yayın süreci başlıyor. EP’nin son şarkısı ağustos ayında yayınlanmış olacak.

ο Son olarak dinleyicilerinize ve Back on Stage okurlarına ne söylemek istersiniz?

Keşfetmekten vazgeçmesinler, bağımsız müziğe ve müzisyene desteklerini daha çok göstersinler isterim. Çünkü üretmek ve bunları yayınlamak günümüz şartlarında gittikçe daha da zorlaşıyor.