Zeynep TOKER

Karantinada evlere tıkılıp sosyal medyanın suyunu iyice çektiğimiz zamanlar hepimiz Pandami Music’in en az bir videosuna denk gelmişizdir. Onlar her ne kadar kendi aralarında eğlenmek için bu videoları çekmiş olsalar da insanların ilgisiyle bir grup olma yolunda ilerlediler. Hatta şimdilerde konser vermeye bile başladılar. Alara Canay, Ege Çakır, Eren Halıcı ve Doruk Petekkaya’dan oluşan Pandami Music tüm detayları Back on Stage’e anlattı.

ο Pandami Music’i kurma fikri nasıl ortaya çıktı? Bir araya gelme sürecinizden bahseder misiniz?

Aslında ilk etapta Pandami Music’i kurma fikri, Alara Canay, Ege Çakır, Eren Halıcı ve Doruk Petekkaya olarak bizden çıkmadı. Çünkü oluşturduğumuz içerikler başlarda bizler tarafından değil, tanımadığımız insanlar tarafından sosyal medyada yayıldı. Biz sadece arkadaşımız Alaa Wardi’nin videolarında birkaç kez yer almıştık. Birkaç ay geçtikten sonra hakkımızda konuşulanları görünce çok şaşırdık. “Aralarından bir tanesi Türk’müş” gibi yorumlar görüyorduk ve insanlar bize isim vermeye başlamışlardı. Halbuki biz bu videoları sadece eğlenmek için üretmiştik ve grup olma niyetimiz yoktu. Bununla ilgili bir yorumumuzu sevgili Kaan Sekban’ın “Alt Tarafı Bir Talk Show” programına misafir olduğumuzda henüz adımız yokken belirtmiştik.  Kısa bir süre sonra ise artarak giden yoğun ilgi sonucunda bir profil oluşturarak bu içerikleri topluca sevdiklerimizle paylaşmak istedik.

ο Cover ve mash-up yapacağınız parçaları nasıl belirliyorsunuz? Düzenleme konusunda nasıl bir yol izleniyor ve tüm bu süreç ne kadar sürede gerçekleşiyor?

Aslında parçaları belirlemek için oturup düşündüğümüz pek söylenemez. Yıllarca müzik piyasasında bulunmanın bir getirisi olsa gerek, armonik anlamda birbiriyle uyumlu parçaları bazen istemsiz bir şekilde kafamızda birleştirebiliyoruz. Özellikle Doruk bunun bazen kendinde bir hastalık olduğunu söylüyor.(gülüyorlar) Yumurta kapıya dayandığında günde birden fazla aranjman tamamladığımız oluyor fakat genel olarak zamana yaymış durumdayız. Şarkı seçimlerinde öncelik olarak eğlenmeye odaklanıyoruz.

ο Emre Karayel, Erkan Petekkaya’nın da size eşlik ettiğini gördük. Yayınlanmayı bekleyen ya da iletişim de olduğunuz başka isimler var mı?

Bizden mesajlarını esirgemeyen, hiç beklemediğimiz isimler oldu. Belirli bir tarih yok fakat birlikte çalışmayı hayal ettikçe heyecanlandığımız bolca isim var. Sürpriz olsun diyelim.

ο Yayınlanan cover’lardan dolayı telif konusunda sıkıntı çektiğinizi, bu sorun halledildiğinde yeni videolar paylaşacağınızı söylemiştiniz. Telif konusunu nasıl hallettiniz/hallediyorsunuz? Bununla birlikte parçalarını cover’ladığınız isimler arasında sorun yaşadığınız biri oldu mu?

Parçalarını yorumladığımız sanatçıların hiçbiriyle sorun yaşamadık. Tam tersine; birçoğu oldukça olumlu tepkiler verdiler, güzel yorumlar yazdılar, hatta bizzat videolarımızı paylaştılar. Yaşadığımız telif sorunları çoğunlukla yabancı eserler ile ilgili oluyor. Söz konusu eserlerin Türkiye’deki temsilciliğini yapan firmalar ile görüşme halindeyiz, çok çok kısa bir süre içerisinde yeniden video paylaşmaya başlayabileceğimizi tahmin ediyoruz.

ο Bridgestone Studio projesi için Sezen Aksu’nun “Aşktan Ne Haber” parçasını Ege Çubukçu ile birlikte yorumladınız. İlk olarak bu süreç nasıl gerçekleşti? Hem bir günde şarkı yapmak hem Ege Çubukçu ile ortak üretimde bulunmak hem de Sezen Aksu cover’lamak nasıl bir duyguydu?

Bizim için bu projenin en güzel tarafı Ege Çubukçu ve Brok Beatz ile tanışmak oldu diyebiliriz. Ayrıca, çok fazla insanın emek verdiği, prodüksiyon kalitesinin oldukça yüksek olduğu bir projede yer almak bize heyecan verdi. Bir Sezen Aksu şarkısını cover’lamak ve üstelik bunu yaparken maceracı bir ruhla şarkının orijinalinden uzaklaşmaktan çekinmemek biraz riskli bir hareketti. Yorumlar da bu doğrultuda ikiye ayrıldı ama biz çıkan sonuçtan memnun olduk. Şarkının yapım süreci videoda görünenden biraz daha farklı oldu. Videonun çekildiği alanda profesyonel ses kaydı alma imkanımız olmadığı için parçayı oluşturmak için Ege Çubukçu ve Brok Beatz ile online görüşmeler aracılığıyla önceden bir araya geldik. Sonuç olarak ortaya yaklaşık bir gün içerisinde üretilebilecek bir parça çıkmış oldu. Söz konusu videoda da bu üretim sürecin kurgulaştırılmış halini sergiledik.

ο Son zamanda konserler de vermeye başladınız. Sosyal medya üzerinden birçok kişiye ulaşıyordunuz ama şimdi onlarla karşı karşıya gelmek size neler hissettirdi? 

Videolardaki etkiyi canlı performansta verebilmek adına bir süre kapanıp sadece altyapı hazırladık. Bu yüzden yasakların kalkmasından ve bizim de öngördüğümüzden daha geç sahne almaya başlayabildik. İlk konserle ilgili alacağımız tepkileri kestiremiyorduk ve bu yüzden endişeliydik ama kapının önünde caddenin sonuna kadar uzayan sırayı gördüğümüzde çok heyecanlandık. Hem sahne müzisyenleri olarak sonunda tekrar çalmaya başlamak, hem de dijital platformda başlattığımız ve eğlence dışında hiç bir beklentimiz olmamasına rağmen bizi herkese tanıtan, çok güzel tepkiler alan bu projeyi nihayet sahneye taşımak çok güzel bir duygu. Bu güzel kitleyle yüz yüze olmak enerjimizi ve yaptığımız şeye karşı olan şevkimizi daha da arttırdı. Sahnelerimizde inanılmaz eğleniyoruz ve insanların da bize katıldığını gördükçe mutlu oluyoruz.

Konser programınız nasıl ilerliyor? Kasım ayı içerisinde belli olan konserleriniz var mı?

Şu sıralar ayda en az iki konser veriyoruz. Kasım programında ise Kocaeli, İstanbul ve Alanya görünüyor şimdilik. Herkesi bekliyoruz.