Zeynep TOKER

1989 yılında İBB Kent Orkestrası adıyla kurulan müdürlük, daha sonra çeşitli müzik topluluklarının dahil edilmesiyle İBB Orkestralar Müdürlüğü adını aldı. Türk Sanat Müziği Topluluğu ve Türk Halk Müziği Topluluğu, Kent Orkestrası, İBB MehteranıİBB Bandosu ve Oda Müziği Topluluğu olmak üzere toplam 6 topluluktan oluşan İBB Orkestralar Müdürlüğü’nü yakından tanımak için İBB Orkestralar Müdürü Ozan Bircan ile bir araya geldik.

ο İBB Orkestralar Müdürlüğü’nde birbirinden farklı 6 topluluk bulunuyor. Bu toplulukların neler olduğunu ve amaçlarını sizden dinleyebilir miyiz?

1989 yılında kurulan ve İBB Kültür Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan Orkestralar Şube Müdürlüğü, bünyesinde bulunan birbirinden farklı müzik toplulukları ile eşine az rastlanır kamu sanat kurumlarından birisidir. Dünya müzik tarihinin ilk düzenli askeri müzik topluluğu olan Mehteran, aynı türün Avrupai tarzda devamı niteliğindeki Bando, uluslararası değer taşıyan çok sesli müzik eserlerini yüksek standartlarda icra eden senfonik pop orkestrası niteliğindeki Kent Orkestrası, Türk müzik tarihinin yaratım, icra ve terminolojileri ile bağımsız disiplinler halinde gelişen geleneklerini başarıyla temsil eden Türk Halk Müziği Topluluğu ve Türk Sanat Müziği Topluluğu ile klasik batı müziği temelli yapısı ile Oda Müziği Topluluğu müdürlüğümüz bünyesinde bulunan sanat topluluklarıdır.

ο Şehrin her noktasında insanları müzikle buluşturuyorsunuz. Peki aldığınız tepkiler ne yönde? Semt – mekân – orkestra planlamasını nasıl yapıyorsunuz?

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin temel değerleri ile “Erişilebilir ve Kapsayıcı Stratejiler ile Dinamik Bir Kültür Sanat Alanı Yaratmak” hedefine uygun olarak müdürlük faaliyetlerimizi şehrimizin 39 ilçesine yayacak şekilde yıllık etkinlik planlamaları gerçekleştiriyoruz. Açık ve kapalı mekânlarda sürdürdüğümüz faaliyetlerimizde, özellikle bugüne değin sınırlı erişimin olduğu konumlar başta olmak üzere İstanbulluların takdirine mazhar olmaktan memnuniyet duyuyor, kapsayıcılığa yönelik gelişimimizi sürdürüyoruz.

ο 10 yaşından beri müzikle iç içesiniz, tüm eğitiminiz bu yönde ve bu noktada farklı çalışma deneyimlerinizde olmuş. Peki şu an gelmiş olduğunuz noktada tüm geçmişinizden, eğitimlerinizden nasıl besleniyorsunuz?

Bir müzisyen olarak bugüne değin pek çok icra mecrasında ve kamu ile özel kesimde icra ve eğitim kurumlarında görev aldım. Halen şube müdürü olarak görev yaptığım İBB Orkestralar Şube Müdürlüğü’nün 2007 yılından beri de icracılarından birisiyim. Mesleki eğitim ve geçmişimin kişisel gelişimime kazandırdıklarına ilave olarak, özellikle aynı kurumda yönetici sorumluluğu üstlenmek bizzat deneyimlediğim konularda, kurumsal gelişime farkındalıkla katkı sunma fırsatı sağladı ancak burada en önemli husus beslendiğim şahsi birikimimin, sorumlu olduğum kamu kurumunda faydaya dönecek şekilde dönüşümü ve yeniden yorumlanmasıdır.

ο Ayrıca bir yandan müzik icra etmeye devam ediyorsunuz. 2019 yılında Restart Your Life isimli bir albüm yayınladınız. 2022 yılında müzikseverlerle paylaşacağınız yeni çalışmalarınız olacak mı?

2019 yılında yayımlanan Restart Your Life albümü aslında iki albümlük bir hikâyenin ikinci, son ve “zamandan bağımsız” bölümü. Hikâyenin başını anlatacak bir geriye bakış albümü için 2022 tarihini vermek zor ancak bu yıl içerisinde bu hikâyeden bağımsız bir EP’nin dijital mecrada yayımı için hazırlanıyorum. Ayrıca 2022 içerisinde Restart Your Life albümünden bir şarkı daha kliplenecek.

ο İBB tarafına yeniden dönecek olursak, önümüzdeki süreçte İstanbulluları nasıl bir konser takvimi bekliyor? Sürpriz etkinliklere yer verecek misiniz?

Nisan ayı boyunca Ramazan’a özel içeriklerle ürettiğimiz programlarımız sürüyor olacak. Mayıs ayından itibaren de açık hava konserlerimize ağırlık vereceğiz ve yıl sonuna kadar zaman zaman özel konukları da dahil edeceğimiz yoğun bir program ile İstanbul’un orkestraları olarak İstanbullular ile buluşacağız.

ο Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tüm sanatseverleri İBB Orkestralar Müdürlüğü’nün etkinliklerinden haberdar edebilmek için sosyal medya hesaplarımızı takibe davet ediyorum.

Instagram: @ibborkestralari

Twitter: @ibborkestralar

Facebook: İBB Orkestralar Müdürlüğü