Ahmet YATĞIN

Lise yıllarından bu yana, 20 yılı aşkın süredir arkadaş olan müzik tutkunlarının işi Otuzbeşlik. Grubun bas gitaristi ve geri vokali Osman Cem Gençtürk uzman psikolog, davulcu Caner Sarıoğlu gemi inşa mühendisi, gitarist Ekim Ayyıldız bilgisayar mühendisi ve vokal Volga Okan emekli deniz binbaşı. Geçimlerini müzik dışında sağladıkları için kendi prodüksiyonlarını yapmak daha kolay olmuş. Ve geçen ay Otuzbeşlik Koş Yardıma’yı yayınladılar. Tanışalım istedik.

❏ Albümünüzün hikayesi nedir?
Son yıllardaki sosyal gelişmelerden ve teknolojik hızdan bahsetmek istedik. Yılda 400’den fazla kadının ‘şiddete bahane’ üretilerek öldürülmesini, bir günde fenomen olan ‘züppeleri’, her sabah aynı otobüse binip işe giden insanların “Zor geliyor” dediğini duymazdan gelemezdik. Biz sahnede yapamayacağımız hiçbir şeyi albüme koymadık. Geri vokaller, gitar bendleri, davul atakları… Hepsi 50 yıl önce nasıl kaydediliyorduysa biz de öyle kaydettik. Anlayacağınız, bizimkisi analog kafa.

❏ İsminizi hikayesi nedir?
2014’te gruba bir isim bulmak istediğimizde, 35 yaşını geçmiş gençlerden oluşan bir grup olduğumuzu fark ettik. Bunun yanı sıra İzmir sevgisi gibi bir ortak noktamız da var.

❏ Kara Köpek şarkınızdaki, kurtulmak istediğiniz kara köpek, neyi simgeliyor?
Kara Köpek aslında İngiliz edebiyatında depresyon anlamında kullanılan bir metafor. Hatta Churchill’in depresif durumlarını anlatmak için “Kara Köpek tarafından ele geçirilme” ifadesini kullandığı yazıları var. İngilizce yazılmış birçok şarkıda ve filmde bu kavram yer almışken, Türkçede neredeyse hiç kullanılmıyor ve bilinmiyor olmasından yola çıktık bu şarkıyı yazarken. Sözlerde aslında herkesin kendi kara köpeğini bulabileceğini düşünüyoruz.

❏ Son olarak dünyanın içinde olduğu bu buhran hakkında neler düşünüyor?
Gerçekten çok zor günlerden geçerken, herkes evlerine hapsolmuş bir şekilde moralini yüksek tutmaya çabalıyor. Biz de albümümüzü tüm dijital platformlardan yayınlamış bir grup olarak, sosyal medya hesaplarımızdan da olabildiğince çok zengin ve ücretsiz içerik paylaşarak, bu günlerin atlatılmasına destek olmaya çalışıyoruz. Evde kal, müziksiz kalma!

* otuzbeslikrocks.com adresinden grupla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Published On: 4 Mayıs 2020Categories: AnlatıyorTags: , ,