Zeynep TOKER

Sırp kökenli genç müzisyen Hilal Mey Erden, namı diğer MEY ile tanışmaya hazır mısınız? Elektronik tarzda müzik yapan MEY, müziğin yanı sıra grafik tasarım ile de uğraşıyor. Albüm kapaklarında yer alan çilek, karpuz, ananas gibi meyveler dikkatimizi çekmişti. Kendisinden öğrendiğimize göre bu meyveler parçalarla bağlantısı olan kişilerin sevdiği meyvelermiş. Tüm kapak tasarımları MEY’in imzasını taşırken, gelin hikayenin devamını kendisinden
dinleyelim.

ο Bize kısaca MEY’den bahseder misin? Müzik kariyerinde yolculuğun nasıl başladı?

Müzik kariyerimdeki yolculuğum, ortaokul 7. sınıftayken başladı. NMUN için bir gösteri yapılıyordu ve ben de bu gösterideki dansçılardan bir tanesiydim. Gösteri ekibinin müzik kısmında sıra arkadaşım vardı. Onun gitar çalışını izleyip bana da göstermesini istemiştim. O an provada bana gösterdiği bir adet akor, bir de vuruş şekilleri vardı. Ben de eve gidip herkesin evinde olmasına rağmen kullanılmayan o gitarı öğrenmeye başladım ve her şey böyle başladı. Ardından prova stüdyolarına gidip oradaki enstrümanları kendi kendime öğrenmeye başladım. 2017’de kendi parçalarımı yapmak için birçok çalışmaya girdim ama tüm çalışmalara en sağlıklı şekilde 2018’de başladım. 2018’den bugüne kadar da prodüksiyon koltuğundan hiç kalkmadım.

ο Variety’nin ve klibinin hikayesi nedir?
Variety parçasının hikayesi bir ayrılık hikayesi aslında. Ama iki kişinin birbirinden ayrılığı değil de kendi içinizde yaşadığınız bir duygudan ayrılık durumu. Klipte ise farklı bir mesaj var. Şarkının temel taşı ayrılık iken klibinki birleştirmek. Şarkının çıktığı zamandan klibin çekildiği zamana kadar üretimim olmadı. Klipte de içimde var olan ve beni üretime itmeye çalışan iki karakter görüyorsunuz aslında.

ο Albüm kapaklarını kim tasarlıyor? Her kapağın bir mesajı var mı? 

Tüm kapaklarımı ben tasarladım. Hepsinin de bir hikayesi var tabii ki. Mesela ilk 6 parçamda bulunan meyveler aslında o parçalarla bağlantısı olan kişilerin en sevdiği meyveler. Variety albümünün kapak tasarımı ise çok sevdiğim ve albümle çok bağdaştığını hissettiğim bir tablo.

ο Sana ilham olan, yol gösteren şeyler var mı?

Sanırım tam olarak neyin bana ilham verdiğini söyleyemem çünkü “İlham geldi hemen çalışmam lazım” gibi bir şey hiç yaşamadım. Bilgisayarın karşısına oturup yeni bir proje açtığımda o an hangi şarkıyı dinlemek istiyorsam o şarkıyı kendime yaratıyorum aslında. Tamamen ruhumu besleyecek şeyi yaratmaya çalışıyorum. Hazır hissettiğim zaman da dinleyicilerle paylaşıyorum.

ο 2020 yılı üretim açısından oldukça yoğun geçmiş gibi gözüküyor. 2021 yılı için bu durum nedir?

Bu yıl şu anlık iki release yaptım, fakat kasım ayında 27 parçalık bir albüm
çıkaracağım. Ardından aralık ayında da 2 adet EP çıkarıp seneyi o şekilde kapatmayı hedefliyorum.

ο Önümüzdeki dönemde neler yapacaksın?

2022 Ocak ayı itibarıyla aldığım iş teklifinden ötürü Türkiye’den taşınıyorum. Hem yeni işim, hem de yeni hayatım için heyecanlıyım fakat hala gerçekliğine inanamadığım için herhangi bir plan yapmadım.

 

  • Ekim 2021 sayısından…