Zeynep TOKER

Deniz Dağlar Atalay, Ege Öztayfun ve Onur Sherifi‘den oluşan Kadıköy merkezili synth-pop grubu Klor ile MIX Festival kapsamında 7 Ekim’de %100 Studio’da verecekleri ilk konserleri öncesi bir araya geldik! “Sımsıkı taş gibi bir deneyim sizleri bekliyor” diyen ekibe, aynı gece sürpriz iki kadın vokal arkadaşları da eşlik edecek. Şarkılarındaki gibi her zaman eğlenceli ve mutlular mı diye sorduğumuzda; “Türkiye’de acıdan beslenen, hüzünleri yüksek perdeden işleyen yeterince müzik var ve buradan uzak durmak istiyoruz.” cevabını alıyoruz.

ο Tanıtım metninizde “Klor, şarkılarına biraz havuz kokusu, biraz kokteyl tadı katıyor.” yazıyor. Bu tanım bana mutlu, enerji dolu bir ruh halini anımsatıyor. Şarkı sözlerinizde olumsuz bir durum olsa bile bir şekilde boş vermişlik havası görüyoruz. Müziğinizdeki synth’ler de insanı o havaya sokuyor. Bu bağlamda sizin için hayattaki olumsuzlukları, bir şekilde eğlenceli hale getiriyorsunuz. Böyle bir bakış açısına sahipsiniz diyebilir miyiz?

Aslında her zaman neşeli ve enerjik olmasak da; Türkiye’de acıdan beslenen, hüzünleri yüksek perdeden işleyen yeterince müzik var ve buradan uzak durmak istiyoruz. Kötü günleri de daha hayatın içinden bir tonda ifade edebiliriz gibi geliyor.

ο Hem müziğinizi dinlerken hem de görsel dünyanızı incelerken kendimi bir oyunun içerisinde gibi hissettim. Klor’un çıkış noktasında oyunların yeri var mıydı? Tüm bu dünyayı tasarlarken size ilham olan ne oldu?

Biz üç (ve daha fazla) arkadaş yıllardır sürekli bir araya gelip oyun oynuyoruz. Oyunlar çocukluğumuzdan beri bizim için gerçeklikten kaçış ve müziğimizdeki gerçeküstü hikayelerde bu kesişimlerin yaşanması çok normal.

ο 2020 yılından bu yana single ve EP’lerle ilerliyorsunuz. Yakın zaman için albüm sürecine girmek gibi bir planınız var mı?

Bu konuyla ilgili sessiz ve gizemli kalmak gibi havalı bir duruş sergilemek isteriz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

KLOR (@klorband)’in paylaştığı bir gönderi

ο Bir röportajınızda “Deniz eski metalci, Onur eski rapçi, Ege eski skacı…” diyorsunuz. Peki bu grup nasıl bir araya gelip birlikte tek bir türde toplanıp, üretmeye başladı?

Evde tek başımızayken dinlediğimiz şarkılar biraz farklılık gösterse de bir aradayken açtığımız şarkılar aynı. Özellikle synth akımları hep ortak ilgi alanımızdı.

ο 80’ler Klor için ne ifade ediyor?

80’ler sonu, 90’lar başı doğduğumuz için, 80’ler kültürüyle yetişmiş abilerimize/ablalarımıza özenerek büyümüşüzdür. O dönemin filmlerini, müziklerini, estetiğini tüketmekten hep haz aldık. Yeni trendler, yeni akımlar geldi geçti ama 80’lerin modası hiç geçmedi.

ο MIX Festivali kapsamında 7 Ekim’de Zorlu PSM’de sahne alacaksınız. Bu sizin ilk konseriniz olacak neler hissediyorsunuz?

Biraz heyecanlıyız ama o gün konser alanında tanıdık yüzler görmek, tanımadık yüzlerle tanışmak çok güzel olacak.

ο Konsere nasıl hazırladınız peki? Sürprizler var mı? Dinleyicilerinizi sıkı bir deneyim bekliyor mu?

Bu süreçte çok başarılı ve deneyimli bazı müzisyen arkadaşlarımız bize eşlik etti. Kendilerini sahnede de göreceksiniz zaten. Ayrıca sürpriz diyebileceğimiz iki kadın vokal arkadaşımız da konuğumuz. Şarkılarımızda biraz fazla enstrüman ve vokal efekti var ama olabildiğince çok canlı çalmak ve söylemek istiyoruz. Sımsıkı taş gibi bir deneyim sizleri bekliyor, gelin.

 

MIX Festival biletleri için tıkla!