Zeynep TOKER

Geçtiğimiz günlerde yeni parçaları Üzülmeye Nereden Başlasak? ile dinleyicisiyle buluşan Kendimden Hallice’nin vokali Ozan Özalp ile bir araya geldik. Parçanın listelerde yaratmış olduğu etkiyi sorduğumuzda, parçaya çok güvendiklerini ve her aşamasından çok mutlu olduklarını söyleyen Özalp, albüm çıkarmakla ilgili olan planlarını yine Back on Stage’e anlattı.

ο Nino Varon ile tanıştıktan sonra müzik grubu kurmaya karar vermişsiniz. O gün, orada Nino Varon ile aranızda nasıl bir konuşma geçti de sizi böyle bir adım atmaya yöneltti?

Nino, enerjisi bambaşka olan bir insan. Enerjisi beni çok etkilemişti zaten benim de çocukluğumda, gençlik-ergenlik döneminde karar verdiğim bir yoldu aslında bu singer/songwriter yolculuğu. Garip bir şekilde yüksek, yoğun bir enerji hissettim. Ardından uzun uzun konuştuk. Daha önceden çalıştığı isimler, benim çocukluk kahramanlarımdı. Birden büyük bir bağ kuruldu aramızda ve ardından çok manevi bir şey hissettim. Sonra zaten hiçbir zaman yazmayı ve yazıp bestelemeyi bırakmadım.

ο Bir müzisyen bir röportajında “Bu kadar çok üretim yapmazsam unutulurum, o yüzden sürekli üretmem gerekli” demişti. Siz de çok sık üretim halinde olan isimlerden birisiniz, bu durum sizin için de böyle mi? 

Aslında şöyle ki müziğe çok kolay ulaşılabilir bir dönemdeyiz. Bu yüzden taze kalmamız lazım. Tabii ki bunun için de iyi, öz ve güçlü şeyler üretmemiz lazım. Gerçekten tamamen bizi yansıtan samimi şeyler üretmemiz lazım. Yani kısacası evet üretmemiz lazım. Şu anki müziğin çok hızlı tüketildiği bir dönemde insan, “Biraz üretmeliyim üretmezsem bu benim için kötü olabilir” kaygısını taşıyor.

ο Albüm fikrine sıcak bakmadığınız için mi single’larla ilerliyorsunuz? Ya da listelerde yer alabilmek için stratejik bir çalışma mı?

Albüm fikrine sıcak bakmıyor değilim. Albüm istiyorum ama şu an için sadece bir istek olarak, bir fikir olarak aklımda duruyor. Doğru zamanı gelince bir albüm çalışmasına girmek çok farklı bir şey. Çünkü doğru zaman ve mekanda çalışmalarına başlayıp, bir albüm üretimine girme fikrim her zaman var. Sadece doğru zamanı bekliyorum, güzel hissiyatı bekliyorum…

ο Şarkı sözlerinize bakınca melankolik, içe dönük bir tarafınız olduğunu düşünüyorum. Gerçekten de böyle mi?

Evet çok fazla dışa dönük bir insan değilim, daha çok içine dönük bir insanım. Çok fazla anlatmayı becerebilen bir insan da değilim. Derdimi şarkılarla anlatmayı seviyorum bu yüzden. Belki de artık bu iş benim mesleğim haline geldi bundan da mutluyum herhangi bir sorunum yok. Ancak her zaman da melankolik değilim. Bazen çok dışa dönük, bir şeylerden bahseden, dertlerinden bahseden birine de dönüşebiliyorum kısa da olsa. (gülüyor)

 ο  Günlük rutininiz nasıl ilerliyor? Genelde evde tek başınıza mı takılıyorsunuz yoksa arkadaşlarınızla bir araya mı geliyorsunuz? Demem o ki; Üzülmeye Nereden Başlasak? parçanızdaki gibi “Eş dost aradım işi çoktu” cümlesi gerçek oluyor mu?

Şöyle anlatabilirim günlük rutinim kalkıp güzel bir kahvaltı etmek olmuyor aslında. Kalkınca güzel bir kahve yaparım kendime. Ardından biraz kafam yerine gelince gitarı elime alırım birazcık bir şeyler karalama yazmaya çalışırım. Evden çok çıkan bir insan değilim ama son dönemde dışarı çıkıp biraz yürümeyi alışkanlık haline getirdim. Biraz spor yapıyorum ve ardından eve geri dönüp birkaç kadeh bir şey içip ya film izliyorum ya kitap okuyorum ya da yazmaya çalışıyorum. Çok fazla arkadaşım yok, bu sebeple tabii ki o “Eş dost aradım işi çoktu” cümlesi oradan geliyor. Genelde yalnız takılan biriyim, 1-2 tane arkadaşım vardır. Zaten bu duruma da seneler içinde alıştım. Çünkü hep böyleydi, çok fazla arkadaşım olmadı. Hep sevilen bir insan oldum ama bir insanı hayatıma alırken epey bir zorlanıyorum bu sebeple çok fazla arkadaşım yok.

ο Üzülmeye Nereden Başlasak? yayınlandıktan sonra YouTube Trend Müzik, Spotify New Music Friday ve Üçüncü Yeniler listelerinde yer aldı. Parçanın hazırlık aşaması nasıl gerçekleşti? Böyle bir etki yaratmasını bekliyor muydunuz?

Şarkıya çok güveniyorduk, bu sebeple zaten şarkının enerjisi de iyi dağıldı tabii ki… Hepimiz şarkının başarısından çok memnunuz ve mutluyuz. Şarkının yapım aşamasında yine ben singer/songwriter tarzında şarkı hazırladım, besteyi yaptım. Hep beraber kendi evimdeki stüdyoda, grupça kaydettik ve düzenlemesini yaptık. Klip yönetmenliği görevini davulcumuz Buğra Özdemir üstlendi, klibi de kendimiz çektik. Her aşamasında çok mutluyduk.

ο Önümüzdeki dönemde bizi neler bekliyor? Yeni parçalar, konserler…

Yeni konserler ve üzerinde çalıştığımız yeni parçalar var. Hatta finallediğimiz parçalar da var. Aklımızda hangisini, hangi tarihte çıkarsak gibi soru işaretleri var. Ancak halihazırda birkaç parçanın üzerinde çalışıyoruz. Yeni şarkılarımız, dinleyicilerimizi bekliyor!