Zeynep TOKER

Alternatif sahnenin yeni ve genç isimlerinden biri Kardelen. Sesi, tarzı ve video klipleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Konservatuvarla başlayan eğitim hayatını lisede viyola ve piyano bölümleriyle devam ettiren müzisyen, şu sıralar tekrar konservatuvarda opera eğitimine devam ediyor. Bir yandan da ekim ayının ilk haftasında yeni iki şarkının eklendiği bir EP ile müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

7 Ekim akşamı MIX Festival kapsamında Zorlu PSM %100 Studio sahnesinde dinleyeceğimiz Kardelen, öncesinde sorularımızı yanıtladı.

ο Günümüzde kliplere eskisi gibi önem verilmiyorken, siz hemen hemen her parçanıza klip çekmeye gayret ediyorsunuz. Bir parça kliplendirilmezse yeteri kadar ilgi görmez gibi bir düşünceye sahip misiniz?

Dramatik bi’ yerden bakmıyorum ama dinleyici artık şarkının nasıl bi’ dünyaya ait olduğunu hayal etmekle uğraşmak istemiyor, klip tam olarak bu dünyayı anlatıyor. Kliplerde çalıştığım yönetmenlerle bir araya gelip şarkıyı dinlediğimizde hissettiğimiz tüm hisleri, renkleri, nesneleri vb. her şeyi bi’ senaryo haline getirip o dünyayı kurmak; sahne sahne yazıp, kurgusuna bile dahil olmak bana çok anlamlı ve bir daireyi tamamlamış hissettiriyor. Bu yüzden klip çekmek benim için şart veya bir görev gibi gelmiyor.

ο EP hazırlığında olduğunuzu biliyoruz. Çalışmalar nasıl gidiyor, tamamlandı mı? Bir önceki single’lar tadında parçalar mı bizi bekliyor yoksa sürpriz tarzlar var mı?

Şubat ayında çıkardığım ilk şarkım Ceketin Bende Kaldı ve ardından gelen Emanet, Yaktın Beni, Bi’Kalp‘in içinde bulunduğu ve yeni iki şarkının eklendiği bir EP geliyor, ekim ayının ilk haftası. Yeni iki şarkı hem birbiri arasında hem de EP içinde kendi farkını hissettiren şarkılar oldular. Söz ve müziği bana ait olan Güm; sözü bana ait, müziğini Mert Demir ortaklığında düzenlediğimiz ve aynı zamanda EP’nin adını da alan şarkı Lütfen Kalbimi Sökün dinleyicilere EP tanıtım filmi ile beraber geliyor olacak.

ο Sektör içerisinde birçok insan birbirinin arkadaşı var aslında herkes arkadaşıyla ‘iş’ yapıyor gibi. Yayınladığınız parçaların künyesine baktığımızda da sizde de öyle. Konfor alnınızdan çıkmak istemediğiniz için mi aynı isimlerle bir arada olmayı tercih ediyorsunuz?

Bir işe girdiğimde tutkuma ayak uyduran bir ekip gerekiyor. Kiminin beni düşünmediğim bir yerden yakalayıp uçurmasını, kiminin ise sakinleştirip ayaklarımın yere basmasını bekliyor oluyorum. Konfor alanı gerçekten benim için kolay kurulan bir alan değil. İyi bir ekip kurduğumuzda yenisi için can atmak yerine tüm ekibin hep beraber güçlenmesi ve gelişmesi taraftarıyım sanırım.

 ο Eğitiminiz klasik müzik üzerine, fakat kariyer yolunuz R&B sahnesi üzerinden ilerliyor. Müzik üretiminizde iki müzik türünden de nasıl faydalanıyorsunuz? R&B müziği tercih etmenizdeki etken neydi?

Müziğin her yönünden beslenebildiğim bir hayatım oldu ailemden kaynaklı. Hepimiz müziğin farklı kollarındayız. R&B – pop ikilisi benim yelpazemin tam açılabildiği ve şovun devam ettiği bir alan oluyor. Belki de bu sularda mutlu olmamın sebebi yıllarca çok kurallı bir müzikten geliyor olmam olabilir. Gelecek yıl çıkmasını planladığım albümüm HABİBİ ile şarkıların her bir noktasından size müzik olarak vaatlerimi görebileceğinizi düşünüyorum. Oryantalist melodiler, batı yaylıları, R&B sound’ları, perküsyonlar ve back melodiler kocaman bir çölün üstünde tek kalmış gibi hissedeceksiniz.

ο Jenerasyonunuzun en etkin kullandığı mecra artık TikTok. Müzisyenler için de ayrı bir kapı oldu. Plak şirketleri de oraya yönelik akım olacak şarkılar üretmeyi hedefliyor, dans videoları popüler hale geliyor. Siz TikTok’ta etkin bir rol almayı düşünüyor musunuz? Müzikal açıdan oraya özel, uygun içerikler üretmeyi?

Ben performans sanatçısı olmayı ve sahne üzerinde olmayı hayal ederek tüm planlarımı yapıyorum. Sosyal medyayı deliler gibi kullansam bile TikTok benim için gerçek bir mesai gibi geliyor, sanatçılar orada da çok çalışıyor.

ο Sektöre giriş yaptınız ve yasaklar çoğalmaya başladı. Böyle bir zamana denk geldiğiniz ve yasaklarla boğuştunuz için bir neler hissediyorsunuz? Tüm bu zorlu ortamda müzik üretmeye çalışmak bir müzisyen olarak size nasıl etkiliyor?

Her şey bir yana bir sanatçının insanlara nasıl ilham verdiğini, hayata tutundurduğunu hatırlatması çok güçlü bir şey. “Şarkı söylüyor”, “Resim yapıyor” vb. genelleme bir sanatçının hak ettiği ithamlar değil. İnsanlar sırf bu işin aslında ne kadar zorlu yollardan, maddi sıkıntılardan geçtiğini görebilmesi için tüm süreci anlatabilmeye veya göstermeye çalışıyor. Özetle biz bu ilhama sebep oluyorsak ve bu ilhamı sağlamak çok maliyetli bir şeyse, üstüne biz bunu yapmak için o tutkuya sahip olduğumuz için para kazanmaya çalışıyorsak kimse bunu engellememeli. Ben de bu korkuyu yirmilerimin başında yaşayarak çalışmak istemem, kimse de istemez.

ο 7 Ekim’de MIX Festival kapsamında Zorlu PSM’de sahne alacaksınız. Neler hissediyorsunuz?

Ekip olarak ilk konserimiz olacak, gerçekten çok heyecanlıyım. Yıllardır devam eden ve ilgi gören bir festivalin bu sene içinde bulunmak çok gurur verici.

ο Festival dinleyicilerini nasıl bir setlist bekliyor? Onlar için neler hazırladınız?

Setlist çıkmış çıkmamış tüm şarkılarım ve 2000’ler Türkçe pop’tan sevdiğim birkaç şarkının cover’larıyla dolu olacak. Dinleyicilere tek tavsiyem, dans ederken zorlanmayacakları kıyafetlerle gelmeleri olur büyük ihtimalle (gülüyor).

MIX Festival biletleri için tıkla!