Batuhan K. OCAKÇI

Kygo ile yayımladığı Stargazing şarkısıyla yarım milyar dinlemeye ulaşarak söz yazarı olarak ismini duyuran Justin Jesso, yeni şarkısını yayınladı. Solo kariyeri öncesinde Ricky Martin, Maluma, Backstreet Boys, Nina Nesbitt, Armin Van Buuren gibi isimlere de yazarlık yaptı. Kendi şarkıları daha hüzünlü, If You’re Meant to Come Back’i dinleyince anlayacaksınız. Justin ile telefonda sohbet ettim, şarkısının dramatik perde arkasını ve Amerika’daki karantina günlerini dinledim.

❏ Öncelikle, karantina günleri nasıl geçiyor?
Biliyor musun, çok iyi geçiyor. Oldukça şanslıyım çünkü Florida’dayım ve ailemleyim. Annem yemekleri yapıyor ve her şey yerinde. Fakat İlk 14  gün biraz kötüydü çünkü ailem evde karantinadaydı. Annem de sürekli korku halindeydi ve bana hiç yaklaşmıyordu. Bu son günlerde gayet iyiyiz.

❏ Sence karantina sonrası ilk konserin nasıl olacak?
Aman Tanrım! Mükemmel olacağını düşünüyorum. Kesinlikle ağlaşmalar olacak özellikle ben! İnanılması güç duygular hissedeceğiz. Ne zaman olacağını elbette bilmiyoruz ama umut edelim ki yaza doğru tekrar buluşabilelim.

‘AYRILIK BİR SON OLMAMALI’

❏ Yeni parçan “If You’re Meant to Come Back”ten söz eder misin? Nasıl bir hikayesi var?
Üç arkadaşımla birlikte Londra’da yazdığım bir şarkı. Bir yazma etkinliğindeydim ve kimseyi tanımıyordum. Phill adındaki bir yazar eski kız arkadaşıyla barıştığını ve birkaç hafta önce bir öğle yemeği sırasında ona bir konuşma planladığından bahsetti. “Gelecekte ne olacağımızı bilmiyorum ama seni bekliyor olacağım ve şu an doldurmaya çalıştığın boşluk her neyse onu bekleyeceğim, eğer bir gün geri döneceksen zaten geri döneceksindir” minvalinde bir konuşmaydı. Ona bunun büyüleyici olduğunu ve hakkında bir şarkı yazmayı düşünüp düşünmediğini sordum. Olumlu cevap verince ben, o ve birkaç arkadaşımızın yardımıyla melodiyi, sözleri ve nakaratı oluşturduk.

Birini gitmesi için bırakmak ve doğru bir hisle geri döneceğine güvenmek oldukça güçlü bir duygu. O sıralarda ben de eski kız arkadaşımla benzeri bir durumdaydım. Ayrılmıştık ve bana yardımcı olan tek umut bunun bir son olmayacağı fikriydi. İlişkinin bitmesi gerekmiyorsa eğer ayrılık bir son olmamalı. Geçenlerde bir arkadaşım parçayı duyduğunda neşeyle beni aradı ve benzeri duyguları tüm kalbiyle hissettiğini ve parçanın buna yardımcı olduğundan bahsetti. Olay bir kişiye olan hislerinizin size geri dönmesiyle de ilgili. Ve bence bu aşk bir gün hepimize geri dönecek bunu umut ediyorum. Şu an ne kadar acı ve zorlu olsa da aşk bize geri dönecekse, dönecektir.

‘ANNEME ŞÜKREDİYORUM’

❏ Gerçekten ilginç bir hikaye.
Şunu da eklersem daha ilginç olabilir. Eski kız arkadaşına konuşma kişi kızdan söz ettikçe tanıdık geldiğini düşündüm. Sonra anladım ki bahsettiği kız Dua Lipa’nın New Rules şarkısının yardımcı yazarlarından ve benim de üniversiteden arkadaşım Emily Warren’miş.

❏ Şarkının sözleri üzücü… Neşeli birisin ama karamsarlıktan mı besleniyorsun?
Güzel işlerin karanlık ilhamlardan geldiğine inanıyorum. Evet, genellikle neşeli biriyim ama bu bahsettiğim konuları hiç düşünmüyor olduğum anlamına gelmiyor. Hatta artık daha da neşeliyim çünkü sırtımda depresyon ve çok kötü ayrılıklar gibi ekstra yüklerle yaşamıyorum. Bu durum bana depresyonumla başa çıkmayı öğretti. İlk adım her zaman için durumun farkında olmak ve sonrasında ona karşı çaba göstermek önemli. Diyelim ki kötü bir gün geçiriyorum, zorla neşeli olmaya çalışmak işe yaramıyor. Hislerinizi tanıyıp onu yaşamalı ve bir sonraki gün daha iyiye gideceğinizi umut etmelisiniz. Elbette pesimist duygulardan da besleniyorum. Fakat günün sonunda güzel yemekler için anneme şükrediyorum, gerçekten güzel yemekler! (Gülüyor)

 ❏ Senin için “yeni Max Martin” diyenler var. Sen ne dersin?
Bu müthiş, daha önce hiç duymamıştım. (Gülüyor) Bayılırım böyle bir yakıştırmaya! Max Martin kesinlikle tüm zamanların en iyi pop prodüktörlerinden biri. Onunla karşılattırılabilecek kadar ona yakın olduğumu düşünmüyorum ve hatta hakketmiyorum. Ama yine de yakıştırmadan ötürü size minnettarım.

‘BAYILIYORUM O VERSİYONA’

❏ Ricky Martin, Maluma, Backstreet Boys, Nina Nesbitt, Armin van Buuren gibi isimlere çalışmak nasıldı?
Ben şarkı yazarı olarak başladım ve tüm o isimlerle de bu şekilde çalışma şansı elde ettim. Bunun birçoğu bir odada başka yazarlarla şarkı yazmaktan ibaretti. Şarkılar sanatçılara gönderilir ve onlar da seçer. Mesela Ricky Martin ve Maluma bu şekildeydi, onlarla hiçbir zaman gerçekten tanışmadım. Yine de Ricky ile Instagram’da arkadaşız ve bana hayatımın en güzel mesajını gönderdi. Örneğin Nina Nesbitt şarkımı duymuştu ve Los Angeles’ta bir konserinde tanışmıştık, müthişti. Bence parça tam olarak onun sesine uygundu ve okumayı kabul etti.

❏ Stargazing‘i Bergen Filarmoni Orkestrası eşliğinde duymak nasıldı? Bu gibi orkestra cover’ları daha farklı kitleye ulaşmakta etkili mi sence?
Stargazing’in en beğendiğim versiyonu kesinlikle. Aslında zor bir karardı çünkü performansın kaydıyla Latin Grammy aynı hafta sonuna denk geliyordu. Aday gösterilmiştim ve filarmoni ile şarkıyı yapmak veya Latin Grammy’e katılmak arasında tercih yapmalıydım. Zordu evet ama o versiyona bayılıyorum. Bir biçimde de bu gibi orkestra cover’larının daha farklı kitleye ulaşmakta etkili olduğunu düşünüyorum. Özellikle annem, bayılıyor o versiyona!

❏ Gelecek planların neler?
Bugünlerde tamamıyla farklı. Mümkün olduğu sürece güvende kalmak. Bir rahatsızlığım var ve Covid-19 ile bağlantılı olarak yüksek risk altındayım. O yüzden evde kalıyorum. Yazabildiğim kadar yazıyorum ve eminim ilerde dijital konserlerim olacak. Tüm umudum birkaç parça daha çıkarmak ve önümüzdeki seneye bakmak yönünde. İçinde bulunduğumuz duruma biraz olsun yardım etmek istiyorum. Bununla ilgili olarak birkaç isimle birlikte maddi yardım konserleri düzenledik.