Ece ULUSUM

Gel Gör Beni’yi bir de elektronik altyapıda dinlemeye ne dersiniz? Yunus Emre’nin Gel Gör Beni ilahisini Yolcular’ın yorumundan ilham alarak cover’layan Jön Sultan ile parçanın kendisinde yarattığı etkisini konuştuk.

ο İsminizin hikayesi nedir?

Bir önceki projem olan Jeune Malade ile gerçek ismimin kaynağı olan Cem Sultan’ın bir karışımı. Fransa’da eğitim ve gurbet amaçlı bulunduğum dönemde “Hasta Genç” anlamına gelen bu ismi seçmiştim, yine o dönemde de Cem Sultan’ın hayatına olan ilgim artmıştı. Kendisinin de zamanında yolu Fransa’ya düştüğünden bir benzerlik kurmuştum. Müzisyen ismimi Türkçeleştirmek istediğim vakit, böyle bir füzyon oluştu. 

ο 2014’ten bu yana müziğinizin izlediği yolu nasıl tarif edersiniz?

Lisede bir öğretmenim bana Garage Band isimli programı göstermişti ve kurcalamam için tabletini bir süre ödünç vermişti. Zehri alır almaz ilk parçamı yaptım ve hemen bilgisayarıma bir DAW indirdim. Müziğe dair hiçbir eğitimim ve bilgim yokken başladığım bu süreçteki ilk parçalarım kontrol edilemeyen bir enerji gibidir. 2019 yılında Mutlu Rüya parçasını yaptıktan sonra bu gelişimin artık sadece kendi kendine değil, benim de katkımla ilerlemesi gerektiğine karar verdim ve teknik olarak kendimi geliştirmeye odaklandım. Müziğime vokal ekledim; gitar, bendir ve hatta ney ile akustik müziğin dünyasına göz attım. Pandeminin de verdiği boşlukla, bir albüm yapma girişimim Radikal ile sonuçlandı.

ο Gel Gör Beni’yi yeniden yorumlama nasıl gelişti?

Gel Gör Beni; temposu, manevi yönü, verdiği mesaj ve çağdaş müziğe olan uygunluğu gibi sebeplerle yeniden yorumlamak için ideal bir parça. Asıl etken, sözlerinden dolayı benim Frenk diyarında yaşadığım süreci özetlemesi oldu. Parçadaki aşk, benim için hayata ve hayatın özü olan yaratım gücüne olan aşktır. İlham aldığım versiyonu Yolcular’ın yorumudur. Parçayı yaptıktan sonra, grubun vokalistine ulaşarak parçayı onunla da paylaştım ve kendisinin de olumlu geri dönüşüyle içimdeki süreç tamamlanmış oldu. 

ο Birçok ülke ziyaretiniz olduğunu gördüm IG hesabınızdan. Seyahatler nasıl deneyimler söz konusu mu?

Klişe olacak ama hiçbir ön beklentim ve bilgim olmadan gittiğim Hindistan böyle bir duruma yol açtı. Dünyaya meraklı olan her insan, dünyanın gizemli güzelliklerinin bir parçası olan inançlara ve öğretilere mutlaka uğrayacaktır. O rengarenk tapınakların şaşırtıcı etkisi sonrasında, inanç-sanat ve maneviyat-estetik arasındaki ilişki yıllarca zihnimde yer etti ve bugünlere kadar da peşimi bırakmadı. Yurt dışından Türkiye’ye her döndüğümde, bu topraklara dair güzel bir şey fark ediyorum ve bana kalırsa gezilerin en güzel etkilerinden biri de bu.