Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Serhat Karan ve Uğur Ateş‘ten oluşan İkilem ile yeni single çalışması Güneş Batarken sonrası bir araya geldik. Parçanın hazırlık sürecini anlatan İkilem, çok kısa bir sürede dikkatleri üzerlerine çekti. Bu ilgiden, şarkıların dinleyiciler tarafından karşılık bulmasından memnun olduklarını dile getiren grup, önümüzdeki süreçte bir EP yayınlama planları olduğunu dile getirdi.

ο Güneş Batarken isimli yeni single’ınızı klip çalışmasıyla birlikte yayınladınız. Bu parçanın hazırlık aşamasını sizden dinleyebilir miyiz?

Serhat Karan: Önce küçük bir demo kaydı ardından Uğur ile kafa kafaya verip şarkıları son haline getiriyoruz, bu şarkıda da böyle oldu. Genelde çalışma sistemimiz bu diyebilirim, söz ve müzik bana, düzenlemesi Uğur’a ait. 

ο Parçalarınızda o ‘arabesk ruh’ hep var. Normalde de melankolik insanlar mısınız?

Uğur Ateş: Herkes gibi aslında, çok eğlendiğimiz anlar da oluyor, melankolik anlarımız da oluyor. Ama arabesk müziğin dışında o ruh elbette var, doğal olarak müziğimize de yansıyor.

ο Aslında baktığınızda çok da uzun sayılmayacak bir geçmişi var İkilem’in daha yeni sayılacak bir grupsunuz ama bu süre içerisinde hem listelerde dikkatleri üzerinize çektiniz hem de konserlerde, festival line-up’larında. Bunu neye bağlıyorsunuz? Her şeyin böyle ilerlemesi size nasıl hissettiriyor?

Serhat: Çok memnunuz. Şarkılar karşılık buluyor dinleyicilerde, üretmeye ve yeni şarkılar yapmaya devam edeceğiz, bu yolculuğun kendisini çok seviyoruz, esas olay bu bence.

ο Tüm saydığımız güzel şeyler olurken sizi biraz daha yakından tanımak isteriz. Ne zamandan beri bir aradasınız? Müzik, hayatınızda hep var mıydı? Grup fikri nasıl ortaya çıktı ve evrildi?

Uğur: Konservatuvardan arkadaşız, yaklaşık on beş senedir beraber reklam dizi vs. bu tür medya müziklerinde aktif olarak müzikler yaptık. Ben hala devam ediyorum ve besteler birikti, pandemi öncesinde de stüdyoya girdik ve İkilem süreci bu şekilde başladı.

ο Kariyerinize şu an olduğu gibi single’lar üzerinden mi devam etmeyi planlıyorsunuz yoksa bir albüm gelecek mi? Böyle bir düşünceniz ve planınız var mı?

Serhat: Tabii, albüm fikrimiz var. Bir single daha gelir sanırım önümüzdeki süreçte, daha sonra 3-4 şarkılık bir EP yayınlamayı düşünüyoruz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

İkilem (@ikilemmusic)’in paylaştığı bir gönderi

ο Sahnedeyken cover’lar da yapıyorsunuz. Cover yapacağınız parçalara nasıl karar veriyorsunuz? Günün sonunda aslında bir parçayı cover’lamak zor bir şey. Dinleyiciler bu konuda çok sert eleştiride bulunabiliyorlar.

Uğur: Hem sevdiğimiz hem de İkilem sound’una uyabilecek coverlar seçmeye çalışıyoruz. Eskiden beri dinlediğimiz şarkıları doğru bir enerji yakalarsak üstüne gidip cover yapmaya çalışıyoruz.

ο Yıl bitmeden dinleyicilerinizi bekleyen sürprizler var mı?

Serhat: Dediğim gibi bir single daha gelecek ama yıl bitmeden ya da hemen yeni yılın ilk aylarında dinleyenlerle buluşturmak istiyoruz.