Zeynep BEŞERLER

Yerli müzik sahnesinin en çok konser veren isimlerinden Can Gox. Aralıksız sahne yapması kitlesinin günbegün büyümesini sağladı. Özellikle cover’ları ve blues parçalarıyla sevilen Gox, iki yeni şarkı yayınladı: Ah Be Ah ve Ömrümü Berbat Etme. Erdem Tarabuş’la birlikte besteledikleri şarkıların sözleri Can Gox’a ait. Universal Müzik Türkiye ve 1877pm iş birliğiyle çıkan şarkılarının hikayesini BoS‘a anlatan Gox, İngilizce parçasının haberini de verdi.

ο Son iki şarkınızda epey isyan ediyorsunuz. Neden öyle?

İsyan demeyelim, biz şarkılarda içimizi döküyoruz. Genel olarak hepimizin ‘Ah be ah!’ dediği zamanlar vardır, bu yüzden isyan değil de ortak bir serzeniş demeyi daha doğru buluyorum.

ο Bir klip de yayınladınız. Neden siyah beyaz tercih ettiniz? Sizce kliplenen şarkıların dinleyiciye ulaşması daha mı kolay oluyor?

Tabii müzik ve görselin uyumu daha farklı bir algı uyandırıyor dinleyicide. Siyah beyazın biraz şarkının tarzı, konusu ve içerdiği mesaj gereği daha yakışır diye düşündük.

ο Dinleyicilerinizle kurduğunuz bağda şarkı seçimleriniz ve sürekli konser vermenizin etkisi olduğunu düşünüyoruz. Siz ne dersiniz?

Tabii ne kadar çok kavuşursak o kadar güçleniriz, o kadar birbirimize bağlanırız bizim dostlarla da ilişkimiz bu şekilde sık sık görüşüp, kavuşuyoruz.

ο İstanbul seyircisiyle diğer şehir seyircilerini kıyasladığınızda, ne gibi farklı dinleyici tutumları var?

Özlem farklılıkları diyelim. Şehir dışına ne kadar sık çıkabilecek de İstanbul ve büyük şehirler kadar çok kısa aralıklarla ulaşamıyoruz Anadolu ve daha farklı yörelere. Onun için daha çok özlüyorlar ve bizde daha çok özlüyoruz. Enerji daha yüksek oluyor çünkü belki iki buçuk ay sonra tekrar dönüş yapabiliyoruz. Enerjinin yüksek olma sebebi de bu.

ο Dijital platformlarda da olsa şarkılarda enstrüman çalan kişilerin isimlerini de görmek isterdik. Dinleyici alışkanlıkları sizce müzisyenleri bu açıdan etkiledi mi?

Dijital platformda audio olan kaydımızda emek veren herkesin ismi yazar, saygıda kusur etmeyiz bu anlamda. Çaldıktan sonra da, kayıt yaparken de ayrı ayrı tek tek teşekkür ederiz emek veren ve dokunan herkese.

‘HALK KONSERLERİNİ DESTEKLİYORUM’

ο Yeni şarkılarınızı EP ya da tekli olarak mı yayınlayacaksınız?

Albüm yapmayı çok uygun görmüyorum. Çünkü albüm kaydı için bir sene falan kapanmam gerekiyor. Onun için klip artı şarkı gitmek daha sıcak ve makul geliyor.

ο Bir haberimizde Atlantis Yapım’ın sahibi Erdal Bozkuş, ücretsiz konserlerin verilmemesi gerektiğini, dinleyiciyi kolaylığa alıştırdığını söylemişti. Siz ne dersiniz?

Tabii ama benim düşüncem konserin her türlüsünü yapmak durumundayız. Halk konserleri önemli, destek verilmeli. Sonuçta herkesin işine ve bütçesine uygun olmuyor gece çıkıp konserlere gidebilmek. Aynı zamanda yaşa da uygun olmuyor bazen gece çıkabilmek. Bunları da düşünmek gerek. Onun için halk konserlerini destekliyorum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Can Gox (@cangox)’in paylaştığı bir gönderi ()

ο Eğer bugün müzik yapmak yerine, müdürlüğe kadar uzanan kariyerinize devam etseydiniz nasıl bir hayatınız olurdu?

Müzik tekrar beni içine almasaydı şu anda iş hayatında da başarılar peşinde koşan bir insan olurdum. Çünkü sonuçta ben işe eleman olarak girip müdürlüğe kadar yükselmiş bir kişiyim. Başarı için çalışmayı çok seviyorum. Herhalde şu an genel müdür yardımcısı konumuna gelmiş ve kariyer planlamamı ona göre devam ettiriyor olurdum.

ο Sırada neler var? Konser takviminiz nasıl?

Buradan sürpriz olarak açıklayalım. Şu anda yeni bir İngilizce şarkı üzerinde çalışıyoruz, bitmek üzere… Konserler devam ediyor, duyuruları sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.