Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Türk pop müziğin yeni isimlerinden Bengü Beker ile yeni parçası Yağmur Olsam‘ı konuşmak üzere bir araya geldik. Söz – müziğin Mabel Matiz’e ait olan parçanın hazırlık aşamasını Beker’den dinledik. “Bir ortak arkadaşımıza planlarımdan, Mabel’in şarkılarını dinlemek istediğimden, uyumumuza inandığımdan bahsettim ve o da beni Mabel’e dinletti. Birbirimizi bu şekilde bulduk. Konu çok kısa bir sürede tek bir şarkıdan kocaman bir projeye, ortak yola döndü.” diyen Bengü Beker, şu an albüm hazırlığı sürecinde olduğunu, birkaç single yayınladıktan sonra albümün geleceğini müjdeledi.

ο Yağmur Olsam isimli parçanızın hazırlık sürecini dinleyebilir miyiz?

Yağmur Olsam, herkesten önce beni sarmalayarak başladı sürecine. Aslında hayatıma girdikten 15 ay sonra dinleyicisiyle buluştu ve o süreçte beni büyüttü, dönüştürdü; birtakım faydalı ve eğlenceli açılımlara yol açtı. Bu 15 ayda birkaç küçük denemeden sonra Brek’le bir araya geldik ve öyle bir uyum oldu ki ben artık şarkıların producer’larını kendilerinin bulduğuna inanmaya başlayabilirim.

ο Parçanın söz ve müziği Mabel Matiz’in imzası taşıyor. Mabel ile nasıl bir araya geldiniz? Kendisiyle çalışmak nasıl bir deneyimdi?

Birkaç senedir kendi şarkılarımı yapmayı deniyordum ve birçok sebepten ötürü içsel olarak bütünleşebildiğim şeyler ortaya çıkmıyordu. Bunu denemeye devam ederken kendimi yakın hissettiğim, dinlemeyi, seslendirmeyi sevdiğim şarkıların sahiplerinden şarkı alabilirim diye düşündüm. Bir ortak arkadaşımıza planlarımdan, Mabel’in şarkılarını dinlemek istediğimden, uyumumuza inandığımdan bahsettim ve o da beni Mabel’e dinletti. Birbirimizi bu şekilde bulduk. Konu çok kısa bir sürede tek bir şarkıdan kocaman bir projeye, ortak yola döndü. Böyle olduğu için çok mutluyum.

ο Yıllardır sahnelerde olan bir isim olarak seslendireceğiniz parçalara nasıl karar veriyorsunuz? Sizin için en büyük kriter nedir?

Hepsi beni kalbimden yakalayan, söylemek için yanıp tutuştuğum şarkılar. Ben bir hikaye anlatıcısıyım; hikayeye ben inanmaz ve bağlanmazsam kimseyi buna inandıramam. Rehberim samimiyet. Tabii ki konsepte uygunluk da çok önemli ama bu konuda hiç sıkıntı çekmiyorum açıkçası; bir dünya farklı konsepte uygun farklı tarzlarda şarkılar var duygu belleğimde.

ο Şu an kendi şarkılarınızla müzikseverlerle buluşuyorsunuz. İleriye dönük planlarınız arasında neler var? Sizden sık sık yeni çalışmalar duyacak mıyız?

Yağmur Olsam, heyecanlı ve uzun bir yolun ilk adımıydı. Bu yol, Mabel’in prodüktörlüğüyle, söz ve müziği Mabel’e ait olan; kimisi önceleri kimisi de biz tanıştıktan sonra yapılmış; belki bir sohbetimizden esinlenilmiş çok güzel şarkılarla devam ediyor. Bu şarkıların birkaçını tekli olarak yayımladıktan sonra albüm geliyor. Şu an bu albümün hazırlığındayız.

ο Yılın sonuna yaklaşmışken, 2023 nasıl bir yıldı, 2024’ten neler bekliyorsunuz?

2023 ne kadar toplumsal afetler, unutulmaz acılar, korkular ve zorluklarla geçmiş olsa da hayatımın en güzel yılı olduğu gerçeğini değiştiremem. Nasıl olmaz, ilk şarkım ilk bebeğim doğdu; tarifsiz mutluluklar yaşadım, yaşıyorum. Aslında senelerden değil insanlardan ve kendimden beklentilerim var. 2024’te barış, huzur ve hoşgörü diliyorum tüm dünyaya; ayırt etmeksizin tüm insanlara… Gülen bir dünya diliyorum.