Ece ULUSUM

BaBa ZuLa baharı havasını ve neşesini kucaklayan etkinlik Yüzdeyüz Müzik Sunar: İstanbul’da Bahar’da sahne aldı. KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşen etkinlikte grubun öncüsü Murat Ertel’e grup üyesi eşinin yanı sıra çocukları da eşlik etti. Çocuklar performans boyunca öyle coşkulu dans etti ki seyirciyi de coşturdular!

Konser öncesi sohbet ettiğimiz Ertel, ‘‘Doğanın uzun kış uykusundan uyandığı bu güzel günde hep beraber bir daha gelmemek üzere bir karanlığı yollamanın ilk meyvelerinden biri olacak bu konser’’ demişti. Elbette Türkiye’nin seçim dönemine işaret ediyordu. İster istemez ‘‘Nasıl bir 15 Mayıs günü hayal ediyorsunuz’’ diye sordum. Yanıtındaki umut hissediliyordu; ‘‘Yıllardır Herkesin bugün için planladığı kutlama etkinliklerinin bir arada gerçekleşeceği muhteşem bir Türkiye kutlaması ile Her Şey Çok Güzel Olacak.’’

BaBa ZuLa’nın sahnesini izleyenler bilir. Aşka gelip sahneye sığamayıp seyircilerin arasına karışır, hem sahnenin hem de seyircinin coşkusunu yaşar. Bu etkinlikte sahne buna pek müsait değildi. Ertel bu deneyim için ‘‘Bizler için her konser farklı bir ayin gibidir. Konserlerimizde seyirci ile karşılıklı bir enerji akışı olmasına çok önem veririz. Bunu gerçekleştirmek için uğraşırız. Bazı konserlerde kolay bazılarında zor olur ama eninde sonunda bu gerçekleşir. Ondan sonra da seyirci ile bir olup bambaşka boyutlara doğru birlikte yol alırız.’’

‘KİMSELER BİZİ TUTAMIYOR’

Bu yıl geniş bir konser programı var. Bolca izleyeceğiz onları ama yeni şarkılar olacak mı, 2022’de sahne performansından aktardıkları konser dışında yeni parça gelecek mi diye meraklanınca, ‘‘Pandemiden sonra toparlanmamız biraz zaman aldı. 1996 model bir grup olduğumuz için vites yükseltmemiz biraz zor olabiliyor ama hızlandıktan sonra da kimseler bizleri tutamıyor dolayısıyla pek yakında diyoruz’’ dedi.

Bu kısa ama hoş sohbet bitmeden, yapay zekanın onlara bir kapı aralayıp aralamayacağını sordum. Pek oralı değiller gibi, ‘‘Konserlerde kanlı, canlı ve ruhlu insan varlığının yerini alacak bir mekanizma olduğunu düşünmüyoruz. Bilgisayarda yapay zekaya parça yorumlatmak ile konserlerde canlı bir performans sergilemek aynı şey olmasa gerek’’ dedi Ertel. Onlar ürettikçe dinleyicisi peşinden gitmeye, BaBa ZuLa ile dans etmeye devam edecek.