Çağatay YILMAZ
cagatay.yilmaz@yellowbos.com

Kanada’dan dünyaya, sıkıntılı ilişkilerden politikaya birçok konuda ‘yeni nesil’ tavırlarla bağırıyor Austra, üstelik bunu çok sakin bir müzikle yapıyor. Elektronik müziği ustaca dokunuşlarla zenginleştiriyor. 2011’deki ilk albümünden beri kayda değer bir dinleyici kitlesi var, son olarak Mayıs’ta yeni albümünü yayınladı. Katie Austra Stelmanis’le yeni albümü Hirudin’i konuştuk.

❏ Şarkı sözlerinizde sert eleştirilere alışkınız ama bu sefer toplumla ilgili değil, kişisel sorunlarla ilgili. İç dünyanıza yönelmenizin sebebi neydi?
Future Politics’i yayınladıktan sonra -doğal olarak- politikadan konuştuğum birçok röportaj oldu. Biraz zorlandım, çünkü albümü yazarken iyimser düşüncelerim vardı. Ama işler birden değişti. Donald Trump başkan oldu, Brexit… Bu büyük değişikliklerle ilgili cevaplayamayacağım kadar karmaşık sorular soruluyordu. Bu nedenle de yeni albümde müzisyenler olarak ne yapabiliriz diye düşündüm. Dokunulabilir olmayı, bu sayede hem kendim hem de başkalarıyla iletişimimi arttırabileceğimi düşündüm. Hislerinizi açmak devrimci bir eylem, özellikle faşizmin karşısında.

❏ Albümün sound’u genellikle hareketli olsa da sözler hüzünlü. Bu karşıtlığı sevdiğinizi söylüyorsunuz ama, neden?
Mutlu sözler yazamam gibi geliyor, neden bilmiyorum! Hüzünlü ya da mutlu melodiler yazabilirim ama konu söz yazmak olunca, yalnızca karanlık şeyler çıkıyor. İsteyerek yapmıyorum. Karşıtlığı kesinlikle seviyorum, içimden öyle geldiği için.

❏ İyi bir okursunuz. Söz yazarlığınıza bir katkısı oluyor mu sizce?
Aslında daha iyi bir okur olabilirim gibi hissediyorum. Özellikle karantinada okumakta çok zorlandım. Elimden geldiğince okuyorum, albüme de çok katkısı oldu.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

AuStrA (@austra)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘ŞİMDİLİK RİSK ALMAYIN’

❏ Sosyal medyada Anna Calvi, Lido Pimienta, Bunny Michael, Zola Jesus,  Avalon Emerson gibi yetenekli isimlerin size yorumlar yaptığını gördüm. Bu tür etkileşimler kariyerinizi nasıl etkiliyor?
Hepsini seviyorum, arkadaşlarım onlar! Bir noktada mutlaka beraber çalmışızdır. İşlerimize dokunmak iyi hissettiriyor. Bazen başka sanatçıların başarılarına, ne kadar iyi göründüklerine bakıp geriliyorsunuz ama neticede hepimizin benzer hisleri var.

❏ İstanbul’a tekrar gelmeyi düşünüyor musunuz?
Kesinlikle isterim, hem gezmek hem de çalmak için. Fırsatım olduğunda geleceğim!

❏ Son olarak, bir şeyler değiştirmekten çekinenlere bir şey söylemek ister misiniz?
Normal zamanlarda, kesinlikle risk alın derdim. Ben de çok riskli şeyler yaptım ve hiç pişman olmadım. Ama bugünlerde risk almanın farklı anlamları var, salgını da düşünürsek. O yüzden, şimdilik risk almayın derim.