Ece ULUSUM

Astrovelvet’i dinlerken, vokali notalar arasında saklanıyor da bulmak için biraz dikkat kesilmemiz gerekiyor. 2020’de kurulan grup, Erkan Özçam’ın melodilerini dışa vurma isteğiyle kuruldu. İlk albüm sonrası Yudum Yaşar’ın dahil olmasıyla bugünkü halini aldı. Hexe Music etiketiyle 2 yılda 3 albüm yayınladılar. Shoegaze ve dream pop şarkıları yapan topluluğun son şarkısı Lahmacun işe bir tutam yerellik katıyor. Hadi tanışalım…

ο Adınızın hikayesi nedir?

Scott Cortez’in Astrobrite’ı ve Warhol’un müthiş projesi Velvet Underground’un birleşimi.

ο Ürettiğiniz türe sadık mı ilerleyeceksiniz?

Bu çizgiyi bozmayı pek düşünmüyoruz ama birkaç tık Lovesliescrushing gibi Ethereal havaya girmeyi düşünüyoruz. Bu, farklı tarzlar yapmak istemediğimiz anlamına gelmiyor, çok yakında iki kişilik bir Garage Rock Revival projemizle karşınızda olacağız.

ο Tekliler çıkararak pazarlama yöntemine başvurulurken siz albümler yayınladınız. Bu tercihin altında ne var?

Bu stratejik bir hata olabilir ama amacımız piyasanın içerisinde yer almaktan çok bundan 20 yıl sonra da bir şeyler yapabilmişiz diyebilmek. Neredeyse 2 günde 1 şarkı üretiyoruz. Yüzlerce yayınlanmamış şarkımız var.

ο Parçalarda vokalin sesi çok uzaktan geliyor gibi. Bu bir tercih mi?

Bu bizim tercihimiz. Vokalin iyi duyulmaması, dinleyicide mırıldanırken kendi kendine uydurduğu cümlelere dönüşüyor. Dinleyenler şarkı sözlerini adeta kendileri yazıyor.

ο Laura Palmer ve Audrey Horne parçalarınızdan Twin Peaks sevginizi anlıyoruz. Nedir sizdeki yeri?

Laura dizinin en başından beri ölü ama Lynch öyle güzel bir senaryo yazmış ki, her zaman hayattaymış gibi hissediyoruz. Audrey ise herkesin küçük gördüğü, çocuksu bulduğu çok zeki bir kadın. Otobüste sessiz sedasız otururken aklından binlerce melodi geçen Audrey olarak görüyoruz kendimizi.

ο Bundan sonraki planlarınız neler? Konserler olacak mı?

2021 sonu ve 2022’de sahnelerde kendimizi bol bol göstereceğiz.