Zeynep TOKER

Renkli kıyafetleri, kendilerine has tarzları ve eğlenceli parçalarıyla huzurlarınızda Alaca! Ata Bornova ve Mehmet Mutlu ikilisinden oluşan Alaca, kendi şarkılarıyla müzikseverlerle bir araya gelmelerinin yanı sıra; Mabel Matiz, Ege Çubukçu, Güliz Ayla gibi isimlerin parçalarına da prodüktörlük yapıyor. 25 Eylül’de yepyeni festival Cheerz Festival sahnesinde yer alacak olan Alaca ile öncesinde bir araya geldik. Festival kapsamında ilk defa sahneye üç kişi çıkacaklarını söyleyen ikili, sürpriz bir konukları olacağını da dile getirdi. Detaylar röportajımızda seni bekliyor!

ο Hikayenin biraz başına dönecek olursak, bu ikilinin bir araya geliş ve müzik üretimine birlikte devam etmek istediği noktayı öğrenebilir miyiz?

Başlangıçta gitarlarını geliştirmek isteyen iki üniversite öğrencisiydik. İkimiz de ayrı ayrı Bilal Karaman’dan gitar dersleri alıyorduk, bir gün bizi tanıştırdı. Bize “Siz birlikte çalın, böyle daha hızlı gelişirsiniz.” dedi. Gypsy jazz sularında gezerken yavaştan besteler yapmaya başladık. Tam o sıralarda birlikte bi’ şeyler yapmaya karar verdik sanırım. Hatta grubun önceki ismi “Yarıyarıya” idi. Çok uzun soluklu olmadı o isim.

ο Alaca’nın müziği benim için ‘aradığım kan’ gibi bir şey oldu. Peki siz tüm bu kreatif süreçte nelerden, kimlerden besleniyorsunuz? Kliplerinize, şarkılarınıza, bakış açınıza ilham olan şey ne?

10Gün albümü sürecinde daha çok R&B, hip hop, funk türünde müzikler dinliyorduk. Dönemimizde bu müzikleri yapan Kendrick Lamar, Anderson Paak, Mac Miller ve benzeri birçok sanatçının albümlerini çok sıkı takip ediyorduk. Bu albüm sonrasında ise yeni nesil pop yaklaşımıyla şarkılar yapmaya başladık. Bye parçamız da bu sürecin ilk şarkısı. Hem şarkılarımızı hem de görsellerimizi oluştururken bize yardımcı olan inspiration listelerimiz oluyor. Süreçlerimizde bu tip listelerden sıklıkla yararlanıyoruz.

ο Özellikle kliplerde oldukça renkli bir ikili görüyoruz. Özel hayatınızda da bu kadar renkli, enerji dolu musunuz? Yoksa bu sadece müzik yolculuğunuzda çizdiğiniz bir imaj mı?

Sosyal hayatımızda renkli ve enerjik olduğumuzu söyleyebilirim. Kamusal alana çıktığımız zaman farklı bir persona devreye giriyor ister istemez. Bu durum oraya servis edileceği bilinciyle şarkılara da yansıyor, klip fikirlerine de. Bununla birlikte, çok sosyal ve şen şakrak bir günün ardından eve gelinen günlerde ikimizde koltuklara yığılıp kalıyoruz. İkimiz birlikteyken veya çalışma anlarımızda müthiş eğlenceli değiliz sanırım.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Alaca (@alacamusic)’in paylaştığı bir gönderi

 ο Bir yandan müzik yasağı hala saat 01.00’e kadar devam ediyor. Birçok festival yasak geliyor, iptaller oluyor. Müzisyenler olarak sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Müzik sektörü ve dinleyiciler yeteri kadar birlik olup ses çıkarıyor mu?

Bu tür yasaklar ve iptaller tabii ki çok üzücü. Bu kararları direkt olarak hayat tarzına bir müdahale olarak görüyorum ve müzisyen olarak bu durumlar beni değersiz hissettiriyor. Bu hukuksuz yasaklar karşısında ne yazık ki yeterli bir tepki oluşturulamıyor. Bence bunun nedeni kabullenmişlik duygusu ve umutsuzluğa alıştırılıyor olmamız. Umarız en kısa zamanda bu tür yasakları ve psikolojileri geride bırakırız.

ο Sizin için ‘festival ruhu’ denilen o şey ne? Bir festivalde olmazsa olmaz dediğiniz özellikler arasında neler var?

Festival deneyimimiz biraz kısıtlı ama bundan sonra bunu olabildiğince çok tecrübe etmek istiyoruz. Festival; modern bir ayin gibi canlanıyor gözümde, herkesin bireyciliği bırakıp kendini kolektif bilince kaptırma hali. Olmazsa olmazı iyi müzik, güvenlik ve daha az tuvalet kuyruğu sanırım. Woodstock 99’ belgeselinden selamlar.

ο Arkadaş sohbetlerinizde, konserlerinizde ya da yemek masalarınızda tüketmeyi en çok sevdiğiniz eşlikçi hangisi?

Efes Malt

ο Şişede mi bardakta mı?

Şişe

ο Yepyeni bir festival olan Cheerz Festival sahnesinde yer alacaksınız. Neler hissediyorsunuz? Festivalcileri nasıl bir performans bekliyor?

Cheerz sahnesinde çalacağımız için oldukça heyecanlıyız. Sevdiğimiz birçok müzisyenle aynı sahneyi paylaşmak mutluluk verici. Alaca olarak ilk defa sahneye üç kişi çıkacağız. Necmi Taşkıran bize davulda eşlik edecek ve sürpriz bir konuğumuz da olacak. Eminim ki çok eğlendiğimiz bir performans geçireceğiz.

ο Yakın gelecek planlarınız arasında neler var? 

Geçtiğimiz aylarda yeni çıkacak albümümüzden Bye ve Esmer isimli iki parça yayınladık. Önümüzdeki aylarda da yeni tekliler yayınlamaya devam edeceğiz. Kendimize ait bir dil yarattığımızı düşünüyoruz, onu tamamlayan yeni parçalarımızı ve görsellerini yayınlamak için sabırsızlanıyoruz. Bunun dışında Alaca’nın prodüktörlüğünü yaptığı sanatçılar var. Uzun yıllardır zevkle dinlediğimiz isimlerle çalışmak bizim için keyifli. İsimler sürpriz, bizi takipte kalın.

 

Cheerz Festival biletleri için tıkla!