Zeynep TOKER

Siz de benim gibi Surf Arabesk’i bir grup adı olarak algıladıysanız yanıldınız. Çünkü Surf Arabesk, Abkountry ve Fırat Ağacık’ın yapmış oldukları müziğin adı. Daha Kaç Çeşit Hoşçakal, Sen Bana Mecbur Değilsin ve Hayal Etmek Güzel parçalarını yayınlayan ikili, birkaç single’dan sonra albüm müjdesini duyurdu. Detayları onlardan dinleyelim.

ο Surf Arabesk bir müzik grubu değil kolektif bir projedir diyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız? Surf Arabesk çatısı altında neler olacak?

Abkountry: Aslında yaptığımız müziğin adı, tarzı Surf Arabesk. İlk başta bir grup ismi gibi algılandı fakat hedeflediğimiz şey bu oluşumun bir müzik tarzı haline gelmesi için yaptığımız bir proje olmasıydı. Bu çatının altına ilgili her şey girebilir açıkçası; Xubiz’in çizimleri, Kaptan’ın çizimleri kısacası işte bu “Surf Arabesk”tir diyebileceğiniz her şey.

ο Ankaralı müzisyenlerin yaptıkları işlerde hep birbirlerini tuttuklarını, ortak birçok projeye imza attığını görüyoruz. Sizce bunun sebebi nedir? Şehirde sizi birlikte üretime iten şey ne oluyor?

Abkountry:Bir avuç insanız burada, birbirimizin kıymetini biliyoruz. Ankara’nın kendisi, griliği her zaman buradaki insanı üretime yönlendirmiştir.

Fırat Ağacık: Yapacak fazla bir şeyin olmamasından olabilir. Yoksa Ankara’nın sanatçıları bir araya getirip birbirilerini kollatacak özel güçleri yok.

ο Single kapaklarınızda Kubilay Aksaya’nın imzasını görüyoruz. Yukarıda da sorduğum sorulara istinaden yaptığınız proje içerisinde yer alan isimler Ankara’dan mı olacak?

Abkountry: Şimdi dördüncü parçanın kapağını da yapıyor. Kendisi harikadır. Projede yer alan isimler de çoğu Ankara menşeili arkadaşlar, Daha Kaç Çeşit Hoşçakal Home Session videosunda görebilirsiniz.

Fırat Ağacık: Anlaşabildiğimiz, yetenekli ve iyi niyetli bir isim bulduğumuzda aynı isimle devam etmenin tutarlı sonuçlar çıkarabileceğine inanıyoruz.

ο Single kapaklarınız hikayeleri nedir?

Abkountry: İlk önce temas biter ayrılıklarda, sonra göz hapsi başlar ve biter. En son kırık kalplerimize sarılırız…

ο Parçalarınızı üçleme olarak yayınlıyorsunuz, öncelikle bu şekilde paylaşıyor olmanızın çıkış noktası neydi? Gelecek olan diğer üçlemeler, ilk seriden bağımsız mı olacak? Yoksa onların arasında da bir bağ kurup, en sonunda hepsini konsept bir albüm haline getirme gibi bir fikriniz var mı?

Abkountry: Şimdiki planımızda ufak değişiklikler söz konusu bir dördüncü tekli yayınlayıp bahsettiğiniz konsept albüme geçmeyi planlıyoruz.

Fırat Ağacık: Denklem kurgular gibi birbiriyle temas eden üçlemeler yapmayı seviyorum. Üçlemeler kendi içerisinde bir bütünlük yakaladığında nefes almaya başlıyor ve dördüncüyü doğurabiliyor. Evet her biri arasında ister istemez hissedilir bir bağ olacaktır. Ardından da dördüncü şarkının açtığı kapıdan geçerek yepyeni bir albüm patlatmayı hedefliyoruz.

ο Surf rock yapmayı amaçlarken içine arabesk katmanızın sebebi biraz da ülke içerisinde alıcısının olmasından mı kaynaklı? İnsanlar her ne kadar “arabesk dinlemiyorum” dese de doğrudan dinlenmeseler bile içerisinde arabesk tınılarına sahip parçaları dinlemekten keyif alıyorlar.

Abkountry: Aslında başta salt olarak surf rock yapma gibi bir fikrimiz yoktu. İkimizin fikirlerini nasıl birleştireceğimizi nasıl bir sentez yapacağımızı konuştuk hep. Benim güdülerim surf rock yapmaktan yöne oldu. Fırat da içine arabesk katmanın çok keyifli olacağını söyledi. Böylelikle Surf Arabesk çıkmış oldu.

Fırat Ağacık: Arabesk dinlediğimi söyleyemem ama yapma fikri beni heyecanlandırdı ve nedense yapasım geldi.

ο Kısa film tadında geçen kliplere sahipsiniz. Bize biraz hazırlık aşamasından bahseder misiniz? Senaryonun belirlenmesi ve klibin hayata geçiş aşaması nasıl gerçekleşiyor?

Abkountry: Kısa filmin fikir oluşumu ve senaryosu Fırat ile bana ait. Toplamda 14 sayfa tutan bu senaryoyu çekmek için pek çok yönetmen ile görüştük. Fakat hayal ettiğimiz standardı yansıtmak sanat ve prodüksiyon açısından ciddi bir planlama istiyordu. Bizi anlayan senaryoyu anlayan ve müziğimiz ile ne anlatmak istediğimiz anlayan biri ile çalışmak istiyorduk. Zamanın kısıtlı olması sebebi ile 4 günde 3 klibi birden çektik. Ortaya çıkan klipler hayal ettiğimiz standardın aşağısındalar. Bundan sonra daha dikkatli olacağımızı dinleyicilerimize şimdiden belirteyim.

Fırat Ağacık: Senaryoyu neden biz yazmayalım dedik ki zaten durmadan yazıp duruyoruz. Teknolojinin korkunç bir hal aldığı, doğal yaşamın da teknolojinin bilinçsizce kullanılması yüzünden yok oluşuna küçük bir dokunuş yapmak istedik. Sokak hayvanları ya da ev hayvanları yerine emojilerle iletişim kuran temizlik robotlarını koyduk. Bu robotlar teknolojiyle gelen her şey gibi önce hayatımızı kolaylaştıracak, sonra da bizi hem gözetleyecek hem de kendisine muhtaç edecekti. Biz de inceden bunu yansıtmaya çalıştık. 3. klipte de oksijenin parayla satın alınarak kullanıldığı bir zamanı konu aldık. Universal bize bu senaryoyu çekebilecek bir yönetmen ayarladığını söyleyince hemen harekete geçtik ve üç klibi dört günde çektik.

ο YouTube’da kliplerinizin altındaki teşekkür kısmında Sinem ve Gökhan Türkmen’in isimlerini görünce GTR Müzik ya da GTR Deneyevi Stüdyosu ile bir iş birliği yapıp yapmadığınızı merak ettim.

Abkountry: Bize bu süreçte desteklerini hiç esirgemediler. Sürekli dirsek teması halindeydik, kendilerine buradan tekrar teşekkür etmek isterim.

Fırat Ağacık: Gökhan Türkmen ve Sinem Türkmen bize bu yolda fikirleriyle çok destek oldu. İkisi de çok güzel ve çok yetenekli insanlar, hiçbir zaman desteklerini de esirgemediler. Biz de teşekkür etmek istedik.

ο İlerleyen süreçte bizi neler bekliyor? Yakın zamanda bizi bekleyen parçalar, klipler ve konserler var mı?

Abkountry: İlerleyen süreçte fazlasıyla karşınızda olacağız, Surf Arabesk’in dördüncü teklisi için son çalışmalar hızla devam ediyor bir yandan albüm çalışmalarına devam ediyoruz. Life is Peachy’den yeni tekli çalışması gelecek ve ardından Life is Peachy albümü gelecek. Solo olarak da Serseri adında bir tekli yaptım ve klibini çektik onun da müjdesini buradan vermiş olayım. Bu süreçler tamamlanmaya yakın konserlere başlamayı düşünüyoruz. Konserler için şimdiden çok heyecanlıyız.

Fırat Ağacık: Şimdi bizi yeni bir klip ve yeni bir single bekliyor. Hemen ardından da albüm bekliyor. Kemerlerinizi bağlayın ve el ele tutuşup şarkılarımızı söyleyin.