Zeynep TOKER

Tahribad-ı İsyan grubundan tanıdığımız Zen-G, solo müzik kariyerine hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Zengbej albümüyle dinleyicisiyle buluşan Zen-G, ZENGBEJ MÜZİKHOL serisi ile müzikseverlere farklı bir deneyim yaşattı. Seriye kısa film tadında klipler çeken müzisyen, bu seri ile sadece müzik üretimine değil, kliplere ve görsellere de önem verdiğini göstermiş oldu. Gain’de yayınlanan Duran dizisinde yer alan Zen-G projeye nasıl dahil olduğunu ve deneyimlerini Back on Stage’e anlattı.

ο Zengbej albümünün devamı niteliğinde olan ZENGBEJ MÜZİKHOL serisi ile dinleyicinizle buluştunuz. Projenin fikri nasıl ortaya çıktı ve gelişti? ‘Farklı’ bi’ Zen-G dinlemek herkesi heyecanlandırmış gibi duruyor.

Zengbej albümü benim solo kariyerimin ilk mihenk taşı diyebilirim. Her şarkısı benim için çok özel ve beni ben yapan parçalarım gibi. Şarkı listesine göz attığınızda bile ne demek istediğimi anlayacağınıza inanıyorum. Hayatım aslında her yaptığım hareketin ve adımımın farkında olmakla geçiyor. “Albüm yap denize at” diyen tiplerden değilim olamam da. Yaptığım albümün ve müziğimin arkasında olduğumun bir kanıtı aslında ZENGBEJ MÜZİKHOL. Müziğin her türlüsünün güzel olabildiğinde kulaklara, gönüllere hitap edebileceğini bildiğim için de şarkıların bu versiyonlarını da duymak, dinleyicilerime duyurmak istedim. Doyurucu da bir iş oldu. Kendi elimde tuttuğum sonuç ve dışardan aldığım geri dönüşler de beni yeterince mutlu etti. İçinde bulunduğumuz bu dönemde kalıcı ve uzun ömürlü şarkılar üretmek benim için hala çok önemli ve böyle kalması için elimden geleni yapmaya, hep farklı şeyler denemeye devam edeceğim.

ο Temizle, Hüküm, Baba parçalarını birbirinin devamı olan klipler destekliyor. Çekimler, renkler çok sinematik. İzleyiciyi görsel açıdan doyuran klip çalışmaları… Kliplerin planlaması nasıl gerçekleşti? Ne kadar sürede çektiniz?

Müzik kariyerimin başlarından beri kliplerime ve görsellerime en az müzik üretimim kadar önem veriyorum. Çünkü bu zamana kadar beslendiğim sanatçılardan bir sanatçının sesi kadar görünüşünün ve duruşunun da önemli olduğu öğretildi. Kariyerim kendi hayatım, hayatım da kariyerim. Bu yüzden kliplerimin %90’ında senaryoları kendim yazdım, bu projede de olduğu gibi. Aklımda kareler ve sahneler belirginleşince fikrimi işlerini sevdiğim, çalışmak istediğim yönetmen Silvyo Behmoaras’a açtım. O da projeyi en az benim kadar sahiplenip sorumluluklar aldı. Ön hazırlık süreci çok kısa (5 gün) bir zamanda tamamlandı ve tek günde (16 saat) çektik. Orkestramla birlikte 50 küsur kişilik bir ekip çalıştı. Hepsine buradan tekrar teşekkür ederim, işime olan özverileri ve inançları için.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Zen-G (@00zen34)’in paylaştığı bir gönderi

 ο ‘Kabadayı’ kimliği ile oyuncu tarafınızı da görmüş olduk. Diğer klip çalışmalarınıza nazaran bu kliplerin çekimi sizde nasıl bir deneyim oluşturdu? Bir yandan da klipteki kabadayının özelliklerini de merak ediyorum. Nasıl biri?

Genelde kliplerimde dönem işi yapmayı çok seviyorum. Sanki yaşayamadığım dönemlere gidip geldiğim bir zaman makinesinin içindeymişim gibi. Bana yine çok güzel bir zaman ve karakter yolculuğu yaptıran bir işti. Kabadayıların nam saldığı, onların hikayeleriyle anlatılan semtlerde yetiştim. O yüzden racon bilgime de güvenerek rolüme girdim. Giyinişine ve aksesuarlarına önem veren janti bir kabadayıyla karşı karşıyaydım bu rolde. Sanat, müziksever ama bir o kadar da gaddar, şarkılarla duygulanabilen ama duyguları en yükseklerde yaşayan biri. Hasmımız olsa saygı duyabileceğimiz bir tip özelinde.

ο Oyunculuk yeteneklerinizin bir kısmını klipte gördük ama tam anlamıyla görmemiz Gain’de yayınlanan Duran isimli diziyle oldu. Müzik üretmenin dışında oyunculuk yapıyor olmak nasıl bir deneyimdi? Bu zamana kadar hep böyle bi’ planınız var mıydı yoksa her şey anlık mı gelişti?

Setteki en mutlu kişi bendim diyebilirim çünkü benim için bir ilkti. Daha önce kliplerim dışında hiç oyunculuk yapmamıştım. Başkalarının yönettiği hiçbir sette rol almamıştım. Heyecanlı ve öğreticiydi diyebilirim. Daha önceleri “Neden olmasın bunu da denerim’’ diyor peşine de; ‘’Müzikal kariyerime uygun bir rol, bana yakın bir karakter olmalı’’ diye ekliyordum. Tam da sanki çok içten ve doğru isteyip üstüme çekmişim gibi oynayabileceğim bir rol teklifi geldi. Ben de değerlendirmeden edemedim. Rol arkadaşlarım ve hocam da işi kıvırdığımı söylediler, duydum.

ο 2019 yılı rap müziğin yılı gibi bi’ algı oluşmuştu. Bu seneye baktığımızda rap müzik 2019-2020’ye göre biraz geri planda kaldı gibi gözüküyor. Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Valla nerdeyse iki günde bir listeleri açıp bakıyor birçoğumuz, bence durum hala çok net. Rap hala en başı çekiyor ve popülerleşme sonucu kalıcılaşmaya başladı bile. Türkiye’de son iki yılda akıllarda ve dillerde kalan çoğu şarkı yine rap parçası veya rapçilerin ürettiği şarkılar. Yeni nesil dinleyici büyüdükçe ve tüketim-üretim hızı arttıkça çok daha iyi parçalar, çok daha gelişmiş sanatçılar izleyeceğimizden eminim.

ο Rap müzisyenleri daha fazla ekip ruhu ile hareket ediyor desek yanlış olmaz herhalde. Genelde fotoğraflar, tasarımlar, klipler tek bir ekipten çıkıyor. Peki bu noktada trendlere uyarak NFT yayınlamayı düşünüyor musunuz? Türkiye’de de birçok sanatçı NFT dünyasına adım attı.

Evet, her zaman size yakın ve sizi tanıyan insanlarla üretmek en güzelidir. Takım ruhu hip-hop kültürünün en önemli noktalarındandır. Tamamlayıcı ve yol açıcı olmak her sanatçının harcı değildir ama rapçilerin hep çalışan bir kası gibidir. Benim de bu işlerimde güvenebileceğim yetenekli isimler var. Arthur, Reach Geblo, Canavar, Akıns bu isimlerin başında gelir. Şarkılarım için yaptıkları çok özel artwork’leri çok yakında NFT üzerinden satışa çıkarmayı planlıyorum. Satış gerçekleştikçe de onlara da bir yemek ısmarlarım artık (gülüyor).

ο 2022 yılı planlarınız neler? Belli olan projeler var mı?

Daha 2021 bitmeden 2022’nin ilk yarısının planını kafamda yapmıştım aslında. Dizi için yaptığım Farzet Ki ile güzel bir kapanış yaptığımız senenin ardından geçen sene olduğu gibi her ay klipler ve şarkılar gelmeye devam edecek. Sıradaki ilk single’ımın adı ise ELHAMDRILLAH. Farklı müzik ve sanat dallarından sanatçılarla yine çok özel düetlerim olacak. Siz bunları okurken de ben bu söylediklerimi yapıyor olacağım.

Published On: 11 Şubat 2022Categories: Anlatıyor, Manşet, RöportajTags: , , , , , ,