Zeynep TOKER

Yaşlı Amca grubunun adı, Ankara’da Bestekar ve Tunalı’nın kesişiminde, her gün gitar çalan yaşlı bir amcadan geliyor. Son single çalışmaları Eymir ile hayranlarının karşısına çıkan Yaşlı Amca, Eymir Gölü’ne yaptıkları güzellemeyle, Ankara’dan ilham almaya tam gaz devam ediyor.

ο 2020’nin başında yeni albümü yayınladınız ve iki ay sonra evlere girdik. Sahneden bu kadar süre ayrı olmak size ne hissettirdi?

Değerini anladık. Yazık oldu albüme ama olsun, biz vakti geldiğinde yine yapacağız. Sanırım sahnenin değerini daha iyi bilmemiz lazım, sonuna kadar.

ο Şu son 1.5 yılın üretiminiz üzerindeki etkileri neler oldu?

Çok çok uzun süren bir süreç olmasaydı üretime yardım etti vakit yarattı diyebilirdik ama insanlık bu iki yılda çok şey yaşadı. Türkiye zaten bu dönemde müzmin karışıktı, hala da öyle. O kadar anlatılacak şey birikti ki…

ο Müzisyenlerin evlerinde kurdukları küçük bir stüdyoda tek başına müzik üretmeye çalıştıkları şu dönemde siz bir grup olmanın zorluklarını yaşıyor musunuz?

Bizim parçalar şu zamana kadar genelde stüdyo ortamında canlı kanlı gelişti. Daha organik, eski toprak bir kayıt kültürümüz olduğundan ve pandemide de çok buluşma fırsatımız olmadığından fazla kayıt yapamadık. Yapsaydık da influencer/müzisyen temposunu yakalamamız mümkün değil gibi görünüyor. İstemeyiz de ama bu dönem birtakım tekliler gelmeye devam edecek.

ο Artun Özoğlu’nu tek başına dinlediğimiz Eymir parçasının hikayesi nedir?

Şarkı kendi hikayesini anlatmaya çalışıyor zaten kendi çapında, ama bu akustik ve sade, kuru güzel bir hatıra olsun diye çıkardığımız bir parça. Umarız sevilir.

ο Son single kapaklarınıza baktığımızda single ismini sanki bi’ altyazı gibiymiş görüyoruz, bir konseptin kesitleri gibi. Tüm hepsinin bağlanacağı bir nokta var mı? Bir albümde birleşme gibi?

Albüme daha vakit var diyebiliriz. Ama bir yere varma konusunda biz de meraklıyız. Bakalım şarkılar bizi nereye götürür.

ο Sosyal medyada takipçileriniz konserleriniz az olmasından dolayı serzenişlerde bulunmuş. Yakın zamanda planlarınız neler? Ekim ayı içerisinde sizi nerelerde dinleyebiliriz?

Bize kalsa her yerde çalarız. Ama bu ayarlamaları biz yapmıyoruz. İlerde umarım daha sık ve herkesin gelebileceği konserler verebiliriz. Hepinizi de bekleriz.

 

  • Ekim 2021 sayısından…