Ece ULUSUM

1976 yılında İstanbul Beyoğlu’nda başlayan Zuhal Müzik yolculuğu yıllar içerisinde İstanbul’un farklı semtlerinde ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde devam etti. Şu an 12 fiziki mağaza ile bizlerle olan Zuhal Müzik, en yeni konsept mağazasını geçtiğimiz aylarda Kanyon’da açtı. Biz de Zuhal Müzik’e dair tüm detaylarını öğrenmek için mağazanın üçüncü kuşak temsilcisi Umur Sungurlu ile bir araya geldik. Zuhal’i yurt dışına taşımayı hedeflediklerini söyleyen Sungurlu, detayları sonbahar aylarında bizlerle paylaşacağını dile getirdi.

ο Zuhal Müzik’in birçok şubesi açıldı. Yeni şehirlerde mekan açma planı var mı?

Müzik enstrümanlarının yarattığı his mağaza konseptlerimizle somutlaştığı için şu dönemde artan maliyetlere rağmen bizim için mantıklı koşullar sağlandığı sürece daha fazla kişiye ulaşmak adına yeni yatırımlar yapma taraftarıyız. Her ne kadar gelişen teknolojiler sayesinde online mağazacılığın hacmi artsa da enstrümanlar dokunarak ve hissederek hayatlarımıza girmeyi severler. Yakında yeni sürprizler olacak ama yeni bir mağaza konsepti ve Zuhal’e ait yeni bir marka ile kişilerin hayatlarına girmeyi hedefliyoruz.

ο En son Kanyon’da bir şube açtınız. Kanyon’da yer almak sizin için neden önemliydi? Burada nasıl bir kitleye erişeceğinizi düşünüyorsunuz?

Kanyon açıldığı yıldan bu yana şehrin buluşma noktası olmayı başardı. Her zaman yenilikçi yaklaşımıyla nefes aldıran, kült bir kompleks halinde ve klasikleşmiş İstanbul AVM kültüründen ayrı tuttuğum bir nokta. Dolayısıyla Kanyon’da vakit geçiren kişilerin de konuştuğu, gördüğü, yediği, içtiği daha başka. İyi ki çok değerli Eczacıbaşı ailesi gibi Türkiye’de sanatın değerini bilen aileler var. Kanyon’a çok yakıştığımızı düşünüyorum.

ο Her şubenizin karakteristik bir özelliği var mı? Akasya, Uniq ya da Kanyon’daki hangi özellikleri ile öne çıkıyor?

Bildiğiniz üzere müzik enstrümanı sektöründe 1976 yılından beri hizmet veriyoruz ve şu an toplamda 12 fiziki mağazamız bulunuyor. 2018 yılında Akasya ile başladığımız konsept mağaza deneyiminin ardından Adana, Antalya ve yeni göz bebeğimiz Kanyon ile devam ettiriyoruz. Konsept mağazalarda müziği destekleyen kültür ve sektörleri bir araya getirdiğimiz yeni yaşam alanları ile ortaya çıkıyor. Müzik enstrümanlarının yanı sıra tekstil, kitap, plak, tasarım ürünler, yeme-içme-eğlence, motorlar, kaykaylar, stüdyolar ve çok daha fazlası bu konsept mağazaların bileşenleri arasında yer alıyor.

ο Son zamanlarda ülke ekonomisini konuşmadan devam etmek imkansız gibi. Tüm bu süreçte, pazarlama stratejinizde nasıl adımlar atma kararı aldınız? Nihayetinde dövizin doğrudan etkilediği bir sektör.

İşte en sevmediğimiz konuya gelmiş bulunduk. Tamamen ithalat üzerine kurulu bir marka olduğu için eş değer şekilde tabii ki fiyatlara da yansıyor. Bazen teklif verdiğim arkadaşlarıma fiyat söylerken içten içe utanıyorum ve üzülüyorum ama ne yazık ki benimle ilgili bir durum değil. Döviz dalgalanmasının yanı sıra dünyada da ham madde, çip krizleri yaşanıyor. Dolayısıyla yüksek segment ürünlerin üretiminde büyük zorluk yaşıyorlar tıpkı otomotiv sektöründe olduğu gibi.  Bir tüketici olarak eskiden kolay satın alabildiğimiz ürünleri şu an alırken 3 kere düşünmek zorunda kalıyoruz. Türkiye piyasasında ise müziği yeni başlayanlar zaten başlangıç seviyesi ürünlere yöneliyor. Bu durum istemsiz şekilde stratejimizi direkt olarak müziği merak eden, müzik yapmaya başlamak isteyen kişilerin karşısına çıkmamızı sağlıyor. Genel olarak bilmeyenler için enstrüman dolu bir mağazaya girmek korkutucu olduğundan, konsept mağazalar sayesinde kişileri daha kolay içeri davet edebiliyoruz.

ο Enstrümanlar ya da müzik yapmak için gerekli parçalar hiçbir zaman ucuz olmadı. Zira insanın kendine yaptığı bir yatırım olarak düşününce daha anlaşılır geliyor. Ancak var olan bu ortamda yeni müziğe başlayanlar için Zuhal Müzik’te indirimler ya da fırsatlar olacak mı? Gelecek nesil için herhangi bir sorumluluk üstlenecek misiniz?

Sadece bizim sektörde değil, Türkiye’de yaşam her açıdan çok pahalı olmaya başladı ne yazık ki. Nefes almanın bile bazen lüks olduğu bu ülkede, enstrüman satma fikri gerçekten çılgınlık! Zaten yılın belli zamanlarında yıllardır bizimle özdeşleşen Garage Sale ve Büyük Zuhal İndirimi gibi ana kampanyalarımız dışında dönemsel çalışmalar da yapıyoruz. Şu an üzerinde çalıştığımız başka bir proje var. Eski kullanılmayan enstrümanını Zuhal’e getiren kişilere, yeni satın alacağı ürünlerde indirim tanımak. Getirmiş oldukları eski enstrümanların bakımları yapıldıktan sonra kişilerin kendi seçtiği STK kuruluşuna bağış yapılacak. Böylece Kansersiz Yaşam Derneği’nde tedavi gören bir çocuğa umut olabilir ve belki de hayali olan müziğe başlamalarını sağlayabileceksiniz.

ο Web sitenizde “Zuhal Müzik Güvencesi” yazıyor. Nedir bu güvence?

HDI Sigorta ve Anda Sigorta iş birliği ile Türkiye’nin ilk ve tek enstrüman sigortasını sadece Zuhal Müzik müşterilerine özel olacak şekilde hayata geçirdik. Bu kapsamda; çalınma, kazaen kırılma, doğal afetler gibi daha birçok faktöre karşı enstrümanlarınız artık güvence altında!

ο Zuhal Akademi tarafında gelişmeler var mı?

Hiç bilmeyenler için yeni bir enstrüman satın almanın bazen ne yazık ki yetersiz kaldığı durumlar olabiliyor. Bunca yılın tecrübesiyle, konservatuvar mezunu profesyonel öğretim kadromuz ve Milli Eğitim Bakanlığı’na ait sertifikalarımız ile Türkiye’nin çeşitli noktalarında ve pandemi ile beraber online platformumuz üzerinden Zuhal Akademiler müziğin her türlü branşında eğitim vermeye devam etmekte.

ο Sizin Zuhal Müzik dışında bir atılımınız olacak mı? Bu denli müziğin içinde olduğunuz için merak ediyoruz.

Geçmişte birkaç farklı müzikal projesinde yer aldım. Geçtiğimiz ay çok yakın bir arkadaşımın düğününde sesine, yeteneğine ve kendisine hayran olduğum Deniz Özdoğru ile küçük bir sürpriz hazırladık ve tekrardan sahnede şarkı söyleme fırsatı yakaladım. İnsanlık için küçük ama benim için büyük bir adım oldu. Sahnede olmayı çok sevdiğimi ve özlediğimi hatırladım. Güzel fırsatlar olursa, kendime yeni bir kapı daha açabilirim. Onun dışında uzun zamandır üzerinde çalıştığım, müzikten bağımsız olarak tekstil ve sokak kültürüne ait bir marka çıkartmak üzere kollarımı sıvadım.

ο Gelecek planlarınız nedir?

Bu sıralar beni hayatta en çok heyecanlandıran planlardan birisi; önümüzdeki sene Zuhal’i yurt dışına taşımayı hedefliyoruz, yani bir şubemiz de yurt dışında olmasın mı? Böylece ülkemizi müzik sektöründe yurt dışında temsil edeceğiz. Şimdilik hakkında çok konuşamıyorum ama sonbaharda detayları veriyor olacağım, stay tuned!