Zeynep İBRAHİMBAŞ

Ay Tenli Kadın şarkısıyla geniş kitlelere ulaşan Ufuk Beydemir, bir süredir sahnelerden uzak kalıp stüdyoda kayıtlara ağırlık vermişti. Bu arayı İstanbullu dinleyicisi için 18 Kasım’da Zorlu PSM’de vereceği konser ile sonlandıracak olan Beydemir ile konser öncesi bir araya geldik. Daha önce yayınladığı şarkıları Jeremy versiyonu ile tekrar yayınlamasının sebebini, en unutamadığı konser anısını ve 2023 planlarını Back on Stage okurları için paylaştı. Hepsi ve daha fazlası röportajımızda seni bekliyor!

ο Daha önce yayınlamış olduğunuz şarkılarınızı Jeremy versiyonuyla tekrar yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Böyle bir projeye başlamanızın sebebi neydi?

Çünkü ilk iki albümümün sound’undan hiç memnun değilim. Kendi stüdyomu açıp, bağımsız müzik yapmaya başladıktan sonra bu durumu düzeltmek istedim, içlerinde çok kıymetli şarkılar var.

ο Şarkılarınızın Jeremy versiyonlarındaki kliplerinizde tek bir görüntü olduğunu görüyoruz. Görüntüleri neye göre seçtiniz, dinleyicilerinize nasıl bir görsel dünya sunmayı planladınız?

Şarkıyı dinlerken sözlerden tamamen bağımsız olarak müziğin hissettirdiği dürtülere göre tek planda çekebileceğimiz görseller hayal ettim. Klip değil aslında bunlar, sabit bir fotoğrafla YouTube’a yüklemektense tek planda akan videolarla koymak istedim sadece.

ο Geçmiş şarkılarınıza baktığınızda değiştirmek istediğiniz sözler var mı? İlk şarkınız Ay Tenli Kadın ve son şarkınız Sonuna Kadar’ı yazarken ki Ufuk Beydemir arasında ne gibi farklar var?

Şarkıyı yazdığımda ne hissettiysem öyle yazmışımdır. Bugün farklı bile hissetsem o şarkı o günün şarkısı olduğu için değiştirmeyi düşünemem. Bugün farklı düşünüyorsam bir tane de bugün yazarım o zaman.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ufuk Beydemir (@beydemirufuk)’in paylaştığı bir gönderi

ο Bir süredir sizi sahnelerde izliyoruz, ekranlarda görüyoruz. Başınıza gelen ilginç bir olayı veya unutamadığınız bir anı bizimle paylaşır mısınız?

Edirne’de bir festival sahnesine çıktığımda öndeki kızlardan biri ağlamaya başladı. Yanındaki kız arkadaşı da onu kendine getirmek için tokatladı falan. Ben başta beni gördüğü için ağladığını düşünemedim, bir şey oldu herhalde, ne oldu diye izledim. Bir yandan şarkıyı çalıp – söylemeye devam ettim. Mutluluktan ağladığını anlayınca çok garip hissettim, hala da garip hissediyorum.

ο 18 Kasım’da Lokalize serisi kapsamında Zorlu PSM sahnesinde olacaksınız. Dinleyicilerinizi nasıl bir konser bekliyor? Sürpriz bir setlist hazırladınız mı?

5 ay kadar sahnelere ara vermiştim stüdyodaki üretimlerimden dolayı, açılışı Ankara’da yaptık ve seyirciyi inanılmaz özlemişim, onlar da bizi çok güzel karşıladı sağ olsunlar. Zorlu PSM’de de İstanbullularla bu harika buluşmayı yaşayacağımızdan eminim, sabırsızlıkla konser gününü bekliyorum. UB şarkılarına doyduğumuz bir gece olacak.

ο Yıllanmış, geçmişten gelen bir şarkıyı şimdiki zamana uyarlamak isteseniz bu hangi şarkı olurdu? Sadece siz cover’lıyormuşsunuz gibi düşünmenize gerek yok. Şu an sevdiğiniz bir sesten de duyabilirsiniz.

657 diye bir grup var eskilerden, onların Dolunay diye çok güzel bir şarkıları var. Kayıt çok kötü, sanırım o dönem imkanlar ona el vermiş. O yüzden o şarkıyı güncellemeyi düşünüyorum.

ο Twitter’da o sıralar popüler olan bir videoya dair yapmış olduğunuz bir yorum gündem yarattı. Kendinizi tam olarak ifade edemediğinizi düşünüyor musunuz?

Anlaşılamadığımı düşünüyorum bazı kitleler tarafından fakat bu benim ifade edememle ilgili değil. Olgunlaştıklarında anlarlar, benim için problem değil.

ο Şarkılarınızı yazabilmek için olmazsa olmazınız nedir?

Gitar.

ο Ufuk Beydemir bizimle bir söz paylaşmak istese bu ne olur?

“When the music’s over turn out the lights”

ο Önümüzdeki süreçte dinleyicilerinizi bekleyen sürprizleriniz var mı?

2023’ü bol yeni single paylaşmalı, bol konser vermeli geçirmeyi düşünüyorum. Daha önce yurt dışı konseri vermedik, 2023’de yurt dışı konserlerine de başlayacağız. Sürprizler bunlar diyebiliriz.

ο 5 yıl sonra kendinizi nerde görmek istiyorsunuz. İleriye dönük bir planınız, hedefiniz var mı? 

5 yıl neler olacağını tahmin edemeyeceğim kadar uzun bir süre. The Strokes’la aynı masada oturacağımız yerlere doğru iter hayat umarım.