Gizem ERTÜRK

Eskişehirli ekip Tunç Aydoğmuş, Co. ilk stüdyo albümü Yanlış Yerde‘yi yakın zamanda yayınladı. Albümün ilk lansmanı evleri olan şehirde yapan ekip şimdi de 21 Mart’taki Blind İstanbul lansmanı için geri sayımda. Grubun vokali Tunç Aydoğmuş ile albümü ve gelecek planlarını konuştuk.

ο İlk albümünüz Yanlış Yerde’yi taze yayınlandınız fakat hemen ertesinde hepimizi derinden yaralayan Kahramanmaraş depremi ile paramparça olduk. Bir süre sonra yine her zamanki durum devam etti. Diziler normal yayınlarına, maçlar müsabakalarına devam ederken “müzik yapmak” ayıp kabul edildi. Biraz buralardan başlayalım mı sohbete, hislerinize?

Bu soruya hakkıyla cevap vermeye kalksam, şu süreçte biriktirdiğim düşünceleri kağıda döksem onlarca sayfa tutacaktır muhtemelen. Ama yine de elimden geldiğince öz bir şekilde, yanlış anlaşılmamayı umarak anlatmaya çalışayım. Müzik, bir sanattır, evet. Bir iştir de kimimiz için. Kimimiz için fikir dünyasını dışarıya açmanın bir kanalıdır. Kimimiz için karanlık günlerden bahsetmenin bir yoludur. Kimimiz için toplumsal olarak var olmanın bilinen tek yoludur. Kimimiz için de evet, salt eğlenceden ibarettir. Ben şahsen, benim için varoluş biçimi olan müziği herhangi bir koşulda, herhangi bir felakette, herhangi bir toplumsal kesime veya kişiye karşı haklılaştırmam gerektiği algısını reddediyorum. Karanlık zamanlardan bahsetmek durumunda da değilim müziği haklılaştırmak için. Eğer bu dönemde de salt eğlenmek için müzik yapmak isteyen birileri var ise onlara da hiçbir lafım yoktur. Eğer bir gün, tepkimizi aklımızı kaybetmeden, doğru yöntemlerle, yaşanan korkunç bir olayın gerçek sorumlularına yöneltebileceğimiz mekanizmaları yeniden kurabilirsek; bizimle aynı yaşam mücadelesini veren insanları baskı altına almanın yolları yerine, daha iş işten geçmeden, atı alan Üsküdar’ı geçmeden gücü elinde tutan insanların üzerinde gerçek ve işlevsel baskılar kurmayı yeniden öğrenebilirsek, neyin tepkisel, neyin gerçekten herhangi bir fark yaratacak olduğunu düşünerek anlayabilecek bireyler oluşturmak için gerekli eğitimi ve diyalog ortamını sağlayabilirsek; ne konserlerimiz iptal olur, ne müzik susar, ne pandemi olunca müzisyenler intihar eder, ne stadyumlardan sahaya oyuncak fırlatılması gerekir, ne de işimizi birilerinin gözünde haklılaştıracağız diye konser gelirlerimizi bağışlamamız beklenir. Vergimizi veririz. Binalarımız yıkılmaz. İnsanlar ölmez.

İSTANBUL LANSMANI 21 MART’TA BLIND SAHNESİNDE!

ο Yakın zamanda yayınladığınız ilk albümünüz Yanlış Yerde‘nin ilk lansmanı eviniz Eskişehir’de gerçekleşti. Sırada ise İstanbul var. 21 Mart’ta Blind‘da neler bekliyor dinleyicinizi?

Lansman için epey sıkı hazırlandık, işin yalnızca müzik tarafında değil, görsel tarafına da epey çalıştık. “Nasıl bir üst basamağa çıkabiliriz?” bizim için çok önemli bir soru, biraz da takıntılı tipler olduğumuzdan ve kariyerimizin şu aşamasında profesyonellerle çalışma olanaklarımız kısıtlı olduğundan, tüm sahnenin ışık tasarımını kendimiz yaptık. Işık disiplinine dair ciddi bir araştırma ve emek gerektirdi ama değdiğini düşünüyorum. Albümden sonra pek vakit geçmeden yeni parçalar üretmeye de başladık. Lansman konserlerinde albüm parçalarının yanında yeni yaptığımız parçalardan ikisini de çalacağız.  Konserler bizim için kayıtlı parçaların seslendirildiği etkinliklerden çok, müziğin özünün ortaya çıktığı ve dinleyiciyle buluştuğu alanlar. Bu yüzden önümüzdeki günlerde daha fazla sahne yapmak ve festivallerde yeni dinleyicilerle buluşmak en çok istediğimiz şeyler.

ο Radiohead, Tamino, Tame Impala gibi gruplardan etkilendiğinizi söylemiştiniz bir konserde… Bu isimlerin size ve müziğinize etkisi nasıl oldu?

Radiohead, özellikle müziğe yaklaşımında deneysellikten ve yenilik aramaktan asla vazgeçmeyişiyle ve trendlere her daim kafa tutmasıyla çok etkili olmuştur. Özellikle OK Computer albümü ve sonrasında yaşadıkları dramatik değişim bizim için büyük bir ilham kaynağı. Müzikal yolculuğumuzun hiçbir aşamasında “Hah tutturduk bir sound, bir tarz, artık 40 sene bu müziği yaparız.” demek istemiyoruz. Keza müzik bizim için çoğu zaman, orada olduğunu sezdiğimiz ama bilmediğimiz, tanımlayamadığımız yeni duyguları keşfetmenin bir yolu. Tamino, zaten göklerden uduyla inmiş bir nur topu gibi, sesinden etkilenmemek mümkün değil. Bunun yanında düzenlemelerine olan yaklaşımından öğrendiğimiz çok şey oldu; en temelde de minimalizmin değerini öğreniyoruz kendisinden. Tamino’nun müziğindeki her elementin, her enstrümanın, her cümlenin bilinçli bir şekilde tam olması gerektiği halinde orada olması ve gereksiz, doldurma hiçbir öğenin olmayışı bizi çok etkiliyor. Az, çoktur. Tame Impala’yı sound arayışı anlamında sözde kurallara olan itirazları açısından çok takdir ediyorum. Adam reverb pedalını overdrive pedalından sonraya değil de önceye takarak; mix’lerinde davullarını bazen tamamen sola panlayarak vs. aslında kafamızı biraz saldığımızda farklı lezzetlere ulaşabileceğimizi gösteriyor.

ο Biraz başa dönüp hem müzik yolculuğunuzu hem de albüm hazırlık sürecini paylaşabilir misiniz?

Ekibin müzik yolculuğu ayrı ayrı epey uzun süredir devam ediyor aslında. Benim için uzun yıllar (2005-2018) arası “Skysketch” isimli bir grup vardı. 2018’de Fox Wedding isimli bir albüm yayınladıktan sonra yollarımızı ayırdık. Cüneyt ve Mehmet de yine aynı dönemlerde Eskişehir’de “Milkywave” isimli bir projede beraberlerdi. Henüz kişisel olarak tanışmasak da birbirimizin radarındaydık, benzer işler yapmaya çalışan müzisyenler olarak. Ben 2020’de solo işlerimi yayınlamaya başladım. Daha sonra bir ekip toplamak istedim, araştırmalar soruşturmalar derken, 2021 başlarında ekibi tamamladık. Bu dönemde Cüneyt ile hem müzik zevklerimizin ne kadar uyduğunu hem de beraber efektif çalışabildiğimizi fark ettik ve parçaların prodüksiyon sürecinde de beraber ilerlemeye başladık. Bu şekilde Noksan OldukGüneş Hanım, Çamur İçinde, Yine De Hayatta ve Kurtulsak İnsandan parçalarını yayınladık. Bu dönemde sahnelere de başladık, bir yandan da yeni parçalar yazmaya devam ediyordum tabii. 2022 başında mimarlığı da tamamen bıraktım ve müziğin içine attım kendimi. 2022 Mayıs ayında dedik ki, yeter tekli tekli tekli nereye kadar, haydi bir albüme girişelim. 2022 yazı Yanlış Yerde‘nin düzenlemeleri, kayıtları ve prodüksiyonu ile geçti. Yer yer Cüneyt ile kafa kafaya vererek çalıştık, yer yer tüm ekibin üretim sürecine ciddi katkıları oldu. Yoğun bir süreçti, ama bir albüm üretmeyi ve tüm prodüksiyon sürecini yürütmeyi deneyimlemek açısından eşsiz bir fırsat oldu. Albümü tamamen bağımsız olarak ürettik ve yayınladık. Parçaların haklarını elimizde tutmak bizim için önemli olduğundan albüm sürecinde böyle bir karar verdik.

ο Yakın gelecekte Tunç Aydoğmuş, Co. Ekibinden neler duyacağız?

Yeni parçalar, yeni parçalar ve yeni parçalar. Üretmeye devam etmek bizim için en önemli şeylerden biri. Yanlış Yerde sound’umuz için güzel bir taban oluşturdu, yeni yaptığımız işlerde bu tabanın üzerine inşa ederek sınırlarımızı genişletmek derdindeyiz. Şu sıralar bir yandan lansman hazırlıklarına devam ederken, bir yandan da yeni parçalar üzerinde çalışıyoruz. Çok vakit geçmeden yeni bir şeylerle karşınıza çıkacağız.Kısa süre önce Patreon sayfamızı yayınladık. Bağımsız kalmaya devam etmek bizim için önemli. Ancak tüm bağımsız müzisyenlerin aşması gereken bir tavuk-yumurta döngüsü var: Spotify kazançları yerlerde sürünüyor, herhangi bir maddi kazanç sağlayabileceğiniz tek alan konserler. Mekanların kısıtlılığı ve ülkenin ekonomik durumu sağolsun, konser verebilmek için insanlara ulaşabilmek, belli bir kitle oluşturabilmek gerekiyor. Ama insanlara ulaşabilmek için de konser verebilmemiz gerekiyor. Tanıtım için alternatif sosyal medya reklamları, ancak bu da sürekli yapılması gereken ve uzun süre finanse edilmesi zor bir iş. Biz de bu döngüden kurtulabilmek için sizlerden yardım isteyelim dedik, bu yüzden tanıtımımıza ufak bir destek olabilmesi için bir Patreon hesabı açtık. Crowdfunding yurt dışında birçok müzisyen için hayat kurtarıcı olabiliyor bildiğiniz gibi. Siz de sabah akşam uğraşarak ürettiği müziği tamamen karşılıksız olarak yayınlayan, beğeninize sunan bizleri desteklemek isterseniz Patreon profilimize bir göz atabilirsiniz. Şimdiden çok teşekkürler!

Patreon:
https://patreon.com/user?u=88929981&utm_medium=clipboard_copy&utm_source=copyLink&utm_campaign=creatorshare_creator&utm_content=join_link

Spotify:
https://open.spotify.com/artist/4WSDsWARENCdh6lkJDwdYL?si=2pEmhoxzRpG9LQ2xvrqacA

YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCwmNxUuFJ2vt56DlxJSmIaA