Zeynep TOKER

Çok fazla turne yapan bir grup olan The Ringo Jets, pandemi nedeniyle konserlere ara vermek zorunda kalmıştı. İki senelik aranın ardından konserlere geri dönen grupla, 26 Ocak’ta Zorlu PSM’de gerçekleştirecekleri konser öncesi bir araya geldik. Konserde çalmanın nasıl bir his olduğunu unuttuklarını söyleyen The Ringo Jets, yeni Türkçe parçaların yolda olduğunu müjdeledi. Detaylar Back on Stage’de!

ο Eski kayıtları yeni mikslerle buluşturduğunuz 5 şarkılık EP’niz Unlimited Lunch Pack ile dinleyicilerinizle buluştunuz. Bu EP’nin hazırlık sürecinden bahsedebilir misiniz? Neden eskiye dönmek istediniz?

Pandemi döneminde daha önce yayımlanmamış bir parçamız olan Fool’s Crown‘ı çıkartalım derken menajerimiz Can Sertoğlu bu fikri attı ortaya. Limited Lunch Pack, Lale’nin eliyle hazırlayıp sandviç poşetlerine koyduğu ve sadece konserlerde edinebileceğiniz fiziki bir paketti aslında. Böylece ilk EP’miz de Fool’s Crown‘la beraber Unlimited Lunch Pack ismiyle dijital mecralarda bulunabilir oldu.

ο Kapak tasarımlarına önem veren bir grupsunuz. Tam bu noktada Lale Kardeş’e Unlimited Lunch Pack tasarımının nasıl gerçekleştiğini, fikrin çıkış noktasını sormak istiyorum.

İlk Limited Lunch Pack‘teki kapak tasarımını koruduk aslında. Çıkış noktası da The Ringo “Jets”in üç karakterinin pilot kasklarını takıp uçuşa hazır olduğunu belirten, net bir görsel olmasını istememizdi.

ο Yadigâr 4×4 Keepsake Edition derlemesinde Yadigâr EP parçalarının remix versiyonlarını duymak oldukça keyifliydi. Bu fikrin nasıl ortaya çıktığını merak ediyorum. Tek bir EP içerisinde janrlar arası geçiş nasıl bir deneyimdi?

Remix teklifi Can Sertoğlu’ndan geldi ve tek bir EP içinde janrlar arası geçiş fikri hoşumuza gitti. Hey! Douglas, Kaan Düzarat, Ozan Çanak ve Memet İncili‘nin elinden şarkıları tekrar duymak bizi heyecanlandırdı.

ο Vermiş olduğunuz röportajlarda menajeriniz Can Sertoğlu’nun adını çok duyuyoruz. Üretim sürecinde birbirinizle olan paslaşmalarınız nasıl ilerliyor? Karar aşamasında en son kimin dediği oluyor?

Can hem yapımcı hem menajerimiz olduğu için iki ayrı koldan gruba fazlasıyla dahil oluyor haliyle. Elbette çok çekişmeli fakat verimli paslaşmalarımız oluyor ama günün sonunda sözü bize bırakıyor.

 ο Sosyal medyada 2021 yazından kalma fotoğraflarınızı gördük. Bu fotoğraflar 2022 yılı için yeni parçaların habercisi mi? Yakın zamanda duyacağımız EP ya da single çalışmaları var mı?

EP ya da single değil, albüm yapmak istiyoruz, elbette önden bir single çıkabilir ama fazlaca şarkımız birikti ve içlerinden titizlikle seçerek ayırıp, stüdyoda kaydettiğimiz geniş bir havuzumuz var.

ο The Ringo Jets’ten yavaş yavaş Türkçe parçalar duymaya başlamıştık. 2022 yılı içerisinde de bu tarz çalışmalarınız olacak mı? Türkçe bir parça ya da cover ile dinleyicilerinizle buluşmayı planlıyor musunuz?

2022 yılı içinde bir Türkçe cover planımız yok ama yeni Türkçe parçalar yolda.

ο Son günlerde hepimizin gündemi haline gelen eğlence yerlerine ‘gürültü’ düzenlemesi hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

İş öyle bir yere, hem de göstere göstere geldi ki “şöyle düşünüyorum, bunu yapacağım” dediğimiz noktayı geçtik. Bundan sonra ya biz ya onlar gider ama gürültü kalır, orası kesin.

ο Pandemi sebebiyle bir sene boyunca online konserler dışında maalesef bir araya gelemedik. 2021 ile etkinliklere yavaş yavaş dönmeye başlamışken, siz beklemeyi tercih eden taraf oldunuz. Bu bekleyişin sebebi neydi? The Ringo Jets’ten neden bu kadar uzak kaldık?

Haziran ortasında mekanlar açılmaya başlarken, Tarkan‘ın ailevi bir sağlık sorunu yüzünden Almanya’ya dönmesi gerekti ve yaklaşık altı ay boyunca ayrı kaldık. Bu sırada da Deniz, Ozan Çanak ile beraber No: 5 adlı yeni stüdyosunu kurdu. Tarkan dönünce de hemen kayıt ve konser çalışmalarına başladık.

ο Yadigâr ve Unlimited Lunch Pack EP’lerini canlı olarak baştan aşağı ilk kez 26 Ocak’ta Zorlu PSM’de dinleyeceğiz. Nasıl bir konser bizi bekliyor? Uzun zamandan sonra tekrar sahnede olacak olmak size nasıl hissettiriyor?

Bir ilki yaşıyoruz, çok turne yapan bir grup olarak daha önce hiç iki sene ara vermemiştik. Konserde çalmanın nasıl bir his olduğunu unuttuk desek yeridir. O gece bizler ve orada olacaklar için enteresan geçecektir diye düşünüyoruz, uzunca bir konser olacağı da kesin. Konserde çalmayı çok özledik.