Müzik, sahne sanatları, sinema, dizi sektöründe hem perde arkası çalışanı oldu hem de projelerin içinde yer aldı Suzan Kardeş. Komedi ve dram arasında gidip gelse de dizilerde şarkılarında şen şakrak. Göbek attırmayı seviyor, her fırsatta da söylüyor. Bu salgın sonrası en ihtiyaç olduğumu şey olacak gibi… Tüm bu süreçte çalışmaya devam etti, Bekriya Rumeli’nin club versiyonunu çıkardı. Bu vesileyle evde salgın günlerinin bitmesini bekleyen Suzan Kardeş’le röportaj yaptık.

Yeni albümünüzü yayınlamadan önce albümde yer alan iki şarkınızı maxi single ile müzikseverler ile buluşturdunuz. Niçin böyle bir stratejide gitme kararı aldınız?

İlk etapta Rumeli türkülerinden oluşan 10 şarkı belirleyerek albüme başladık. Sonra baktım Ramo ve Yüksek Yüksek Tepelere türküden çıkıp daha hareketli bir hal almaya başladı. Albüm şarkılarının yanı sıra bu iki şarkı da erken bittiği için önden albüm habercisi olarak çıkaralım istedik. Aynı zamanda ritüellerimizden birini daha gerçekleştirdik. Genellikle ya yılbaşında ya da Hıdrellez zamanında yeni projemizi çıkarmaya gayret ediyoruz. Bu yıllardır bozulmadı. Uğurum diyebilirim. Rumeli türküleri albümü de her şey yolunda gider ve ülkemizi saran virüsü atlatabilirsek bu ay içinde dinleyicilerle paylaşmak isterim.

Albümde, EP’lerde seslendireceğiniz şarkıları neye göre seçiyorsunuz? Daha az bilinen parçalar seçmeyi düşünmez miydiniz?

Söylediğim ve seçtiğim şarkılar çok fazla kişi tarafından seslendirilmiş gözükse de benim tarzıma yakın ve benim aranje ettiğim şekilde versiyonları yoktu. İnsanları eğlendirmek adına şarkıları seçmeye çalışırım. Mesela Yüksek Yüksek Tepelere şarkısını yıllar boyunca hep hüzünle dinledik ve gelin olan kızlar bu türküyle hep ağladı, artık ağlamak yok. Benim yaptığım versiyon ile güle oynaya gitsin kızlarımız, “Neden ağlıyorlar yahu?” diyerek farklı bir sound sunmak istedim.

Bugün müzikal açıdan en sevilen projeniz Makyaj Odası Şarkıları oldu. Bu serinin devamı olacak mı?

Hayatımda değer verdiğim ve hep olmasını istediğim, birlikte çalıştığım insanların bir araya gelmesiyle birlikte bu unutulmaz albümü yapmak benim için bambaşka bir hikaye oldu. Çok isterim, düşüncem de var.

Albüm yaparken önceliğiniz insanları eğlendirmek mi yoksa kusursuz kalitede bir albüm çıkarmak mı oluyor?

Albüm yaparken, sahneye çıkarken, düğünlerde sahne alırken önceliğim insanları eğlendirmek. Ben bir hikayeyim, her çıktığım sahne de ayrı bir hikaye. İnsanların eğlenmesi ve keyifli vakit geçirmesi benim için çok önemli. Gidecek o kadar çok yer varken, dinleyecek o kadar şarkı varken benim sahnemi ve şarkılarımı dinlemeyi seçenler için yaptığım işin hakkını vermeliyim. Neşeli ve eğlenceli zaman geçirmeleri beni mutlu ediyor.

Hakkınızda okuduğum yorumlarda her alanda bir şekilde yer aldığınıza değiniliyor. Birçok şeyi deneme çabanızın altında ne yatıyor? Sizce sizi en çok doyuma ulaştıran işiniz, projeniz hangisi oldu?

Benim olmazsa olmaz mesleğim elbette makyözlük. Varoluş sebebim bu. Her alanda yer almam hayatımdaki şansım diyebilirim. Liza Tuna sayesinde bu sektöre makyöz olarak adım atmamla başlayan hikayeme birçok anı biriktirdim. Sezen Aksu’nun hayatımdaki yerini anlatmaya kelimeler yetmez. Hayatıma dokunan, hayatına dokunduğum herkes çok kıymetli. Ben durmayı sevmiyorum, hareket etmek ve bir şeyler üretmek beni besliyor. Çok hayalim ve daha yapacak çok işim var bu yüzden her alanda yapabileceğim şeyleri denemekten vazgeçmiyorum.

Daha YouTuber’lar yeni yeni çıkmaya başlarken, makyaj hakkında vlog yapıyordunuz. Ne oldu da devam etmediniz? Etseydiniz çok büyük bir kanal olacaktı belli ki…

Evet, öngörülüymüşüm vesselam. Şaka şaka! Bu da  hayalimdi, sokakta insanların karşısına çıkıp makyaj yapıp fazla makyajlı olan kızların suratını silmek. O dönemde ara vermeden çekimlerimize devam ettik güzel de ivme kazandık. Fakat benim film, şarkıcılık, oyunculuk, makyözlük  gibi iş yoğunluklarım artınca boşladım, kabul. Mutlaka devam edeceğim.

Balkan kültüründen gelmeseydiniz sizce ne tür şarkılar seslendirirdiniz?

Sahnede ve albümlerimde sadece Balkan kültüründen şarkılar seslendirmiyorum. Türkçe pop, arabesk, sanat müziği, roman ve tabii Makedonca, Boşnakça şarkılarda seslendiriyorum. İnsanları eğlendiren, keyiflendiren şarkılar seçmeye gayret ediyorum repertuvarımda. Bu yüzden yine şimdiki gibi hakim olduğum ve bana yakışan şarkılar seslendirirdim.

Bundan sonraki projeleriniz ve planlarınız neler?

Hayata geçirmek istediğim hayallerim çok fazla fakat şu ara hem ülkece hem de dünyaca savaştığımız pandemik haline dönüşen Korona virüsünden dolayı hayat durdu. Her şey normale döndüğünde dilerim kaldığımız yerden hayallerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz.  Buradan sizlerin aracılığıyla herkese evde kalmasını rica ediyorum. Evde kalmak hem kendimizin hem de sevdiklerimizin sağlığı açısından büyük bir önlem. Ne olur dışarı çıkmayın. Dışarı çıktığınızda taşıyıcı olabilir ve sevdiklerinize bulaştırabilirsiniz. Hepimize başta sağlık diliyorum. Hep birlikte bu salgını yenip, sağlıklı günlere uyanacağız. Yeter ki motivasyonumuzu düşürmeyelim.