Ben Ölmeden Önce şarkısı ile 1997’de büyük beğeni kazanan Fatih Erdemci‘yleyiz. 1999’dan bu yana ara verdiği müzik sektörüne 2017’de Kapılar albümüyle geri dönmüştü. Bu kez arayı fazla açmamaya kararlı müzisyeni, yeni projeleri için çalıştığı ses mühendisi Ege Semercioğlu ile stüdyoda ziyaret ettik.

  • Bugün burada neler oluyor?

Fatih Erdemci: Sosyal medya için Kapılar albümünden 2 parçaya video çekiyoruz. Birazdan çekimlere başlayacağız.

  • Yaklaşık 20 yıl sonra gelen Kapılar albümünün hikayesi neydi?

F.E.: Ben anlatayım mı? Eğer Ege anlatırsa çok kötü anlatacak!

  • Neden?

F.E.: Çünkü hemen yapalım dedik ama 5 yıl kadar sürdü! Ege en başından beri bu işin içinde. Demoları bile birlikte kaydettik. Hatta başka bir yerdeydi stüdyo değil mi?
Ege Semercioğlu: Evet, Merter’deydi. O zamanlar evden çalışıyordum.
F.E.: Aslında Merter’de de değil, kulübede…
E.S.: Orada bir tekli kaydettik ama albüme girmedi.
F.E.: 2012’de Ada Müzik’le anlaşmamızı yapıp kayıtlara başladık. Sonra yavaş yavaş ilerledik. 5 yılın sonunda da yayınladık. Aslında daha önce bitmişti ama ülke şartları… Bir de çok uzun zaman sonra albüm yapınca insan her şeyi ölçüp biçip sunmak istiyor. Aranjörümüz Murat Cem Orhan da bizim gibi düşünüyordu. 17 yıl beklemişiz, 1 yıl daha bekleriz dedik.
E.S.: Bir de sürece ekstra duygusal yaklaştık. Bitsin de gitsin demedik. Stüdyo çakallıkları yapmadık. Süreç uzun sürdü ama yine olsa yine yaparım.
F.E.: Yapacaksın zaten! (Gülüşmeler)

  • Peki 20 yıl sonra stüdyoya girdiğinizde nelerin değiştiğini gördünüz?

F.E.: Tamamen analog masalar. 128 kanal… Aslında bunu biraz Ege anlatsın.
E.S.: Fatih Abi Ölmeden Önce’yi çıkardığında lise sondaydım, müzisyen tarafım vardı ama teknik tarafım pek yoktu. Fatih Abi’nin bahsettiği sistemde çalışmak doğallık istiyor.
F.E.: Bir gitar kaydediyoruz sonra tonunu değiştirebiliyoruz. 20 sene önce bunu yapamıyorduk. Onun da büyüsü başka. Biz doğallığı koruyarak bugünkü imkanlardan faydalanıyoruz.

https://youtu.be/RvGu4FYCH9E

  • İkinizin arasında çok güzel bir uyum var.

E.S.: Bununla ilgili benim söyleyeceğim çok net bir şey var. Fatih Abi’ye “Bizi neden eleştirmiyorsun?” dediğimi hatırlıyorum.
F.E.: Çünkü işinizi iyi yapıyorsunuz.
E.S.: Teşekkürler abi. Fatih Abi inanılmaz uyumlu bir insan, her şeyden önce bir dost. Zaten öyle olmasa bir an önce bitirelim derdik. Normal hayatta ne kadar güzel bir insansa stüdyoda da öyle bir şarkıcı.

  • Yeni gelecek teklilerden söz eder misiniz?

F.E.: Bu kez tekli olarak ilerlemeyi düşünüyorum. Bizim kafamız değişmez. Gülme! Yeni bir albüm yapmaya kalkarsak yeryüzünün şekli bile değişebilir! Daha çok videolarla destekleyeceğiz. Şarkılar birikince belki plak formatında olabilir.
E.S.: Fatih Abi her şeyden önce bir ozan, şarkı üretim makinesi değil. Yazdığı sözler, müzikler doğal hislerin ve yaşadıklarının sonucu. Kapılar biriktirdiklerinin dışavurumuydu. 10 sene sonra başka şeyler birikir ve içinde tutulamaz hale geldiğinde yine yapabilir. Ama şu an şu kadarlık bir albüme koşalım gibi maratonun içinde değiliz. Fatih Abi şu sıralar evde bir şeyler pişiriyor. Hadi hadi diyorum ben de dinlemek için sabırsızlanıyorum. Yakında bir teaser bir şey gelecek değil mi?
F.E: Az kaldı, altını kıstım.
                                                         10.620
                                      AYLIK SPOTİFY DİNLEYİCİ SAYISI