Yılın son zamanları geldiğinde bir öğrencinin sınav sonuçlarını beklediği gibi biz de heyecanla Spotify Yılın Özeti’ni bekliyoruz. Özet açıklandığında birçoğumuz en çok dinlediğimiz şarkıları, sanatçıları, podcast’leri sosyal medya hesaplarımız üzerinden birbirimizle paylaşmaktan eksik kalmıyoruz. Bu yıl da tüm bunların hepsi gerçekleşti. Herkes 2021 Spotify Yılın Özeti’ni arkadaşlarıyla paylaştı, yine çok konuşuldu. Fakat bu yıl sadece listeler değil Spotify’ın yapmış olduğu tasarım da gündem oldu. Tasarımı beğenenler de oldu basit bulduğunu söyleyenler de… Biz de merak ettik ve tasarım konusunda nasıl çalıştıklarını, nelerden ilham aldıklarını Spotify’dan öğrendik.

Spotify’ın Yılın Özeti için her sene farklı bir tasarımcıyla mı çalıştığını sorduğumuzda, Yılın Özeti kampanyasının kreatif açıdan oluşum sürecinin veri bilimcileri, pazarlama uzmanları, marka müdürleri, yaratıcı ekip ve tasarımcılardan oluşan çok yönlü bir ekip tarafından merkezi olarak Spotify’ın kendi bünyesinde tasarlanıp, uygulandığını; sonrasında her pazar, lokal kreatif ajansların desteği ile o yılı o pazarda en iyi yansıtacak şekilde sanatçıların, şarkıların, çalma listelerinin ve podcast’lerin kreatif kopyalarını kendi diline uyarladığını öğrendik.

Müziğin ve audio kültürünün hikayesini anlatma yollarının her sene değiştiğini söyleyen Spotify, geride bıraktıkları yıla bakarak söylemlerini ve fikirlerini o yıl ile uyumlu hale getirmek istediklerini dile getiriyor ve ekliyor: “Bu nedenle her sene farklı bir tema ile ilerliyoruz. Bizim için tasarım tarafında, her ne tasarım olursa olsun o tasarımın kavramsal olarak o yıl hakkında konuştuğumuz duyguyla eşleşiyor olması çok önemli. 2020 yılına her şeyin altüst olduğu bir yıl dersek, 2021 yılına da her şeyin tepetaklak olmasına alıştığımız bir yıl diyebiliriz. 2021’de ‘normal’ kavramını hayatımızdan çıkardık aslında ve bilinmeyeni kucakladık. Her birimizi özel kılan şeyleri benimsedik. 2021 Özeti’ni dinlemenin ve bizi diken üstünde tutan bu dünyada yaşamanın milyonlarca tuhaf ve harika yolunun bir kutlaması olarak tanımlayabiliriz. İşte 2021 Özeti’nin tasarımı da tam olarak bunu ortaya koyuyor.”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Spotify (@spotify)’in paylaştığı bir gönderi

“Bu yılki özet tasarımımız hem farklı hem de beklenmedik tarzda”

Her yıl marka için tamamen yeni ve farklı bir tasarım yaratmayı amaçladıklarını, her zaman keşfettiklerini, yeni şeyler denediklerini ve markalarını her geçen gün nasıl daha da ileri taşıyabileceklerini araştırdıklarını söyleyen Spotify, erişebilirlik ve herkes için anlaşılabilir bir tasarım yaratmak gibi çok bariz olan şeyleri de daima düşündüklerini dile getiriyor.

Şirkette pek çok farklı ekiple çok yakın çalıştıklarını ve bu ekipleri, daha sürecin başında farklı uzmanlıklara sahip pek çok yerden geri bildirim almak için bir araya getirdiklerini söyleyen Spotify, dijitalin her şeyden önce geldiği bir şirket olduklarını vurguluyor ve tam da bu nedenle her zaman, tüm dijital temas noktalarında nasıl etkileyici işler yaratabileceklerini düşündüklerini söylüyor.

Hareketli bir tasarımın, tasarımlarında her zaman kilit rol oynadığını söyleyen Spotify, 2021 tasarımlarıyla ilgili: “2021 Özeti için ana grafik öğemiz, her bir kreatif içeriği birbirine bağlayan dinamik geçişler. Göz alıcı bir renk paleti ve kıvrımlı grafik kullanımı ile bu yılki Özet tasarımımız hem farklı hem de beklenmedik tarzda. 2021 Özeti’nde kullandığımız “Kıvrımlı Şerit”, düzensiz bir grafik formda ve biraz farklı durması için tasarlandı. Tam da 2021 gibi. Aslında, her uygulamaya bir kişilik katan bozulma, eğrilik, sıkışıklık, kırpma/kesme ve düzensizliği benimsiyoruz. Özet gibi büyük bir kampanya için tutarlılık her zaman önemli ve kullandığımız eğlenceli şerit, genel olarak tasarımın her öğesini bir bütün olarak birbirine bağlarken, eşsiz bir tasarım zinciri oluşturmada da iyi bir iş çıkardı.” şeklinde konuştu.

“Spotify’da çalışan herkes müzik kültürüne çok bağlı”

Tasarım sürecinde bir çalma listesi ya da albüm dinliyorlar mı diye sorduğumuzda Spotify’da Özet kampanyasından sorumlu oldukça büyük bir ekip olduğunu, o nedenle her üyenin müzik zevkinden ve favori çalma listesinden söz edemediklerini dile getirdiler ve sözlerine şöyle devam ettiler: “Fakat Spotify’da çalışan herkesin müzik ve müzik kültürüne çok bağlı olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Biz de tam olarak bu tutkunun yansımasını istiyoruz zaten.”

Yılın Özeti’nde var olan komik bazı cümlelerin en baştan belli olup olmadığını sorduğumuzda; “2020 yılı ‘Hadi bunu atlatalım ve normale dönelim’ dediğimiz bir yıldı, 2021’de ise hepimiz ‘Normal ne ki?’ demeye başladık. Normal artık parçası olmamız gereken bir şey değil. Kendimiz için yaratmaya karar verdiğimiz bir şey. O nedenle Özet’te ‘normal’ gibi bir kavram yok ve bu Spotify’ın her zaman kıymet verdiği bir şey. 2021 Özeti’nde kullandığımız cümleler ve anlatım 2021 için benimsediğimiz yaklaşımla çok uyumlu.” yanıtını aldık.

TikTok’ta, bazı insanların tasarımları müzikle bağdaştıramadıklarına dair yorumlar gördüğümüzü, hatta bazılarının çok da beğenmediklerini söylediğimizde; her zaman daha iyisi için çalıştıklarını, her türlü geri bildirimi memnuniyetle karşılayıp saygı duyduklarını söyleyen Spotify, sözlerine şu şekilde devam etti: “Spotify’ın dünya genelinde 381 milyondan fazla kullanıcısı var ve dünya genelindeki dinleyicilerimizden aldığımız genel geri bildirimler büyük ölçüde olumlu. 2021 Özeti’nden keyif aldıklarını görmekten çok mutluyuz.”