Spotify yüzlerce fazla müzik editörüyle çalışmaya, büyümeye devam ediyor. Türkiye’deki işlerini daha da hızlandıran dijital platform geçen haftalarda resmi yerli sayfasını açtı. Ve şimdi de özel bir playlist yayınladı.Türkçe rap hitlerinin yer aldığı çalma listesi için yeni bir markalama çalışması yaptı. Türkiye’de Spotify üzerinde en çok dinlenen çalma listelerinden biri olan Türkçe Rap, tasarımından konseptine kadar değişen yepyeni görsel kimliği ve yeni ismi NKVT ile dinleyicilerle buluştu. NKVT (Nakavt), bundan böyle adından da anlaşılacağı gibi Türkiye’nin en vurucu yerli hit rap şarkılarına ev sahipliği yapacak.
Tüm bu gelişmeleri perde arkasındaki çalışmaları Spotify Güney Avrupa Müzik Direktörü Melanie Parejo, Back on Stage’e anlattı.

‘DAHA KAPSAYICI OLACAK’

Türkçe Rap listesinde ne gibi yenilikler bizi bekliyor? İsim değişikliği de oldu değil mi?
Türkiye’de en çok dinlenen çalma listelerimizden birisi olan Türkçe Rap çalma listesini isim, konsept ve tasarım açısından yepyeni bir markalama ile kullanıcılarla buluşturuyoruz. Bugünden itibaren kullanıcıların keyifle dinleyebilecekleri NKVT (Nakavt) çalma listesi, adından da anlaşılacağı gibi Türkiye’nin en sıkı yerli hit rap şarkılarına ev sahipliği yapacak.

Attığımız bu adımın arkasında birkaç neden yatıyor. Öncelikle, dünyadaki trendlere benzer şekilde rap müzik Türkiye’de de büyüyor. Rap müziği de içine alan hip-hop, yüzde 20’lik bir oran ile Türkiye’de en çok büyüyen müzik türü. Bu büyüme sadece dinlenme oranları ile sınırlı değil. Sound ve sanatçı çeşitliliği de bu büyüme trendine eşlik ediyor. Günümüzde artık müzik adına birbirini besleyen ve hatta güçlendiren organik bir füzyon söz konusu olduğu için türler arasında keskin bir sınırdan bahsetmek çok da mümkün değil. Rap müzikte bu organik füzyon, farklı türlerde müzik yapan sanatçılar arasında artan iş birlikleriyle kendini gösterirken bu değişimi kucaklayacak yeni bir buluşma noktasına ihtiyaç olduğuna inanıyoruz.

Daha zengin içerikler ile sayıları günden güne artan yetenekleri ve onlara ait şarkıları aynı çatı altında buluşturan NKVT, sokağın sesini ve ruhunu yansıtan birden fazla müzik türüne ev sahipliği yapan çok daha kapsayıcı bir çalma listesi olacak.

 

‘150 KİŞİLİK GLOBAL EKİBİMİZ VAR’

Çalma listeleri kimler tarafından hazırlanıyor?
Bir ülkeden ya da çalma listesinden hiçbir zaman tek bir kişi sorumlu değil. Spotify’da, içinde Today’s Top Hits, RapCaviar, New Music Friday gibi global çalma listelerinin ya da Türkçe Pop, Hot Hits Türkiye, OLAY, Harekete Geç gibi yerli çalma listelerinin de bulunduğu 4500’den fazla çalma listesini oluşturan, müzik türü liderleri ve üst düzeyden başlayarak her seviyede editörün bulunduğu 150 kişinin üzerinde bir global ekip bulunuyor. Bu global ekip, tüm çalma listeleri için hep birlikte çalışıyor ve her zaman trendleri, ilgi çeken şarkıları ve sosyal medyadaki konuşmaları vb. bilgileri paylaşıyorlar.

Türkiye’deki rap müzik dinleyicisi zevklerini gözeterek mi yoksa global trendlere göre mi bir düzenleme olacak?
Müzik evrensel bir şey ve elbette yerli müzik de global trendlerden etkileniyor. Ama diğer yandan şunun da altını çizmek lazım; Türkiye’nin güçlü bir yerli müzik kültürü var ve çok farklı ses, stil, tür ve unsurları içinde barındırması nedeniyle aslında doğası gereği çok kapsayıcı bir yapıya sahip. Bugünün yerli ana akım müziğinde bir değişime tanıklık ediyoruz. Ama gördüğümüz; yine Türkiye’ye özgü bir sound – dinamik ve zengin. Bu durum rap müzikte de kendisini gösteriyor. Diğer yandan çalma listeleri, dinleyicilerin neyi beğendiklerini ya da neyi keşfetmek istediklerini gösteren verileri inceleyen ve her zaman dinleyici kitlesine göre hareket eden editörlerimiz tarafından hazırlanıyor.

‘TÜRKİYE’YE YATIRIMLAR YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Diğer müzik türleri için de böyle bir çalışmanız olacak mı? Türkiye’de pop müziğin yadsınamaz yeri var mesela.
Dünyanın lider audio streaming platformu olarak, kendimizi, hizmetlerimizi ve sunduğumuz özellikleri yerel taleplere cevap verecek şekilde adapte etmek konusunda oldukça esneğiz. Bu talep ister dinleyicilerden ister ortaya çıkan yeni trendlerle gelsin… O nedenle Türkiye pazarını anlamak için yatırımlar yapmaya ve buna bağlı olarak yeni çözümler üretmeye devam edeceğiz.

 Spotify’ın dinleyici üzerinde büyük etkisi var. Birbirini etkileyen iki unsur belli ki. Ama sizce dinleyici mi yoksa Spotify küratörleri mi playlist hazırlarken daha etkin?
Tam da söylediğiniz gibi iki yönlü bir etki var. Editör ekibimiz, dünyanın dört bir yanındaki müzik türü, yaşam ve kültür uzmanlarından oluşuyor. Ekibin, hayatın içindeki çeşitli anlar için doğru müzikleri seçme uzmanlıkları, uzun yıllara dayanan tecrübelerine ve sorumlu oldukları pazarların genel dinleme alışkanlıkları ile trendlerine dair yaptıkları dikkatli gözlemlere dayanıyor. Ama çalma listeleri bir kişi ya da ekibin neyi havalı bulduklarına göre oluşturulmuyor. Her bir çalma listesi, dinleyici kitlesine göre şekillendiriliyor. Spotify’ın editör ekipleri, hangi şarkının hangi çalma listesine dahil olabileceğini anlamak için dinleyici verilerini dikkate alıyor. Bu ekip veriye dayalı kararlar almak için pek çok tablo ve grafikten yararlanıyor, farklı mecralar üzerinden gerçekleştirdikleri araştırmalarla çalma listelerini düzenli olarak güncelliyor.

Listelerin güncelliği nasıl olacak?
Spotify’daki her bir editöryel çalma listesinin kendi doğasına ve dinleyicisinin taleplerine göre belirli bir güncellenme sıklığı var. NKVT çalma listemizde de aynı yol izlenecek.

‘SANATÇILARIN MEMNUN OLMASI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ’

Türkçe rap türünün alt türleri hakkında çalışmanız olacak mı? Trap, arabesk rap, gangsta-rap gibi…
Kullanıcıların gün geçtikçe artan ve çeşitlenen ihtiyaçlarını karşılamak üzere Türkiye’de oldukça kapsamlı bir rap çalma listesi kataloğumuz var. Rap müziğin zenginliğini ve gücünü yansıtmak amacıyla, Türkiye’de toplam 9 hip hop çalma listesi bulunuyor: Hikayesini güçlü liriklerle anlatan şarkıların oluşturduğu Rap Manifesto, haftanın en iyi yerli hip hop çıkışlarının yer aldığı 0 KM, yerli kadın rap sahnesine ayna tutan Kadın Mc’ler, sokağın yükselen isimlerinin bulunduğu Yeraltı, zirveden inmeyen Türkçe rap parçaları için Hiper, daha düşük tempo rap şarkılarından oluşan Türkçe Chill Flow, yerli hip hop kültürünü yaratanların yer aldığı Old School Türkçe Rap, Avrupa ile Türkiye’deki diaspora dinleyici kitlesine hitap eden Los Turcos ve şimdi de çoklu müzik türleri aracılığıyla sokağın sesini yansıtan en sıkı hit’lerin yer aldığı NKVT çalma listesi.

Instagram hesabınız geldi. Daha neler gelecek?
Türkiye Instagram hesabımızı kullanıcılar ile buluşturmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Böylece müzikseverlerin müzikle ilgili yeni duyuruları, çalma listesi ve podcast önerilerini, sanatçı paylaşımlarını takip edebilecekleri ve yeni özellikleri, müzik trendlerini ve özel teklifleri keşfedebilecekleri yeni bir platform hayata geçirmiş olduk. Gelecek planlarımız hakkında bir bilgi veremiyorum ama en azından şunu söyleyebilirim: Türkiye, bölgede lider pazarlarımızdan biri ve bu pazarda yer alan kullanıcıların, yapım şirketlerinin ve sanatçıların memnun olması bizim için çok önemli. Tam da bu sebeple, pazardaki yatırımlarımıza ve en iyi audio deneyimini sunmaya devam edeceğiz.