Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Soner Olgun, sözü ve müziği kendisine ait olan Alıştım isimli parçasını yeniden yorumladı. Olgun, Yunanistan’ın ünlü klarnet virtüözü Vassilis Saleas’in de yer aldığı parçanın yeniden hazırlık sürecini Back on Stage okurları için anlattı. Dinleyicilerinin yoğun isteği üzerine bu parçayı yeniden yorumlayan sanatçı, “1994 yılında yapılan bir parçanın yeniden, yeni bir versiyon ile istenmesi beni çok onore eden bir şeydi.” dedi. Efsane Türküler 2 albümünü bu yıl içerisinde hazırlamaya başlayacağını söyleyen Soner Olgun, yeni yazdığı tiyatro oyununu ve çok daha fazlasını röportajımızda anlattı. Keyifli okumalar!

ο Dinleyicilerinizden gelen istek üzerine 1994 yılında yayınladığınız Alıştım parçanızı yeniden yorumladınız. Tekrar stüdyoya girip bu parçayı yorumlamak nasıl bir duyguydu?

Güzel tarafı şu ki 1994 yılında yapılan bir parçanın yeniden, yeni bir versiyon ile istenmesi beni çok onore eden bir şeydi. Aradan geçen yıllar içinde benim müzikal zevklerimin olumlu anlamda değişmesi bu şarkıya da doğal olarak yansıdı. En önemlisi de tazelenen bir ruh ile bu şarkıyı yeniden yorumlamak, bana yeni bir şarkı yapıyormuşum heyecanını yaşatması oldu. Çıkan iş de bir müzik insanı olarak beni çok mutlu etti.

ο Şarkının yeni düzenlemesinde Yunanistan’ın ünlü virtüözlerinden Vassilis Saleas klarnetiyle size eşlik ediyor. Bu parçada Türk ve Yunan ezgilerini buluşturmaya nasıl karar verdiniz?

Vassilis ile bir konserde tanıştım. Onun bir konserine konuk sanatçı olarak katıldım. O konserde ve sonrasında müzisyen olarak birbirimize çok ilgi duyduk. Ben onunla o da benimle çalışma isteği duyunca bu durum bana ilham kaynağı oldu. Vassilis gerçekten dünyanın en önemli klarnet virtüözlerinden biri ve onunla bir iş yapıyor olmak bende büyük bir heyecan yarattı. Şarkının melodik yapısı zaten Ege melodisi tadını veriyordu. Biraz Adalı, biraz Egeli bir altyapısı vardı. Vassilis de bu altyapıyı duyduğunda heyecanlandı ve kendisi de bu şarkıya eşlik etmek istedi. Sonuçta karşılıklı kurulan bu bağ ve yakınlık bizi ortak bir melodi ve duyguda buluştuk. Çok heyecan vericiydi. Şarkıyı dinleyenler, müzisyenler sadece Vassilis’in performansından büyük heyecan duyuyorlar.

ο Hayatta karşılaştığınız farklı insanlar, kültürler, müzikler vs. sizi ve müzik kariyerinizi nasıl besliyor?

Hayatta tanıdığım insanlar, içinde bulunduğum durumlar, hatta okuduğum kitaplar, romanlar ve romanlardaki ortamlar ile karakterler benim için her zaman etkili birer ilham kaynağı olmuştur. Yeni insanlara, yeni durumlara, hayatın sürprizleri sayılabilecek birçok olağan ve olağandışı anlara denk gelmek bir müzisyenin hatta bir yazarın en büyük besleyici kaynaklarıdır. Bu yeni durumlar, yeni insanlar inanın, sağlık için kullandığımız vitaminlerden, minerallerden ve takviye ilaçlardan daha kuvvetli bir zenginlik verir. Ben bunları, beslenme, zenginleşme ve hayata karşı bir direnme sistemini güçlendirme olarak görüyorum. Zaten gözlemci bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Bu yapı da beni üretimlerim konusunda besliyor.

ο 2024 yılı planlarınız arasında neler yer alıyor? Dinleyicilerinize sürprizler olacak mı?

İnşallah olacak. Öncelikle 2024 yılında Efsane Türküler 2’yi yapmak istiyoruz. Müzikal yolculuğumuzun heyecan verici yeni etabı başlayacak. Şu anda çalışmaya başladığımız 40’tan fazla eser var. Bu eserlerden 10 ya da 12 tanesini seçip Efsane Türküler 2 albümünün hazırlıklarına başlayacağız. Yapımcımız yine Esen Müzik olacak. Yeni şarkılar ile de kendi single çalışmalarıma da devam edeceğim. Ama sanırım büyük sürpriz, 2024 yılında tiyatroya daha fazla zaman ayıran bir Soner Olgun görmemiz olacak. Şimdi değerli oyuncu arkadaşım Hüseyin Avni Danyal için onun isteği üzerine bir oyun yazmaya başladım. En kısa zamanda, o oyunu ona teslim edeceğim. Tiyatro yazarlığı serüvenimde de yeni adım atmış olacağım. Ayrıca eskiden yazmış olduğum bir oyunumun yeniden sahnelenmesi söz konusu onunla ilgili de çalışmalara başlayacağım. Cesaretim ve enerjim yeterse o oyunda, oyuncu olarak da yer alacağım.

ο Son olarak, Back on Stage okurlarına ne söylemek istersiniz?

Zeynep Hanım beni Back on Stage okurlarıyla tanıştırdığınız için size ve tüm ekibe teşekkür ediyorum. Değerli okurlarınıza da daha iyi, daha mutlu bir yıl, daha keyifli bir yıl dilerim. Sevgilerimle…