Zeynep TOKER

New York çıkışlı jungle pop ikilisi Sofi Tukker, 30 Eylül İstanbul, 1 Ekim Ankara olmak üzere Türkiye’ye geliyor! Biz de fırsat bu fırsat dedik ve öncesinde sorularımızı yanıtlamaları için bu renkli ekiple bir araya geldik. Türkiye sizi neden bu kadar seviyor sizce diye sorduğumuzda; “Tam olarak nedenini bilmek zor ama vay canına çok minnettarız. Türk insanına çok bağlı hissediyoruz ve müziğimizin duyulduğu ilk yerlerden biri gerçekten.” diyen ikili, Türkiye’ye gelecekleri için çok heyecanlı olduklarını dile getirdi.

ο Wet Tennis albümün hazırlıkları aşamasında hazırlık aşamasında en zorladığınız parça hangisi oldu?

Wet Tennis, bitirmesi en zor şarkılardan biriydi. Taslağı çok hızlı yazmıştık ve evin içinde dans etmek çok eğlenceliydi ama sonunda düşündüğümüz kadar iyi sound yakalamak zordu. Sonrasında, Miami’deki bir stüdyoda bir grup süper yetenekli müzisyenle canlı perküsyon, org ve kornalar ile şarkıyı hayata geçirdik. Hatta kayıtta müzisyenlerin stüdyoda eğlendiğini duyduğumuz anlar bile var, bu gerçekten istediğimiz enerjiydi.

ο Wet Tennis albümündeki parça isimlerine bakınca gülümsemeden yapamıyoruz. Original Sin’den What A Wonderful World’e uzanıyor. Albümün son parçasını neden What A Wonderful Worlds seçtiniz? Oysa bu albümdeki parçalar biraz sancılı ve zor bir dönemde ortaya çıktı.

Albümün insanlara bırakmasını istediğimiz his tam olarak buydu. Potansiyel olarak olumsuz ve acı verici durumların ortasında bile her zaman olumlu şeylere bakma ve içinde yaşadığımız harika dünya için minnettar olma seçeneğine sahibiz. Her zaman olumsuz taraflar vardır fakat her zaman bulunacak harika şeyler de vardır. Albümdeki What A Wonderful Worlds parçası insanlara bunu hatırlatacak mükemmel bir final şarkısı.

ο Sizce tennis ile müzik sektörü arasında benzerlik var mı?

Bizim için metafor ben ve Tuck arasındaki gelgitler ile ilgili. Sürekli fikir alışverişi yapıyoruz, tüm grubumuz bunun üzerine kurulu ve Wet Tennis logosu bunu mükemmel bir şekilde gösteriyor, üst üste binen iki raketin bir venn şeması gibi. Ortadaki ise Sofi Tukker.

 ο Dünyamızın karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan biri iklim krizi. Bu noktada sürdürülebilir bir gelecek için biz insanlara çok iş düşüyor. Peki sizin tarafınızda işler ne durumda? Konser esnasında kurulan devasa sahneler, ışıklar, ulaşım vs. tüm bunları düşündüğümüzde Sofi Tukker için sürdürülebilir bir gelecek nasıl bir noktada?

Bu gerçekten zor bir durum. İşimizi yapış şeklimizde ve genel olarak tur işlerinde kaydedilmesi gereken çok fazla ilerleme var. Tur işlerini ve seyahat etmeyi sürdürülebilir bir şekilde yapmak gerçekten zor. Öğütlediğimiz şeyleri nasıl uygulayacağımız ve daha gezegen dostu kararları nasıl alacağımız konusunda ekibimizle aktif bir sohbet halindeyiz ama kesinlikle noktayı koyabilmiş değiliz. Şu anda değişim endüstri çapında. Sanatçılar ve konser müdavimleri olarak daha büyük bir hedef uğruna ideal veya uygun olmayan bazı kararlar almak zorunda olabiliriz.

ο Johny parçanız FIFA’nın 2017 sürümünde yer aldı. Yine 2017 yılında ise Best Friend parçanız Apple’ın iPhone X reklamlarında kullanıldı. Birçok dinleyici müziğin ‘popüler kültür’ malzemesi olmasına karşı çıkıyor. Bir grubu ya da kişiyi gerçekten müziğini, vermek istediğini mesajı anlayan insanların takip etmesi gerektiğini savunuyorlar. Bu açıdan sizin bakış açınız nedir?

Bu bizim için müziğimizi paylaşmanın en temel yollarından biri. Eğer şiddetle karşı çıktığımız bir şey değilse -ki bu nadirdir- müziğimiz bir reklamda veya video oyununda her kullanıldığında gerçekten çok mutlu oluyoruz. Ayrıca, yayıncılık, turne ve endüstrinin bu kadar çok değişmesiyle birlikte sanatçıların geçimini sağlamaları için en iyi yollardan biri bu ve aynı zamanda müziğimizi yeni şekillerde duymanın da harika bir yolu!

ο Tüm dünya genelinde müzisyenlere karşı sergilenen tutum hakkında ne düşünüyorsunuz? En basit örneği yakın gelecekte pandemi sebebiyle evlere kapandığımızda müzisyenlere konserlere çıkamadığında yaşadık. Sizce bu noktada maddi ve manevi olarak müzisyenlerin yeteri kadar yanında duruldu mu?

Kesinlikle sanatçıdan sanatçıya değişkenlik gösterdiğini düşünüyorum. Takımlarına ve kendilerini kiminle çevrelediklerine bağlı. Sadece kendimiz adına konuşabilir ve son derece desteklendiğimizi söyleyebiliriz. Fakat böyle hissetmeyen müzisyen arkadaşlar tanıyoruz. Geçiminizi turnede kesinlikle kolay değil ve bize inanan, bizi destekleyen ve bize meta ya da makine olarak değil, bedenlere sahip insanlar gibi davranan kişilere ihtiyacımız var!

ο Sahnede o kadar yükseksiniz ki kimi yorumlarda uyuşturucu olmadan imkansız gibi yorumlar okuyoruz. Sahne sırasında ya da parçalarınızı yaparken drug’a nasıl bakıyorsunuz? 

Uyuşturucuyu müzik yapmak için kullanmıyoruz. Tamamen ayık olduğumu söyleyebilirim. Benim için işimi sürdürülebilir bir şekilde yapmanın tek yolu bu. Yoksa yaptığımız iş nasıl yapılır bilmiyorum ve ayrıca akşamdan kalmaları ve düşüşleri yönetmek zorunda olurdum!

ο Spotify hesabınıza baktığımızda en çok dinlenen şehirler arasında İstanbul yer alıyor. Türkiye sizi neden bu kadar seviyor sizce?

Tam olarak nedenini bilmek zor ama vay canına çok minnettarız. Türk insanına çok bağlı hissediyoruz ve müziğimizin duyulduğu ilk yerlerden biri gerçekten. O kadar havalı ve rastgele ki, ABD’de Brezilya’dan kelimelerle müzik yaptık ve Türkiye’de ses getirdi! Dünya gizemli ve güzel bir yer.

ο Spotify’da aylık dinleyici sayınız 7 milyona ulaşıyor. Bu dinlenmeler, takipçi sayıları vs. sizin için ayrıca bir önem teşkil ediyor mu? Yoksa mühim olan konserlere gelip performansınıza eşlik eden insanların olması mı?

Tüm ölçümler bizim için bir anlam ifade ediyor ama doğru, hiçbir şey şovlarımıza gelen insanlardan daha önemli değil. Çünkü en derin bağlantıları kurduğumuz yer orası.

ο The Wet Tennis Tour kapsamında Türkiye’de 2 konser gerçekleştireceksiniz. Dinleyicilerinizi neler bekliyor? Türkiye’ye özel sürprizler, bi’ şov var mı?

Evet! Ama sürpriz, bu yüzden size söyleyemeyiz!! İpucu: Türk ve en sevdiğimiz sanatçılardan biriyle biraz müzik yaptık… Wet Tennis turnesini Türkiye’ye getireceğimiz için çok heyecanlıyız.

Sofi Tukker konser biletleri için tıkla!