Zeynep Beşerler

Rus sanatçı Vadim Palych’in 11 yıllık postrock projesi Sleep Dealer, müzikseverlerin radarına 2009’daki The Way Home EP’si ile girdi. Dünyanın birçok yerinde tanınırlık getiren bu çalışmasından sonra durmadı, 2019’da yayınladığı son çalışması This Winter Was Somber’a kadar dinleyicisinin beğenisini kazandı. Türkiye’deki ilk konseri için de 6 Şubat’ta Zorlu PSM’de olacak. Öncesinde küçük bir sohbetimiz oldu.

❏ Türkiye’deki ilk konseriniz olacak. Özel bir listeniz var mı? Seyirciyi ne bekliyor?

Evet, bu Türkiye’deki ilk konser ve umarım sonuncusu olmayacak. Listeyi hazırlarken, Spotify istatistiklerine baktım. Çoğu dinleyicinin Türkiye’den olduğunu düşünürsek, bence bu listeyi sevecekler. (Gülüyor) Gerçekten çok heyecanlıyım, elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

❏ Bazı parçalarınızda sound’unuzu Grails’e benzettik. Kimisi de sound’unuzu God is an Astronaut’a benzetiyor. Siz ne dersiniz?

Grails’i hiç dinlemedim. Ama meraklandım şimdi, kesinlikle dinleyeceğim. Aslında, postrock’dan önce metal dinliyordum genellikle. God is an Astronaut’da ilk albümü yaparken çok etkilendiğim bir gruptu. Nozomi gibi parçalarda benziyoruzdur, şarkının uzay teması var çünkü.

❏ Rusya’da Spotify resmi olarak kullanılamıyor. Bu ülkenizde yayılmanızı yavaşlatan bir etken mi?

Evet, ama Spotify Rusya’da olsa da pek sevilmezdi bence. Hatırladığım kadarıyla üyeliği çok pahalı çünkü. Buradaki insanlar Apple Music ve Google Music gibi platformlar kullanıyorlar, benim parçalarım orada da var zaten.

❏ Dünya hariç bir yerde konser verseydiniz…

Ay’ın karanlık tarafında olsa harika olurdu. Pink Floyd’un büyük bir hayranıyım çünkü.

❏ Türk bir dinleyiciniz demiş: “Karadeliğe çeken tehlikeli gruptur.” Katılır mısınız?

YouTube’dan birçok Türkçe yorum alıyorum ama dili bilmediğim için yazılanları anlamıyorum. Bazı yorumların çevirisine bakıyorum sadece. Bu yoruma gelince, müziğime ‘tehlikeli’ demem. Ama birini karadeliğe çekebiliyorsam, bunu iltifat kabul ediyorum. (Gülüyor)

❏ Albüm kapaklarınızın nasıl hikayeleri var?

Bazı insanların yardımıyla yapıyorum. Örneğin Imminence’in kapağı, taşradaki evime giderken arabamın camından çekilmiş bir fotoğraf sadece. Bazı kapaklar kız arkadaşımın çizimleri, şarkıların isimleri konusunda da büyük yardımı oluyor. Aslında, albümün konseptine uyacağını düşündüğüm bazı görselleri topluyorum. Sonra birinin yardımına ihtiyacım var mı diye bakıyorum.