Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Şenay Lambaoğlu, kadın hikayelerinden yola çıkarak bestelediği şarkılarına bir yenisini ekledi. Sözler Şahsi isimli şarkısıyla bir yandan içsel bir hesaplaşmayı anlatırken bir yandan da hayatı sorgulayan Lambaoğlu, bu şarkının hazırlık sürecini Back on Stage okurlarına anlattı. “Bu şarkı bir arayış hikayesi. Bazen de ‘Ben ne yapıyorum?’ diye sorarız kendimize. Bu şarkı da tam öyle bir anda çıktı.” diyen Şenay Lambaoğlu, aynı zamanda şubat ayı içerisinde dinleyicilerini yepyeni bir şarkı beklediğini de müjdeledi.

ο Sözler Şahsi isimli yeni single çalışmanızla müzikseverlerle bir araya geldiniz. Bu parçanın hikayesi nedir?

Bu şarkı bir arayış hikayesi. Tüm o koşturmanın, hayat trafiğin içinde durmak, sadece durmak isteriz ya… Bazen de “Ben ne yapıyorum?” diye sorarız kendimize. Bu şarkı da tam öyle bir anda çıktı. Hayatı anlamlandırdığımız kadar varız. Yaşamımıza kattığımız anlamlar azaldıkça da varlığımızı sorgulamaya başlarız. Bilgi yani anlam o yüzden çok güçlü, bilmemekse kimi zaman bir özür ya da özgürlük. Tüm bu sorgular, sorular bütünü içinde bu şarkı aslında şahsıma, varlığının anlamını arayan tüm şahıslara ve en çok da kadınlara ve kız çocuklarına.

ο Parçanın düzenlemesi Genco Arı imzası taşıyor. Kendisiyle çalışmak nasıl? Üretim süreçlerinde aranızdaki uyumu nasıl yakaladınız?

Genco çok eski arkadaşım aslında fakat yollarımızın kesişmesi epey zaman aldı.
Genco Arı çalışması son derece keyifli çünkü ikimiz de işimizi çok ciddiye alan insanlarız. Çalışma disiplini, işine duyduğu aşk ve gösterdiği özen her zaman hayranlık uyandırıyor bende.

ο Gördüğümüz kadarıyla single çalışmanız yüksek kalitedeki butik ekipmanlar ile analog kaydedilmiş ve mix’lenmiş. Bu sizin tercihiniz miydi? Kayıtlarda herhangi bir farklılık, yöntem olarak bir değişikliğe gittiniz mi?

Genco Arı demin de bahsettiğim gibi işine çok saygısı olan biri. Aranjör ve müzik prodüktörü olarak teknik konularda onun fikrine ve tercihlerine çok güveniyorum. Şarkının ruhuna ve dokusuna en uygun soundu bulmak için epey bir emek harcıyoruz. Dünyaca ünlü ses mühendislerinin tercih ettiği Toft mixing console ile kaydedilmiş olan Sözleri Şahsi şarkımın ses yolculuğuna, Looptrotter monster Compressor ve Looptrotter Saturator eşlik etti.
Portishead gibi dünyaca ünlü bir müzik grubunun kullandığı bu ekipman tamamen butik sesler arayan kişilerin seçimleri olmaya devam ediyor. Kush Audio Electra ise hem vokal, hem analog drum machine kayıdında hayati bir rol oynadı. Bae preamp’lar ve Lewitt PureTube microphone ile sesimi kaydetmek benim için müthiş bir deneyimdi, tizlere çıkarken özellikle Pure tube sıcaklığı da bu micpre ve microphone bütünlüğünden kaynaklanıyor olsa gerek. Genelde stereo image için plugin’leri kullanılan SPL Vitalizer Mk2 Tube‘ün de analog olarak var olması, işimizi epeyce güzelleştiren parametrelerden oldu.

ο Sözler Şahsi‘de bir yandan içsel bir hesaplaşmayı anlatırken bir yandan da hayatı sorguluyorsunuz. Kişisel yaşantısında sık sık hayatı sorgulayan, kendiyle sıkça konuşan biri misiniz?

Kendiyle ve dünyayla derdi olan biriyim. Başka türlü nasıl çıkar ki bu şarkılar bilmiyorum.

ο Single’ınızın kapak tasarımı Melek Bocoğlu imzası taşıyor. Hikayesi nedir?

Kapak görselini sevgili Melek Bocoğlu hazırladı evet. Uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz ve müzik kadar kapak görsellerimin de ortak bir dili olmaya başladı. Fotograf Muhsin Akgün tarafından pandemi sonrası çekilmişti. Kapak görsellerimde tasarıma yer vermeyi seviyorum ve bu görselde gözümdeki makyaj biraz maskeyi de andırıyor. Fotoğraf çektirmeyi çok sevmiyorum ve epey de direndim çektirmemek için. Yeni fotoğraf gelmeyince elimizdekileri tasarımla desteklemek istedik. Bu noktada Melek’in görsel dünyası devreye girdi.

ο Yılın daha çok başındayız ama 2024’ten beklentileriniz neler? Bu yıl için ne gibi planlarınız var?
Yeni şarkım şubat başında dinleyicilerle buluşacak. Ara vermeden üretmeye devam edip konserlere ağırlık vermek istiyorum, tabii hayat izin verirse.

ο Son olarak, Back on Stage okurlarına ve dinleyicilerine neler söylemek istersiniz?

Back on Stage okurlarına şahane bir 2024 diliyorum. Bu sene sanat ve kültürel etkinliklerle güzel anlar biriktirmelerini diliyorum. Hayat çok kısa. Kıymetini bilelim ve umarım bir yerde yollarımız kesişir ve şarkılarda konserlerde buluşuruz.