Zeynep TOKER

Düş, Baştan Başla, Pusula, Bana Yalanlar Söyle ve Bu Gece gibi birçok şarkısıyla müzikseverlerle buluşan Sena Şahin, söz ve müziği kendisine ait bilir misin? isimli yeni şarkısını yayınladı. Şarkının hazırlık sürecini Back on Stage’e anlatan Şahin, Sonu Var Mı ve Kendine İyi Bak isimli şarkılarının Netflix dizisi Kuş Uçuşu‘nda yer almasına dair düşüncelerini de aktardı.

ο bilir misin? isimli yeni şarkınızla dinleyicinizle buluştunuz. Tanıtım metninde; Bu şarkıyı yazarken içimdeki çocuksu tarafı ilk kez vokalimde ve sözlerimde tam olarak hissettim.” diyorsunuz. Bunu biraz açabilir misiniz? Bu şarkının hazırlık süreci ve size hissettirdikleri nasıldı? 

bilir misin’i yazarken kendimde yeni yönler keşfettim diyebilirim. Alıştığımdan çok daha enerjik ve mutlu bir ses duyuyorum o şarkıda kendimde ve bu çok hoşuma gidiyor. Bence dinleyenler de bu farkı anlayabilir, daha mutlu bir his var bu şarkıda çok hoşuma giden

ο Sonu Var Mı ve Kendine İyi Bak şarkılarınız Netflixte yayınlanan Kuş Uçuşu dizisinde yer aldı. Sonu Var Mı karakterin her şeyi itiraf ettiği, doğruları söylediği noktada, Kendine İyi Bak ise diğer bir karakterin hayallerinin yıkıldığı, dibi gördüğü bir anda çalıyordu. Bu bağlamda şarkılarınızın vermek istediği mesajı, insanlara dokunmak istediği noktayı sizden dinleyebilir miyiz?

Ben diziyi izlediğimde sahneler ve şarkılarımın uyumuna inanılmaz şaşırdım. Bana şarkılarımın dizide kullanılacağı ilk söylendiğinde Sonu Var Mı’yı bir ayrılık sahnesi gibi hayal ediyordum ve Kendine İyi Bak için hiçbir fikrim yoktu. Bu sahneler gerçekten benim hayal etmek istediğimin de ötesinde güzel bir resim çizmişler şarkılarıma. İşte bu yönden zaten kolektif olan her şeye bayılıyorum sanatta ve müzikte, birkaç sanatçı buluşup kendi dışa vurumlarını bir araya getirdiklerinde çizilen dünya her zaman bir kişinin yaratacağı etkiden çok daha geniş ve büyüleyici oluyor.

ο Müzik üretiminize yoğunlaştığınız belirli anlar var mı? Mutluyken mi ya da kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda mı söz yazıyorsunuz? Bunun için belirli bir ruh hali gerekiyor mu yoksa tamamen nerede, ne zaman içinizden söz yazmak, müzik yapmak geliyorsa o şekilde mi gelişiyor her şey?

Belirli bir zaman seçmiyorum, tamamen bir his geliyor ve “Ben şu an bir şarkı yapacağım” diyorum. Bazen mutlu oluyor, bazen üzgün. Bu o anki ruh durumuma tabii ki bağlı oluyor ama çok mutluyken de çok üzgün şarkılar yaptığım oluyor, tam tersi çok olmuyor ama.

ο Sena Şahine müzik üretiminde kimler ilham oluyor? Sadece müzik değil, klip, styling vs. olsun bir bütün olarak ele aldığımızda sizin örnek aldığınız, esinlendiğiniz isimler var mı?

Ben müzik üretimimde Türkiye’den en çok Sezen Aksu’dan ilham alıyorum, onun şarkıları benim için bambaşka bir yerde, hep düşünüyorum acaba o nasıl yapardı, ne yazardı, nasıl bir düşünce yapısı var diye… Globalde sıklıkla takip ettiğim isimler Doja Cat, Ariana Grande, Amaarae gibi sanatçılar, vokallerini özellikle çok beğeniyorum. Aslında Türk müziği ile R&B ve amerikan pop’u birleştirmek de benim çok çeşitli şeyler dinlememden ileri geliyor.

ο Geçtiğimiz sene Tepki ile Baştan Başla isimli şarkı için bir araya gelmiştiniz. Peki bu yıl içerisinde de yine böyle iş birliğiyle dinleyicilerinizle buluşmayı planlıyor musunuz? Bekleyen yeni projeler var mı?

Bu yıl içerisinde bir hatta belki birkaç iş birliği olur diye düşünüyorum ama henüz kesinleşen bir şey yok. Ben farklı sanatçılarla çalışmayı çok seviyorum, bence iki tarafa da çok şey katıyor. Bunun dışında yakın zamanda Suç Bende adında bir parçam çıkacak, onu sabırsızlıkla bekliyorum, çok özel bir şarkı oldu.