Ela Belül
@ela_belul
Hikâye 2010 yılında, Ulus’ta bir apartman dairesinde başlıyor. Pakman Ailesi, evlerinde bir keçi besliyor. Keçi o kadar uyumlu ki zaman içinde evin bir bireyi haline geliyor. Aile fertleriyle beraber televizyon seyrediyor, yatakta yatıyor ve hatta gezmelere bile gidiyor.

Yaz gelince aile Bodrum planı yapıyor fakat en büyük sorun keçiye kimin bakacağı. Apartman görevlisinden tatil dönüşüne kadar bakmasını rica ediyorlar. Döndüklerindeyse ne görevliyi ne de keçiyi bulabiliyorlar.

Bu hikâyeyi niye mi anlattım? Çünkü size birazdan menüsünden bahsedeceğim, Nişantaşı’nın en işlek mekanlarından biri olan The Urban Goat, adını bu keçiden alıyor. Keçiye olan sevgisini restoranının adıyla yaşatmaya devam eden isimse Birrin Pakman Sunay.

Aslında bir iç mimar olan Birrin Pakman Sunay, The Urban Goat’u açarken mahallelinin kendini rahat hissedebileceği bir ortam yaratmak istemiş. Mimar Anıl Pakman ve Gizem Öztürk ile birlikte tasarladıkları mekanın kapısından girer girmez bu duyguyu hissedebiliyorsunuz. Dekorasyondaki ince detaylar, ferahlık ve şıklık bu işi ne kadar ciddiye aldıklarını da kanıtlıyor.

Menüye baktığımdaysa kahvaltıdan akşam yemeğine kadar günün farklı saatleri için farklı lezzetler düşünülmüş. Akdeniz mutfağı başta olmak üzere dünya ve Türkiye mutfağının harmanlandığı bir seçki oluşturulmuş. Levrek ceviche’ten sokak lezzetlerine kadar her damağa hitap edecek lezzet mevcut. Ekşi maya ekmeklerini ve makarnalarını da kendileri yapıyorlar. Sunumlarsa oldukça şık.

Yemeğinize ya da geniş kavlarından hangi şarabı içeceğinize karar veremediğiniz anda imdadınıza şef Emir Kaan ve işletmeci ortak Bülent Bilal Ay yetişiyor. Size tüm listeyi hiç sıkılmadan anlatıyor ve damak zevkinize göre en iyi seçimi yapıyor!

Unutma!
  • Mekanın şık ancak fiyatlarının oldukça makul olduğunu,
  • 65 kişilik olduğunu ve rezervasyon yaptırman gerektiğini,
  • Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği hizmeti verdiğini,
  • Hafta sonu serpme kahvaltının kişi başı 100 TL olduğunu,
  • Akşam yemeği menüsünün her içkiyle uyumlu olduğunu,
  • Ayda bir kez meyhane gecesi yaptıklarını,
  • Haftanın 7 günü 08.30-02.00 saatlerinde açık olduğunu…
Mekanın en…
İlginci

Urban Tantuni Bowl 52 TL
Bonfile, cherry domates, limonlu aioli, biber turşusu

Pahalısı

Izgara bonfile 69 TL
Havuç püresi, patates terrine, sote mantar ve demi glace ile…

Ucuzu

Trüflü patates kızartması 20 TL
Parmesan ve maydanoz ile çeşnilendirilmiş çıtır patates

Tatlısı

Roche 22 TL
Unsuz çikolatalı kek, frambuaz sos ve çikolatalı mousse ile…