Adım Adım GurmeÜçüncü beyaz şaraplık üzümümüz Bornova misketiyle Türkiye’nin en ünlü yerli üzümlerini anlattığım serinin sonu geliyor ve bana sorarsan kapanışı Bornova Misketi ile yapmak seriye pek yakışıyor.

Bu üzümümüzün adı üzerinde, ismini Ege’den, İzmir’den ve hatta Bornova’dan alır. Günümüzde ağırlıklı olarak İzmir ve Manisa çevresinde yetiştirilir; özellikle Menderes Vadisi’nde şahane örneklerine rastlanır. Tatlı, yarı tatlı ve sek örnekleri üretilen Bornova Misketi’nin yeşil ve sarı taneleri, olgunlaştıkça kızıla, kırmızıya çalar. Düşük ve orta asiditeye sahip Bornova Misketi, inanılmaz aromatik yapısıyla bu açığını kapatır.

Yetiştirmesi zor ve hassas olan bu üzümden yapılma şarapları koklamak, dünyanın en güzel parfümünü içe çekmek gibidir ki Murat Yankı’nın aktardığına göre tarihin babası olarak bilinen Heredot bile Historia adlı eserinde Smyrna’nın (İzmir) gül ve bal kokulu Moskhatos (Misket) üzümünden bahseder.

Misket’in baskın kokuları bergamot, kayısı, nektarin gibi turunçgillerin yanı sıra gül, yasemin ve hanımeli gibi çiçeklerdir. En iyi misket örneklerinden biri de Kuşadası’nın karşısındaki Samos Adası’nda yetişir. Adadaki şaraplara hayat verenlerin çoğunun, zamanında Urla’dan göçerek Samos’a yerleşen Rumlar olması da güzel bir tesadüf olsa gerek. Neyse ki bir avuntumuz var, bugün Urla Bağ Yolu adı altındaki oluşumda yer alan şaraphaneler tarafından yöredeki şarap üretimi tekrardan canlandırılıyor, hatta şahlanıyor; komşularımıza sıcak bir selam yollanıyor.

NEYLE İYİ GİDER?

İlk önerilerim sek Bornova Misketi şarapları için olacak. Bu tür ürünler genellikle başlangıçlarla iyi gider, kimi ana yemekler için biraz hafif kalabilirler. Ama ne gibi başlangıçlar dediğini duyar gibiyim, mesela füme balıklar ve yine deniz ürünleriyle yapılan ceviche’ler veya carpaccio’lar, meyve tabakları, prosciutto’ya sarılı kavun, çerez ve tuzlu kuruyemişler olabilir.

Bu arada ana yemek olarak, soya soslu noodle’ın, pesto soslu bir makarnanın veya tatlı ekşi soslu tavuğun yanına yakıştırırım. Tatlı bir Bornova Misketi ile de un kurabiyesi denemeni mutlaka öneririm! Ayrıca bu şarabın tatlı örnekleri limonlu tart, soslu ve şerbetli kekler ve güllaç gibi tatlılarla yüzü gülümsetir, keyif verir.

ŞARAP VE MÜZİK EŞLEŞMESİ

Havuz başındasın, güneş gökyüzünde parlıyor, şezlongunu yavaşça gölgelik alana doğru kaydırıyor ve etrafa şöyle bir göz atıyorsun; çevren cıvıl cıvıl, güneşlenenler, top oynayanlar, etrafa sıçrattığı sulara aldırmadan havuza atlayanlar tam bir cümbüş yaratıyor. Eline kadehini alıyorsun ancak boşaldığını fark ediyorsun.

Ardından buz kovası içinde bekleyen şişene uzanıp, bardağına cömertçe dolduruyorsun. Sonrasında şarabından bir yudum alıyor ve onun verdiği mutluluğun dalga dalga vücuduna yayıldığını hissediyorsun.

1) Athena – Her Şey Güzel Olacak

2) Bülent Ersoy – Sefam Olsun

3) Molotov Jukebox – Double Dare

4) Foster The People – Pay The Man

5) Queen – Another One Bites The Dust