Adım Adım Gurme

Önce nasıl şarap tadılacağını öğrendin ve buradaki asıl amacımız, senin hangi anda hangi şarabı sevdiğini veyahut seveceğini bulmaktı; ilk aşamada ulaşılması gereken nokta buydu. Bunlara değindikten sonra söz konusu öğrenme sürecine katkı vermesi açısında altı yerel şaraplık üzümümüzün ortaya çıkardığı şarapların neye benzeyebileceği ve hangi yemeklerle eşleşeceği üzerinde durduk. Bilgi, her ne kadar altyapının geliştirilmesi için gerekli olsa da şarabı öğrenmek konusunda tek gerçek var: Durmaksızın yeni şaraplar denemek! Çünkü her bir şarap bilinmezliğe açılan başka bir kapıdır. O kapıdan adımın atıp, yeni bir dünyayı keşfetmek ise müthiş bir duygudur.

O halde gel bakalım, sana şarap içmeyi en sevdiğim yeri anlatayım. İşte bir numaram ve favorim: Evim. Farklı bir cevap beklediysen üzgünüm ama hiçbir mekân insanın evindeki rahatlık ve konforu sunamıyor. Hatta çoğu mekân şarapları fahiş fiyatlarla satıyor, menüsünde kısıtlı sayıda ve türde şarap bulunduruyor, doğru ısıda servis etmiyor ve kalitesiz kadehler kullanıyor; kısacası bir insanın keyifle şarap içmesini engelleyecek her şeyi yapıyorlar. Bu nedenle en azından ülkemiz özelinde, dışarıdansa, evde bol bol şarap tüketmek gayet mantıklı. Peki, evde şöyle masaya kurulup da güzelce şarap içmek için ne yapmalı? İlk iş birkaç farklı kadeh almak. İkinci gereklilik ise şarabı havalandırmak için bir karaf. Son olarak da tirbüşon ile düzgün bir şekilde şarap açmayı öğrenmen yeter. Emin ol ki havalı görünen o diğer şarap açacaklarının hiçbiri kaliteli bir tirbüşonun yerini tutmaz.

Bunlar tamamsa, farklı farklı şarapları evde deneyip, onları değişik yiyeceklerle eşleştirmeye hazırsın demektir. Hatta belki de benim yaptığım gibi şarapları, farklı parçalarla eşleştirirsin. Müzik dinlerken şarap içmenin keyfine varırsın. Ayrıca, bir süre geçtikten sonra şarapsever arkadaşlar edinmeyi veya arkadaşlarını şarapsever hale getirmeyi düşünebilirsin çünkü tek başına tadabileceğin şarap sayısı sınırlı olacakken grup genişledikçe hem daha fazla şarap tatma imkânı bulunacak hem de şaraplar hakkında yapılan fikir alışverişi sayesinde öğrenme hızı ve keyif katlanacaktır. Hatta şarapsever bir arkadaş grubu kurmayı başarırsan, şarap tadılacak günlerde özel kurgular yapabilirsin.

Örneğin, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen Öküzgözü şaraplarını tadarak, iklim ve coğrafya farkının şaraba ne şekilde yansıdığını görebilirsin veyahut bir İtalyan gecesi düzenler, İtalyan yemekleri ile şaraplarını eşleştirirsin. Düşünen için seçenekler bol. Tabii arada insan kendini evden dışarı atmak da istiyor ki o aslında bu yazıda şarap içmeyi sevdiğim mekânlara da yer vermek amacındaydım ancak bu aşamaya kadar fazla laf kalabalığı yapmışım. O nedenle İstanbul’daki şarap içmeyi sevdiğim mekânları anlatmayı bir sonraki yazıya bırakıyorum. O zamana kadar yaz sıcaklarıyla mücadele etmek için beyaz ve pembeleri yanından eksik etme!