Adım Adım Gurme

Evimi ne kadar sevdiğimi anladıysan şarap içmekten hoşlandığım İstanbul’daki mekanlara sıra gelmiş demektir. Ancak öncesinde birkaç şeyi belirtmem gerek. Güleryüz göstermeyen, yalnızca tek bir marka ile çalışıp bizleri çeşitlilikten mahrum eden, şarapları fahiş fiyatlandıran ve doğru şekilde servis etmeyen hiçbir mekanda şarap içmem. Hatta sana da böyle yerlerde şarap içmemeni tavsiye ederim. Kötüleri cezalandırıp, iyileri öne çıkartmak gerek. Neyse, mekanları saymaya başlayalım.

PIZZERIA PERA
Aslen İtalyan restoranı olmakla beraber şehirdeki en iyi birkaç pizzadan birini yapıyor. Ama tabii ki asıl güzel yanı uygun şekilde fiyatlandırılmış Türk ve İtalyan şaraplarının karması olan şahane bir şarap menüsüne sahip olması.
pizzeria-peraMekanın sahibi Serdar, tam bir şarap aşığı. Menüsüne tatmadan hiçbir şarabı eklemiyor, şarap dünyasını yakından takip ediyor, her daim kendi yemekleriyle eşleşeceğini veya menüsüne yakışacağını düşündüğü şarapların peşinden koşuyor. Taksim’deki Pizzeria Pera’ya mutlaka gitmeni ve Serdar ile tanışmanı tavsiye ederim. Ayrıca kendisinden ne yiyeceğin ve de yanında ne içeceğin konusunda nokta atışı öneriler alabilirsin. Bir de yemeğin ardından tiramisularını denemek için mutlaka midende yer bırak.


SOLERA

Taksim’deki ikinci adresimiz. Yıllardan beri hizmet veriyor, menüsünde çeşit çeşit ve sadece yerli şarap bulunduruyor. Turistler ve Türkiye’de yaşayan yabancılar tarafından sıklıkla tercih edilen Solera’nın bir diğer artısı ise menüde yer verdiği şarapların hepsini perakende olarak satıyor da oluşu. Yani burada bir şarap içip de beğenirsen, market fiyatına alarak evine götürebilirsin.
SoleraSolera’da bir şeyler atıştıracaksam genellikle şarküteri tabağını tercih ediyorum ki bana yetiyor. Mekanın belki de tek sorunu oturacak rahat bir yer sunmaması. Bu nedenle içeride uzun zaman geçirmek zor olabilir. Tabii kalabalık arttıkça ortamdaki sesin fazlasıyla yükselmesi de cabası.

SUVLA KANYON/EMAAR
Suvla ilkin Kanyon’un teras kısmında açtığı restoran ve şarap barını birleştiren kurgusuyla yeme ve içme dünyasına yeni bir soluk getirmişti. Sonrasında bu model tuttu ve benimsendi. Ardından Anadolu Yakası’na açılan Suvla, ikinci mekanı için Emaar’ı tercih etti. Ben daha çok Kanyon’a gittiğim için favorim orası. Ortam çok şık, Suvla’nın bütün şaraplarını bulmak mümkün hatta çoğu da kadehte servis ediliyor. İlaveten, şarap menüsünde yalnızca Suvla’nın şarapları yok. Türkiye’nin dört bir yanından, cidden düşünülerek seçilen güzel beyaz, pembe ve kırmızıları yudumlamak mümkün. Suvla’nın bu mekanlarının mutfağı gayet başarılı. Yemek ve şarapla dolu güzel zaman geçirmek için Suvla’nın hem Kanyon hem de Emaar şubesi tercih edilesi. Bu arada Suvla, arada şarap ve yemek eşleşmeli etkinlikler de düzenliyor. Takip edilmeli.

suvla kanyon

BORDO ŞARAPHANE
Listenin Anadolu Yakası’nda yer alan bir diğer adresi. Kadıköy’ün yeni açılan mekanlardan biri olan Bordo, ismindeki “şaraphane” ibaresinin hakkını verecek genişlikte bir menüye ve uygun fiyatlara sahip. Mekanın loş ışıklandırmaya sahip iç kısmı şık/salaş arası, hem Kadıköy’ün hem de bana göre şarabın ruhuna uygun. Ama bu güzel havalarda, dışarıdaki masalarda şarap yudumlamanın keyfi de ayrı.
BORDO ŞARAPHANESıcak ve soğuklardan oluşan yemek menüsüne sahip olan Bordo Şaraphane’nin bir diğer hoşluğu ise ara ara şarap tadımları düzenlemesi. Kendini şarap konusunda geliştirmek isteyenler bu tadım etkinliklerine katılarak güzel şeyler öğrenebilirler. Özellikle Levon Bağış’ın anlatıcı olduğu etkinlikler şahanedir. Mekan önerisi listem şimdilik sona eriyor. Umarım ileride şarap servisini hakkıyla yapan ve kriterlerime uyan daha çok mekan açılır. Çünkü koca şehirde keyifle şarap içilecek yeterli sayıda mekan olduğunu düşünmüyorum.