Back on Stage’in sekizinci sayısında yer alan yazımda şarap içmeyi en çok sevdiğim yerin evim olduğunu söylemiştim. Ama malum, evde yalnızca iki kişiyiz, bir ben bir de eşim. Hal böyle olunca çokça şarap denemek için mutlaka bir arkadaş grubu olarak evde toplanıp, hep beraber şarap tatmak gerekiyor. Aslında böylesi daha keyifli oluyor; şarap hakkında herkes kendi yorumunu yapıyor, birbirini zenginleştiriyor. Birazdan evde gerçekleştirilecek şarap toplanmaları hakkında tüyolar vereceğim ancak öncesinde kör tadım ve açık tadım kavramlarından bahsetmekte fayda var.

Açık tadım yapılacak ise tadılacak şarapların hangileri olacağı tadımcılara bildirilir. Böyle olunca tadımcılar, istemeseler bile şarabın üreticisinden, fiyatından veya rekoltesinden etkilenip karar verirken istenildiği kadar tarafsız olamayabilirler. Kör tadımda ise tadılacak şarapların etiketleri gizlenir. Sadece tadımı düzenleyen kişi şarapları bilir. Buradaki amaç, tadım yapan kişilerin şarabı görerek önceden etkilenmemesi, kafalarındaki şablonlara göre o şarabı yargılamamasıdır. Kişinin şarabı, berrak ve boş zihinle, ne içtiğini bilmeden, nesnel bir şekilde değerlendirebilmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Gelelim evde şarap tadımı düzenleyecekler için önerilere… Tadım birkaç saate yayılacaksa, kişi başı en az 1 şişe şarap içileceği matematiğinden hareket edilmeli, bundan sonra kör tadım mı yoksa açık tadım mı yapılacağı seçilmeli ve nihayetinde şarap tadımının ana temasının ne olacağına karar verilmeli. Buradaki ana tema ifadesini aşağıda vereceğim örneklerle pekiştireceğim.

ŞARAP TÜRLERİ TADIMI

Yeni yıl yaklaşıyor, 31 Aralık’ta saat tam 00.00’a vurduğunda köpüklü şarap patlatmak adettendir. O zaman neden arkadaşlarınla 7-8 tane köpüklü şarabın deneneceği bir tadım düzenleyip de yeni yıla girerken hangisinin içileceğini belirlemiyorsun? Veya Türkiye’de üretilen Bordeaux kupajlarını (başka bir deyişle Cabernet Sauvignon, Merlot, Petit Verdot, Malbec ve Cabernet Franc kupajlarını) arkadaşlarınla tadıp, notlayabilirsin.

ÜZÜM CİNSLERİNE ÖZEL TADIM

Bu tür tadımların amacı belirli bir üzüm cinsini damağına iyice tanıtmaktır. Öncelikle biri, üzüm cinsinin literatürde belirlenen özellikleri hakkında teorik bilgiler verir ve sonra tadıma geçilir. Tadımda, ilgili üzümün ekildiği farklı coğrafyalardan gelen örneklerinin kullanılması yarar sağlar. Çünkü, mesela Öküzgözü’nü ele alalım, üzüm ekildiği her yerde farklı bir karaktere bürünür; ekim alanları Elazığ’dan Trakya’ya doğru ilerlerken, ortaya çıkan şaraplar da lezzet olarak farklılaşır.

YÜKSEK PUANLI ŞARAPLAR

Dünyaca ünlü şarap yazarları (Robert Parker, Jancis Robinson), dergileri (Decanter, Wine Spectator) veya şarap yarışmalarından (International Wine Challenge) veya Türkiye’de düzenlenen şarap etkinliklerinden (Sommeliers’ Selection, Challenging Master Classes) yüksek puan almış şarapları arkadaşlarınla tadabilirsin. Mesela 100 üzerinden 90 ve üstü puan alan şaraplar gibi bir konsept belirlendiğinde, ortaya keyifli şaraplar çıkacaktır.

Ben burada evdeki şarap eksenli toplanmaları keyiflendireceğini düşündüğüm öneriler vermeye çalıştım ancak unutma ki yaratıcı olduğun takdirde daha pek çok “konsept” ortaya çıkartabilirsin. Aslında bazen de bütün bunları göz ardı et, şarap, arkadaşlarınla toplandığında birlikte izleyeceğiniz bir konser kaydına da güzelce eşlik edebilir. Peki bu tür toplanmalara katılanlar ne tarz şaraplar getirecekler?

İşte bu soruya da Back on Stage‘in önceki sayılarında her üzüm çeşidine karşılık birkaç şarkı önererek cevap verdik. Bunlardan yola çıkarak evinde keyifli dinletiler gerçekleştirebilirsin. Keyifli tadımlar!