Zeynep TOKER

Şafak Ongan ile yeni yapım şirketi SO Müzik çatısı altında göreceğimiz isimleri ve arayışta olduğu müzik tarzları hakkında konuştuk. Şafak Ongan deyince akla ilk olarak CNN Türk’te yapmış olduğu Frekans programı geliyor. Burada yerli-yabancı birçok isimle yapmış olduğu başarılı röportajlara şahit olurken aynı zamanda dönemin festivallerinin nabzını birlikte tuttuk. Kurucusu ve uzun yıllar genel yayın yönetmenliğini üstlendiği Dream TV zamanı ise Türkçe alternatif sahnede yeni isimleri keşfedip aynı zamanda çok sağlam işleri izleme fırsatı bulduk. Televizyon sektörünün hemen hemen her alanında görev yapmış olan Şafak Ongan, günümüz müzik yayıncılığının geldiği noktayı ve yeni yapım şirketi SO Müzik’i anlattı.

ο 2019 yılında Doğan Egmont etiketiyle, Türkiye’nin ilk Türkçe rap dergisi olan Türkçe Rap’i yayınladınız. Fakat yayın hayatı pek uzun soluklu olmadı. Derginin sonlanmasının sebebi ne oldu? 

Dergi, Doğan Egmont’un projesiydi. Daha önce uzun yıllar, birlikte Dream Dergi’yi yapmıştık. Çok heyecenla giriştik işe ama maalesef ilk sayının satışları tahminlerin çok altında olunca Doğan Egmont, 2. sayı için riske girmek istemedi ve tek sayısı yayınlanan koleksiyonerlerin aradığı bir dergi olarak tarihteki yerini aldı. Bence en az 3-4 sayı denenmeliydi ama yönetim kararı o yönde idi.

ο Dream TV’nin benim hayatımdaki yeri bambaşkadır. 12-13 yaşlarımda başlayan bu hikayede, tüm gün sadece Dream TV izler ve müzisyenlerle röportaj yaptığımı hayal ederdim. Gençleri bu kadar etkiliyor olmanız aslında yaptığınız işlerin ne kadar nitelikli olduğunu gösteriyor. Peki günümüzde, yayıncıların (TV/YouTube) nasıl bir profil izlemesi gerekiyor sizce? Neyi ne kadar işlemeleri gerekiyor ama ne kadarı düzgün yapılıyor?

Dream TV’nin ben ayrıldıktan sonra tamamen kapanması ardından, benzer o kadar çok övgü ve teşekkür dolu geri dönüş aldım ki birilerinin hayatına olumlu anlamda dokunmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum açıkçası. Çok gencin müzik zevkini olumlu yönde geliştirdiğimiz için çok mutluyum. Günümüzde klasik TV modelinin işi zor. Zaten küçülen TV reklam pastasından müzik kanallarının payına çok az bütçeler düşüyor. Bu da TV’ye yapacağın kaliteli iyi ve pahalı içeriğin ekonomik olarak geri dönüşü olmayacağı gerçeğini ortaya çıkarıyor. O yüzden var olan kanallar minimum maliyetle çarkı döndürmeye çalışıyorlar. Artık iş YouTube ve benzeri alternatiflerde. Zaten bu içeriğe meraklı kitle de TV yerine daha çok bu mecraları takip ediyor. Çok düzgün içerikler yapan genç arkadaşlar görüyorum. YouTube’da daha çok özel içeriklerin ön plana çıkması lazım, sonuçta şarkıyı herkes biliyor. Biz eskiden şarkıyı da tanıtırdık, şimdi izleyici detaylar peşinde.

ο SO Müzik adında bir yapım şirketi kurduğunuzu müjdelediniz. İlk olarak bu fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti? Uzun yıllar, soru soran tarafken şimdi yapım tarafında olmak nasıl? Dengeyi nasıl kuruyorsunuz?

Müzik kanalları ve radyolar genel müdürlüğünden ayrıldıktan sonra daha çok etkinliklere yönelmiştim. Daha sonra tekrar profesyonel yöneticiliğe döndüm ve Olay TV’nin program ve radyo müdürü olmuştum. Ama sizin de bildiğiniz gibi çok kısa sürdü ve sonu da biraz hayal kırıklığı oldu benim için. Ardından uzun zamandır aklımda olan müzik şirketimi kurdum. Aslında hep yapım işininde içindeydim arkadaşlarım sayesinde çok yabancılık çekmedim. Zaten sektöre yıllarını vermiş yakın arkadaşlarımın da her zaman desteğini ve fikirlerini de alıyorum. İşin her yönünü bildiğim için denge kurmakta zorlanmadım.

ο Yaptığınız açıklamadan gördüğümüz kadarıyla, SO Müzik ile “alternatif sahnede” janr/müzisyen ayırt etmeksizin geniş bir alan açmak istiyorsunuz. SO Müzik adına beklentiniz nedir? SO Müzik çatısı altında hem yerel hem de global çapta isimler görecek miyiz?

Sektörde 20 yılı aşkın tecrübemle, Türkiye müzik sektörüne önemli yeni isimler inanıyorum. Şu anda piyasa ilk olarak rap sanatçıları Ahkam ve Infokey’i çıkardım. Yakında indie tarzda yeni bir isim Emre Uludoğan bence çok beğenilecek. Uluslararası bir dans single’ı için de çalışmalarımız bitti, yakında duyarsınız. Harıl harıl çalışan yeni rap şarkıcılarımız var. Nefis genç bir etnik jazz grubuyla görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni genç bir rock grubu arayışlarım devam ediyor. Kendi söz müziğini yazan enstrümanını çalan kadın şarkıcıları dikkatle izliyorum. Şimdilik bu kadar. Umarım 1 yıl sonra çıkardığım yeni isimler üzerine de bir söyleşi yaparız.

 

  • Ekim 2021 sayısından…