Zeynep TOKER

Rap müziğin genç isimlerden Zeynep Serter; sahne adıyla Ruby, ilk EP çalışması Günah‘ı geçtiğimiz haftalarda yayınladı. Uzun bir aradan sonra Günah‘ın kendisini tatmin eden bir proje olduğunu dile getiren sanatçı, bu sürecin her anında çok şey öğrendiğini dile getirdi. Eskiden kadın MC’lere ön yargılı bir tutum sergilendiğini ama artık bu tabuların hepsinin yıkıldığını söylediğimizde, genel olarak cinsiyet algılarına ve kalıplarına karşı hassas olduğunu söyleyen Ruby, “Sanatçıyız ve var oluyoruz, hepsi bu.” dedi.

ο Ergenliğinizde sırdaşınız olan bir deftere yazdıklarınızdan sonra rap müziğe yöneldiğinizi biliyoruz. Nasıl bir dönemdi sizin için? O dönem yaşadıklarınız hem sizi hem de şimdiki müzikal yolculuğunuzu nasıl inşa etti?

Kafam sürekli karışık olduğu için her şeyi yazarak kendimi iyileştirmeyi öğrendim. Sanırım yüzlerce defterim var. En karmaşık anlarımda kendimi tuvalete kilitleyip dakikalarca deftere karalayıp, yazıp çizdiğimi hatırlıyorum. Dinlediğim müzik giderek şekillendi, ben de o sırada M.O.B bünyesine dahil oldum, deftere yazmış olduğum şeyleri değerlendirdim diyelim.

ο Geçtiğimiz günlerde 4 parçadan oluşan Günah isimli EP ile müzikseverlerle buluştunuz. Uzun zamandan beri hazırlık aşamasında olduğunuz bu EP’nin tamamlanma sürecini sizden dinleyebilir miyiz? Bu süreçte sizi tüketen, yoran ya da bu sürece olumsuz bakmanıza sebep olan durumlar yaşadınız mı?

Uzun süre aradan sonra Günah EP beni tatmin eden bir proje oldu. Bu süreç benim için büyümek ve gelişmekten ibaretti. Tatlı stresler, heyecanlar da buna dahil… 17 yaşımdan beri bir oluşumda bulunuyorum, kendimle ilgili birçok gerçeği keşfettim ve beni meraklandıran bir yolculuğa çıktım. Tükendiğimi hissettiğim zamanlar oldu fakat sonrasında tükenmediğimi ve henüz hayatımın en güzel kısmının yeni başladığını fark ettim. Bu sürecin her anında da çok şey öğrendim ve çok eğlendim. Birazcık da gözyaşı… Yengeç burçları beni anlar…

ο Günümüzdeki klip çekimlerine, styling’e eskisi gibi önem verilmiyor gibi ama Rubyboi x Günah video klibinizde oldukça renkli görüntüler görüyoruz ve klip kendini izlettiriyor. Bu konuda bakış açınız hep bu klipte olduğu gibi mi ilerleyecek? Yani her zaman kliplerinizde üzerine düşünülmüş renkli, kalabalık kareler yer alacak mı?

Kalabalık gözükmeyi seviyorum; günlük hayatımda da sadece bana ait aksesuarlar tasarlatmayı ve onları kullanmayı tercih ediyorum. Bir kere geleceğim bir hayatta ne istiyorsam onu giymek istiyorum. 4 çocuklu bir evde büyüdüm ve kardeşlerimle sürekli farklı kostümlerle ortalıkta dolaşır evin her yerini kesilmiş kumaşlarla kaplardık. Stylist olarak Bedirhan Taşçı ile çalışıyoruz. O da benim gibi kural dışına çıkmayı seven biri. Bundan sonra ki projelerde de yapılmayan şeylere imza atıp, iç dünyamı dışarıya yansıtmaya odaklandık.

ο Klibe ve parçaya yapılan yorumları okuduğumuzda sizden eski tarzınızda parçalar bekleyen ve daha az auto-tune duymak isteyen dinleyicilerinizin de olduğunu görüyoruz. Bu yorumlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Müzik her yıl, her ay evrime uğrayan bir unsur. Beni duydukları zamanın üstünden çok geçti. Böyle düşünmelerini anlıyorum buna alıştılar, fakat artık benim de büyüdüğümü ve yeni şeyler denediğimi zamanla anlayacaklarını düşünüyorum.

ο Müziğinizde önemli olan sözler mi? Sözlerinizle bir şeyler anlatmak mı yoksa beat’in insanları yakalaması mı?

Her ikisi de. Hem bağ kurulabilmeli hem de sözlerden kendilerine ait bir şey bulabilmeliler. Bunu biraz dinleyiciye bırakıyorum. Ben zaten memnun olduğum işleri yayınlıyorum. Herkes istediğini alsın.

ο Türkçe rap son üç – dört yıldır ana akımda yer alma konusunda büyük bir ivme kazandı. Bununla birlikte artık eskiye göre daha fazla kadın MC görür olduk. Eskiden ne yazık ki kadın MC’lere ön yargılı bir tutum sergileniyordu ama artık bu tabuların hepsinin yıkıldığını düşünüyorum. Sizin açınızdan da bu durum böyle mi? Yoksa hala kadın olduğunuz için rap müzik yapamayacağınızı söyleyen tiplerle muhatap olmak durumunda kalıyor musunuz?

Yıllardan beri kadınlara yapılan haksızlıklar göz önünde. Ben kadın MC diye ayrıştırılmasına aşırı tepkiliyim. MC yerine sanatçı diyebiliriz, her müzik sanatçısı zaten MC (Microphone Control). Böyle bir kalıp mı var? Erkek sanatçılar diye bir etiket yok sonuçta. Genel olarak cinsiyet algılarına ve kalıplarına karşı hassasım. Kadın rapçi diye paylaşıldığım her şeyi sansürleyerek paylaşıyorum. Sanatçıyız ve var oluyoruz, hepsi bu. Rubyboi klibimde de non binary cast kullandık. Yıl 2022 ve artık bazı şeyleri aşmamız gerektiğini düşünüyorum. Hepimizin içinde hem eril hem dişil enerji bulunuyor. Bunu cinsiyet kurallarıyla ve toplum algısıyla yok etmemek lazım.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ruby (@iamrubyboi)’in paylaştığı bir gönderi

ο Günümüzde birçok şey sosyal medyadan geçiyor. Orada varsan varsın, takipçin yüksekse popülersin gibi bir algı var. Bu sizin için de böyle mi? Öncelik sosyal medyadaki kimliğiniz, duruşunuz mu?

Bu kimliğimi ben de henüz yeni oluşturuyorum. Her şey sosyal medya artık. Bu yüzden yapmayı sevdiğim şeyleri, işimi ve özel hayatımı dengede tutmaya özen gösteriyorum. Önceliğim kendi hayatımdaki duruşum, ben kendimden emin olduğum sürece sosyal medyada da o şekilde gözükecek zaten. İçim rahat.

ο Rap müzisyenlerin “imaj her şeydir” gibi bir algıya sahip olduklarını düşünüyorum. Pahalı kıyafetler, trend ayakkabılar, parlak takılar… Yoksa bile bir şekilde olduruyorlar gibi. Siz de öyle misiniz?

İmaj ve görüntü yaptığın şeyi aktarabilmek için en büyük araç bence. Bir dil gibi. Yani en azından benim için öyle, çünkü içimde ne varsa ne hissediyorsam ona göre giyiniyorum. Maddesellikten daha çok manevi bir şey buna dikkat etmek. Hip hop ve fashion birbiriyle çok bağlantılı. Bunun hakkında bir sürü belgesel var. Bunlardan biri Fresh Dressed. Bazı şeyler hakkında yorum yapabilmek için önce bilgi sahibi olmak gerek. Bu yüzden de giydiklerimizle yargılanıyoruz ve sanki hiçbir zorluktan geçmemiş gibi gözüktüğümüzde nefret topluyoruz. Türkiye’nin en büyük eksiği “bilmiyorum” cümlesini kurmak.

ο Dikkat çeken bir tarzınız var.  Amacınız “alışık olduğumuz” bu algıyı ortadan kaldırmak mıydı? Yoksa bu tamamen Ruby’nin iç dünyasının dışa yansıması mı?

Algıyı ortadan kaldırmak değil, kendi algımı yaratmak istedim. Giyinmeyi çok seviyorum her gün farklı bir renk farklı bir aksesuar beni iyi hissettiren şeyler. Hip hop denilince veya rap denilince sadece bol tişört bol pantolon değil. İstediğimiz her şeyi olabiliriz ve giyebiliriz. Bir önce ki cevapta bahsettiğim belgesel, birçok şeyin cevabını barındırıyor zaten.

ο EP çok taze ama ilerleyen zaman için farklı fikirleriniz, projeleriniz var mı? Bu yaz sizi festivallerin line-up’ın da görebilecek miyiz?

Günah EP çok özel benim için ve çok güzel ilerliyor, sıradaki projeler için çalışmaya başladım bile. 2022 senesi en üretken olduğum sene oldu benim için. Sahnede olmayı çok özledim bir aç küçük etkinlikte açılışı yaptım. Yakın zamanda konserler için haber vereceğim.