Zeynep TOKER

Roxy Müzik Günleri’nde “Billboard Özel Ödülü” ile hayatımıza giren Roket grubu, uzun bir aradan sonra tekrar müzikseverlerle buluştu. Gökhan Çevir ve Mario Çıkman’dan oluşan grup, 15 sene önce çıkarmış oldukları Kurtar Beni parçasını yeniden düzenledi ve geri döndüklerini duyurdu. Yeni parçaları Issız İstasyon’u 10 Aralık’ta yayınlayacaklarını söyleyen Roket, Back on Stage’de!

ο Uzun bir aradan sonra tekrardan aktif olarak müzik yapmaya karar vermenizdeki sebep ne oldu? Ara verdiğiniz dönemde neler yaptınız?

Gökhan Çevir: Ara verdiğimiz dönemde ben İstanbul’a taşındım. Yaklaşık 5 sene Bazuka ile birlikte çalıştık. Aynı zamanda bu süre içerisinde de oyunculuk kariyerime de yoğunlaştım ve tiyatro/dizi setleri gibi sahneleri deneyimledim. İstanbul’da müzik ve tiyatro ile geçinmek her geçen gün daha zor olmaya başlayınca, bir süre sonra dayanamayıp yeniden memleketim İzmir’e geri döndüm. İzmir’de haliyle hayat biraz daha durağan, zaman daha yavaş akıyor sanki. Bu dönemde ben de kendi kendime bir şeyler karalamaya başladım.

Mario Çıkman: 3 yıl boyunca Fethiye ve çevresi ağırlıklı olmak üzere, İzmir ve Isparta’da bar müziği yaptım. Gece hayatının verdiği yorgunluk, alkol ve sağlık problemleri nedeniyle de iki yıl boyunca kendime kadar şarkı söyleyebildim. 2016 yılında Kelebekler Vadisi ile yeniden hayata döndükten sonra, 2017 yılında kendimi bir maceraya atıp arayışımı Kamboçya’da sürdürdüm. 6 ay sonra orada kurduğum derme çatma bir stüdyoda ilk çalışmaya başladığım şarkı yine Kurtar Beni oldu. Sonra Türkiye, Almanya derken gittiğim her yerde de hem müzik hem de video prodüksiyonu üzerine çalışmaya devam ettim.

O uzun boşlukta savrulurken yaşanan deneyimler ve alınan dersler, kendi kendime mırıldanırken zaman içinde şarkılara dönüştü. 2019 yılında bir şeyler biriktikten sonra sonra Gökhan’ı aradım, fikrini sordum. Bu fikir alışverişleri rutinimiz oldu, bir süre sonra bakmışız yeniden birlikte hayaller kurmaya başlamışız.

ο 2006 yılında yapmış olduğunuz Kurtar Beni parçasıyla yeniden dinleyicinizle buluştunuz. Arayı ısıtmak için mi eski parçanız ile çıkış yapmayı tercih ettiniz?

Mario: Kurtar Beni Roket’in ilk ve en bilinen şarkısı. İlki bir internet kafe bilgisayarında olmak üzere belki 10 demo versiyon kaydedildi, fakat yayınlama safhasına bir türlü gelememiştik. O yüzden yola, yıllar önce bizi dinleyenlere verdiğimiz sözü tutarak başlamak istedik.

ο Roxy Müzik Günleri’nde “Billboard Özel Ödülü”nü kazanmıştınız. Şimdiyle kıyasladığınızda o zaman ve bu zamanların artı ve eksileri neler? Özellikle de müzik üretimine yeni başlamış genç gruplar açısından.

Mario: Roxy Müzik Günleri’ne gittiğimiz dönemler bambaşka bir dünyada yaşıyorduk. Myspace, dergiler, posterler, CD, DV kamera, İstiklal…

O dönemin en güzel yanı, rock ve metal müziğin hayatın bir parçası olmasıydı. Festivaller, okul şenlikleri, bir günde 6-7 grubun yer aldığı bar konserleri, gece gündüz matineleri gibi çok çeşitli sahne olanakları her yaştan insanlar için mevcuttu. Türkiye’nin birçok noktasında bir tuvaleti kusmuk kokan sabahları Kurban, Pentagram, Yavuz Çetin, Mavisakal çalan, ucuz bira satan ‘Rock Bar’ bulmak mümkündü. İnsanların en büyük sosyal ağları bu süper samimi barlardı. Diğer yandan da dönemin koşullarıyla profesyonel kayıt, video, fotoğraf gibi içerik üretmek maalesef şu an olduğu gibi kolay değildi.

Şu anki teknoloji ile odanızdan hiç çıkmadan herhangi bir enstrümanı öğrenebilir, bir şarkı kaydeder ve yayınlayabilirsiniz. Bu zamana kadar dünyada yayınlanmış ve yayınlanmakta olan farklı tarzlarda sonsuz sayıda sanatçıya ve esere ulaşabilirsiniz. Ama o bilgisayarın başından kalkıp bunları birer deneyime dönüştürmezseniz, çok üzülürsünüz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

ROKET (@roketband)’in paylaştığı bir gönderi

 ο Aktif olarak müzik yaptığınız dönem Türkçe rock müziğin ‘altın çağıydı’ desek yanlış olmaz herhalde. Şimdiye baktığınızda Türkçe rock üreten grupları nasıl buluyorsunuz? Sizce üretim ve grup bolluğu açısından bi’ 15 sene öncesine dönebilir miyiz?

Gökhan: Bu dönemin rock müzisyenleri ‘altın çağ’ ile karşılaştırıldığında daha şanssız buluyoruz elbette. Sahne alacak ortamlar gittikçe azalıyor. Her ne kadar şimdiki müzik platformları daha çok insana ulaşmayı sağlasa da konserlerde yakalanan o heyecanı hiçbir şey vermiyor. Üretim ve grup bolluğunun artması ancak organizasyonların artmasıyla mümkün olabilir diye düşünüyorum.

Mario: Ben eğer Deniz Yılmaz’ı (Kurban) canlı izlememiş olsaydım, böyle bir yol seçer miydim bilmiyorum. O görüntüden kurduğum bir hayal belki de beni şu an olduğum insan yaptı. Ben geleceğimizi böyle küçük rastlantıların belirlediğine inanıyorum.

ο Önümüzdeki dönemde Roket’ten yeni parçalar dinleyecek miyiz? 

Yepyeni bir Roket şarkısı olan Issız İstasyon 10 Aralık’ta klibiyle beraber tüm platformlarda olacak. 2022 ilk üç ayı için klip hazırlıklarını Almanya’da sürdürdüğümüz T.S.S, Çiçek, Kolay Değil gibi şarkılarımızı yayınlamayı düşünüyoruz. Yeni yılın bahar aylarında da yenilerden biri olan Sal Kendini video klibi için bir araya geleceğiz. Yeniden kaydettiğimiz şarkıların bir diğeri de sözlerini Cem Adrian’ın yazdığı Aşk’a Dur Denilmez Ki. Belki de önümüzdeki yıl bu şarkıyı da müzik platformlarında görmek mümkün olacaktır.

Ek olarak, Roket artık sadece müzik yapan bir grup da değil. Video prodüksiyonunu da Mario ve Johanna Grobe’nin üstlendiği klipler direkt olarak kafanın içinden yayın yapıyor.