Ece Ulusum

İlk dönem Türk punk sahnesinin en üretken ve istikrarlı topluluklarından Rashit, Telaşa Mahal Yok albümüyle yeniden karşımızda. 1999’da çıkardıkları Telaşa Mahal Yok hem grubun hem de Türk punk müziğin ilk yasal albümü. 20’nci yılı şerefine ilk kez plak formatında Kod Müzik tarafından yayınlandı. Kartonetinde topluluğun daha önce su yüzüne çıkmamış fotoğrafları da yer alıyor. Koleksiyonluk ve yerli punk müziği keşfetmek isteyenler için kıymetli. Rashit uzun bir aradan sonra yeniden birleşmelerini konserlerle kutladı. Salgın sona ererse kutlamaya devam edecek. Ekiple yazıştık.

İlk albümünüzü plak formatında yayımlama fikri nasıl doğdu ve gelişti?

Albümün yapımcısı olan Kod Müzik, Telaşa Mahal Yok’un 20’nci yılında albümü remastered olarak plak formatında yeniden basmayı önerdi. Grup olarak uzun yıllardır pek görüşmüyorduk. O dönemde sevgili Çağlan Tekil’in Laneth konseri için tekrar bir araya geldiğimiz dönemdi ve teklif hepimizin hoşuna gitti kabul ettik.

Plak şerefine özel etkinlikler yapacak mısınız?

Aslında plak yayınlanmadan 5 reunion konseri verdik, zamanla 90’lı yıllardan bazı punk gruplarıyla bir reunion konseri gerçekleşecek.

Geçen yıl sizi Nilüfer Festival’de izleme fırsatı bulmuştum. Yaş ortalaması yüksek bir kitle sahnenizi izlemeye gelmişti, müziğinizi duyan gençler merakla koşturarak gelmiş, sizi sevmişti. Shazam’layanları gördük. Genç dinleyicilerle bağınız nasıl?

30 sene önce bu müziği yapmaya başladık, internetin ve sosyal medyanın olmadığı bir dönemdi, toplumsal olarak kabul görecek bir müzik değildi. Çok fazla dinleyicisi de yoktu. Söyleyecek sözlerimiz vardı ve gençtik. Punk müziğinin kabul görmesi ancak 2000’li yılları buldu diyebilirim. Sonraki kuşaklardan zamanında yaptığımız albümlere ve şarkılara ilgi olması, sahne aldığımız konser ve festivallerde çok genç kitlelerle buluşuyor olmamız gerçekten büyük mutluluk.

İstanbul Comics & Art Festival’de çocuklar var diye Dinozor parçanızı söylemediniz. Bu yaş almakla ilgili mi?

Yanılıyorsun kapanışta çaldık.

Kaçırdığımıza üzüldüm. Türk punk müziğin üretken olmamasını neye bağlıyorsunuz? Dünyadaki kaotik durumundan dolayı sıradaki müzik çağının punk olacağı söyleniyor. Siz ne dersiniz?

Üretken olmadığını düşünmüyorum. Halihazırda Rashit öncesi dönemde ve sonrasında birçok grup vardı ve çok sayıda kayıt bıraktılar arkalarında. Punk bitmedi başka şeylere dönüştü; postpunk, hardcore, riot girl, grunge, electroclash’e kadar birçok müzik türüne ilhamı punk verdi. Bu yüzden de misyonunu tamamladı ve daha başka şeylere evrildi. Artık onu hayatın her alanında görebilmeniz mümkün, fotokopi punk fanzinleri belki artık eskisi kadar çok değil ama internete ve sosyal medyaya bakınca artık her yerde ardında bıraktığı etkileri görebiliyorsunuz. Sadece tutucu bir şekilde geçmişin aynısını aramamaya gayret etmek gerek. Her şey değişiyor ve evriliyor. Punk en baştan beri klişe olmaya karşıydı, yerinde saymaya bir tepki olarak çıkmıştı.

Fanzinler, kasetler gitti hatta döneminizdeki Akmar Pasajı ruhunu kaybetti. 1993’teki Rashit’le bugünkü Rashit’te değişmeyen şeyler neler?

Dediğim gibi medyalar değişse de gençlerin içindeki asi ruh değişmiyor. Dijital çağda hâlâ karşı koyuşu hissedebiliyorsunuz. Bu duygu insan doğasından asla kaybolmaz, onu kazıyamazsınız. Ama yaşantılar ve şartlar değişir ve dönüşür, buna da karşı koyamazsınız.

Bir dinleyiciniz Ekşi’den yazmış. Biz de soralım istedik: “Grubun yaptığı bir sürü güzel şarkının Dinozor’la sadece ‘taşağa’ indirgeniyor olması üzücü. Grup üyeleri de baymış mıdır bu dinozor taşağı popülaritesinden?”

O şarkı bize bile ait değil. Bülent Üstün’e ait bir punk klasiği. Sayısız yerli punk grubu konserlerinde çaldı bugüne kadar ve gerçekten iyi bir shockrock şarkısı.

Rashit’in bir belgeseli ya da kitabı olamaz mı? Elinizde kapsamlı bir arşiv var mı?

Belgesel ya da kitap başkalarının düşünmesi gereken bir şey müzik grubu müzik üretmeli bunu belgelemek bizim dışımızda bir durum.

Dünyada özellikle İngiltere’de kasete dönüş var. Siz düşünür müsünüz?

Yeni yayınlayacağımız albüm hem dijital hem de her türlü fiziki formatta olacak…

1993

Grubun kurulduğu yıl