Zeynep BEŞERLER
zbeserler@hayhuy.co

Müzik piyasasının yeni isimlerinden biri o… Caz müzisyenlerini andıran buğulu ve dingin sesiyle 21 yaşındaki Dilhan Şeşen’le kariyer hayatını, kliplerindeki dikkat çekici unsurları ve gelecek projelerini konuştuk.

❏ Müzik piyasasında yeni isimlerdensin. Bu süreçte baban Burhan Şeşen’in kanatları altında mısın? Seni hayata karşı hazırlarken aynı zamanda müzik piyasasında da yönlendiriyor dersek doğru olur mu?
Olur tabii. Babamın 30 seneyi aşkın bir geçmişi var müzik piyasasında, o yüzden bana deneyimleriyle hep yardımcı olur. “Bence şöyle yapma, sen bilirsin” der ve çekilir. Benim kendi yolumu kendim çizmem gerekiyor. Ben dilim yanmadan anlayamıyorum bazı şeyleri… Bana çok inanıyor, içten bir gururu var.

❏ Müziğini farklı kesimlere duyurabilmek adına düşündüğün projeler var mı?
Yurt dışı veya farklı tarzları amaçlayarak çok hareket etmiyorum, o an neyse ona göre hareket ediyorum. Senfonik müzik de yapmak istiyorum. Daha 21 yaşındayım şu an içimden bu geliyor, 30 yaşımda içimden ne gelir bilmiyorum. Ölene kadar aynı tarzlayım diyemem.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

📷 : @istanbulunduvarlari

Dilhan Şeşen (@dilhansesen)’in paylaştığı bir gönderi ()


❏ Işık Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü mezunusun. Okul zamanlarından bugünlere gelişini anlatabilir misin? Müziğe ilgin bu yıllarda mı başladı?
Daha mezun değilim. Okul hayatım hiçbir zaman iyi değildi. Sinemayı her zaman çok severdim, puanım tuttu ve tamam dedim. Sinema TV okumam da işimle çok bağlantılı zaten. Kendi çapımda çektiğim kısa filmler var. İlerde kendi klibimi kendim çekmek istiyorum. Müziği de ben yaparsam, klibimi de kendim çekersem çok mutlu olurum.

❏ Çocukluktan müziğe ilgin var mıydı? Bu kuşak içerisinde müzikle büyümüşsün. İlham perin ordan geliyordur belki?
İlla ki. Bir sürü profil vardı karşımda ve çocuktum onların arasında büyürken. Babamın Yorumsuz programı vardı ben çocukken, geceleri onu izlerdim. Tutup da kolumdan müzik yapacaksın diye zorlayan olmadı. Aksine uzak tutmaya çalıştılar, ne istiyorsa onu yapsın diye. Şarkılarımı YouTube’a koymadan önce farkında değildim olayın… Duşta söylüyordum herkes gibi, annemden özür dilemek için beste yapıyordum. İnsanlar “Sen iyisin” dediklerinde, evet galiba iyiyim birilerine dokunuyorum dedim. İnsanların sayesinde farkedebildim kendimi…

❏ Bir Yaz Daha Bitiyor şarkısının sendeki önemi ne? 3 kuşağı bir araya getiren bir şarkı demek doğru olur sanırım…
Benim için en duygu dolu sahneydi. Ağladım, annem ağladı, sonra babam ağladı… Garipti, çünkü babam benim babam ama orada bizi fark ettim… Orada bambaşka bir atmosfer oluştu. Çok büyük bir duygu boşalması oldu ve orada akan gözyaşları teşekkürler demek gibiydi…

❏ Ses tonun caz müzisyenlerini andıran hipnotize edici bir güzellikte ve dinginlikte. Sesini keşfetme yolculuğun nasıl ilerliyor?
Yaklaşık 2 sene caz dersi aldım. Müzisyen olduğumuz için değişik janraları da dinlememiz gerekiyor. Farklı şeyler dinledikçe kendini buluyorsun, o kadar kalabalığın içerisinde. Kendime özgü şeyler yapmaya başladıkça ruhum da, sesim de oturdu.

❏ Kliplerinde dikkat ettiğin unsurlar neler?
Ben her klipte bir sanatçıyla çalışmak ve onlarla beraber büyümek istiyorum. Görselliğe çok önem veriyorum. Şarkı ile bağdaşmayabilir, benim için sorun değil ama onu başka bir şey gibi izlemeleri çok hoşuma gidiyor. Bir sonraki klipleri kısa film tadında yapmak istiyorum.


❏ En son Acıtır Yara teklisiyle seni dinledik, klibin de oldukça ilginçti. Can Evrol’la bu süreçte beraber yola devam ediyorsun. Bu yolculuğun başlangıcı nasıl oldu? Yollarınız nerede kesişti?
Zengin ve ünlü olsak da Can Evrol’la çalışsak diye hayal kuruyordum hep. Bir gün arkadaşımla Moda tarafında sokakta bir şey beklerken karşılaştık. Ben tabii kalakaldım, orada yoktum gibi… Elimde Rolla May’in Yaratma Cesareti kitabı vardı. Sonrasında sosyal medyadan Can Evrol’a yazdım. “O güzel kitabı okuyan sensin demek” dedi ve uzunca muhabbet ettik. Ona demoyu atma cesareti gösterdim, benim için çok zor bir karardı. Evrol çok beğendi. Profilimi incelemiş, abimle ilkokuldan arkadaş çıktılar. Ailecek babamı çok severlermiş. Aslında bir sürü hikayede birbirimize denk gelmişiz yani.

❏ Ufukta yeni bir albüm süreci var mı?
Dört tane single çıkaracağız. İkincisi için bir iki gün sonra stüdyoya gireceğiz. Birisi yabancı beste olacak, sonrasında albüm.

❏ Sahnede yaşadığın ilginç bir anın var mı?
Peçeteyle istekler gelirdi, çok garip değil herkese oluyordu zamanında. En garibi sanırım sahnede ağlamamdı.

40.300
Spotify geçen ayki dinleyici sayısı