Zeynep BEŞERLER

Müzisyen ve yazar Patti Smith, sıklıkla Instagram hesabından okuduğu kitapları ve hislerini takipçileriyle paylaşıyor. Biz de Smith’in faydalı seçkisinden altılık bir liste hazırladık. Fotoğraflar da Smith’ten. Kitapların büyük kısmı Türkçe’ye kazandırılmamış belki faydamız olur.

Çocukluğunda piç ve öksüz, büyüdüğündeyse hırsız, eşcinsel ve yazar… Küçüklüğünü geçirdiği yetimhaneden 10 yaşında kaçtı. Genet, hayatını çeşitli ülkelerinde hırsızlık, kaçakçılık gibi suçlar işleyerek sürdürdü. Sık sık hapse girdi. The Thief’s Journal ’da Genet hayatını anlatıyor. Yaşamın en ücra köşelerine, hırsızların, fahişelerin, eşcinsellerin, pezevenklerin dünyasına son derece şiirsel bir dille, derin ve incelikli ruhsal çözümlemelerle nüfuz ediyor. Kitap Türkçe’ye kazandırıldı.

Özel bir biyografi kitabı. Kitap, 20’nci yüzyılın başındaki New York ve Manhattan’a göz kamaştıran kimliğini kazandıran Amerika’nın en ünlü mimarı Frank Lloyd Wright’ın hikâyesini anlatıyor. 1920 krizinin kendi kariyerinde avantaja dönüştüren mimarın hayatı, işleri ve çizimleri kitapta yer alıyor.

Ünlü İtalyan kadın yazar Elena Ferrante’nin gerçek kimliği bilinmiyor. Yayıncısı basına yazar hakkında kısa bilgiler veriyor bu da okurları iyice meraklandırıyor. My Brilliant Friend , İtalya’da bir kenar mahallede yetişen iki genç kızın çekişmeler, kıskançlıklar ve sırlarla örülü dostluklarını, zorluklarla geçen büyüme ve varoluş serüvenlerini anlatıyor. Kitap Türkçe’ye kazandırıldı.

Uyuşturucu baronlarının krallığını konu edinen kitap karanlık dünyayı yöneten iktidarın göze aldığı bedelleri okurlara gösteriyor. Kitap, ABD ve Meksika sınırında yaşanan olaylarla güncelliğini koruyor. Meksikalı yazar Yuri Herrera, siyaset bilimi eğitimiyle güncel olayları okuma yeteneğini yaratıcı yazarlığıyla birleştiriyor. Kingdom Cons, Notos Kitap tarafından yayımlanacak.

Yıl 1949… Balık tüketiminin İskandinav medeniyeti üzerindeki etkisi büyük; zenginleri ve kuralları balık ticareti belirliyor. Bir gemiyle gelen kişi ve haberler her şeyi tetikler. Denizciliğe dair birçok hikayenin yer aldığı kitapta mitolojik ögeler de yer alıyor. Sjón , antik dünyanın denizcilik ipliklerini modern çağın tarzlarıyla kusursuz bir şekilde birleştiriyor. Eleştirmenler kitabın yüzlerce yıl geçse bile güncelliğini koruyacağını söylüyor.

Yukio Mishima, Japonya’nın modernleşmesi ve geleneksel değerlerini yitirmesine karşı sert bir muhalefet tavrı gösterdi ve samuray değerlerini savundu. Kendi intiharını planlayan yazarın bu kitabı da bir yakuzanın hikayesini ele alıyor. Ancak bir yıldız olmak kolay değil… Ünlü bir zengin karakterin psikolojik bir portresi. Esas soru da şu: Başkaları tarafından nasıl göründüğümüzden herhangi bir kaçış var mı?