Ece Ulusum

7 yıllık hazırlık sürecinin ardından kurulan İstanbul kökenli post-rock grubu Panøpsis hem müzikal hem de felsefi açıdan dünyayı insandan ibaret görmeyen bakış açısına sahip. More ThanHuman-World EP’lerinin teması da bu…

  • Bir araya gelme hikayeniz nedir?

2011’den beri birlikte müzikal çalışmalar yapıyorduk. Uzun süredir sıkı bir dostluğumuz var. 2018’in başlarında enstrümantal ve post-rock öğeleri içeren bir müzik üretmeye karar verdik ve ortaya Panøpsis çıktı.

  • Türler iyice iç içe geçmişken pür postrock türüne sadık kalmanıza şaşırdım. Bu kararınızın altında ne var?

Hepimizin müzikal arka planı oldukça geniş bir yelpaze içeriyor. Rock müzikten özgün müziğe kadar genişleyebilen bir müzik kültürüne sahibiz. Yine de ürettiğimiz müziği rock şemsiyesi altına koyabiliriz ki oldukça farklı müzikal öğeleri bir arada barındıran bir şemsiye bu.

Panøpsis ise biraz daha konsept bir proje; hem müzikal olarak hem de felsefi olarak. Felsefi açıdan insan merkezli olmayan, dünyayı insandan ibaret görmeyen bir bakış açısına sahibiz ve bu da bizi sözlerin olmadığı, tümüyle enstrümantal bir
müziğe yöneltti.

  • EP’nizin adı More-Than-Human-World. Neden böyle bir isim seçtiniz? Şarkılarınıza isim verme süreci nasıl gelişiyor?

Grup olarak dünyanın insandan ibaret olmadığı yönünde bir bakış açısına sahibiz. Albüm ve şarkı isimleri bu temaya göre şekillendi. Diğer yandan şarkıların bize ne hissettirdiğinin de bu sürece etkisi oldu. Mesela Snails After Rain, melankolik havasının da etkisiyle yağmurlu bir hava ve ardından ortaya çıkan salyangozlar fikri oluşmuştu.

  • Kapak görselinin hikayesi nedir?

Panøpsis’in görsellerini Doğa Eroğlu yapıyor. Tasarladığı görseller albümün müzikal ve tematik niteliğiyle uyumlu. Kapaktaki geyik figürü, Doğa’nın geyikler ve insanların görece uyum içinde bir arada yaşadığı bir adada çektiği bir fotoğrafa dayanıyor.

  • İleride sözlü parçalar da yapacak mısınız?

Daha önce yer aldığımız projelerde çoğunlukla söz içeren müzikal üretimler yapıyorduk. Ama yine de enstrümantal müzik her zaman ilgimizi çeken ve keyifle dinlediğimiz bir tür olmuştur. O yüzden de çok eskiden beri ara ara enstrümantal şarkılar yapıyorduk zaten. Şimdilik sözlü müzik üretmeyi düşünmüyoruz.

  • Grubun gelecek programı nedir?

Henüz yolun çok başındayız. Yeni şarkılar yayınlayacağız. Sonrasında hem üretmeye hem de dinleyicilerle yüz yüze gelebileceğimiz performanslar gerçekleştirmeye devam edeceğiz.