Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Punk, caz, funk gibi birçok müzik türünü kendi içerisinde harmanlayan Opus Kink, 8 Ekim’de MIX Festival kapsamında Zorlu PSM’de sahne alacak! Brighton merkezli grup ile konser öncesi gerçekleştirdiğimiz röportajda; grubunun enerjisinin nereden geldiğini, Til The Stream Runs Dry isimli ilk EP’lerinin hazırlık sürecini ve İstanbullu dinleyicilerini neler beklediğini konuştuk. Konser öncesi ekibin kuliste yapmaktan en keyif aldığı aktivite ne diye sorduğumuzda; “Çoğunlukla jimnastik ve dua” olduğunu söyleyen Opus Kink, İstanbul’da çalacakları ve müzikleriyle bağı olan insanlarla bir araya gelecekleri için heyecan duyduklarını söyledi.

ο Biraz funk, biraz punk ve biraz da caz. Tüm bu tarzlar müziğinizde nasıl bir araya geldi. Hepsini harmanlayıp ‘büyülü’ bir uyum yakalamayı nasıl başardınız?

Tahminin benimki kadar güzel ve aslına bakarsan, bu şekilde düşünmene çok sevinsem de o kadar da öznel ve büyülü bir harmoniden söz etmiyoruz. Karanlıkların içinde kulaklarını kapatmış birçokları vardır, eminim. Şahsen, kafa karışıklığının ve kimlik krizinden doğan etkileri seviyorum. Ve bununun doğal bir kafa karışıklığın ve kimlik krizi olduğuna garanti verebilirim.

ο Opus Kink’in bu enerjisi nereden geliyor? Sizi dinlediğimde ‘bu delilik’ dedim. Gerçekten tüm ekibin nelerden ilham aldığını, üretim sürecinizin nasıl ilerlediğini çok merak ediyorum!

Leonard’ın da dediği gibi, iyi şeylerin nereden çıktığını bilseydim orayı daha sık ziyarete giderdim! Ama esasen, hem canlı hem de yazılı olarak, bir dizi ateşli rüyaların, iyi ve kötü enerjilerin tıkanmış küçük kan damarları gibi patlamasına olanak sağlıyoruz ya da bir şekilde buna çabalıyoruz. Enerji, tüm bu patlamaların bir yan ürünü!

ο Bu sene haziran ayında Til The Stream Runs Dry isimli ilk EP’nizi yayınladınız. Hatta albüm de diyebiliriz… Bu EP’nin hazırlık aşaması nasıl gerçekleşti? Ne kadar sürede tamamladığınız bir çalışma oldu?

Geçen Aralık ayında Galler’de bir stüdyoda dört günde kaydettik. Şarkılar 2021’de bazıları stüdyoda ve stüdyodan hemen önce yazılmıştı. Fiziksel olarak birtakım sağlıksız yaşam tarzlarımızdan hiç ödün vermeyerek hazırlandık.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Opus Kink (@opuskink)’in paylaştığı bir gönderi

ο Ölüm ve ölüm korkusu sizin için ne ifade ediyor? Bu kadar karanlık duygular –müzisyen kimliğinizi bir kenara bırakırsak- günlük hayatınızda sizi aşağıya çekmiyor?

Karanlık duygular sizi aşağı çeker, ancak onlara yaklaşımınızın ve onları hayatınıza entegre etmenin yollarını bulmak sizi bir şekilde kendinize getirir. Müzik veya genel olarak sanat iyi bir başlangıç noktası. Dürüst olmak gerekirse, ben de hastalıklı bir şekilde büyülendim ve iyi ya da kötü birçok şeyden uzak duramıyorum.

ο Turne esnasında yolda ya da konser öncesi kuliste ekibin yapmaktan en keyif aldığı aktivite nedir?

Çoğunlukla jimnastik ve dua.

ο 8 Ekim’de MIX Festival kapsamında Zorlu PSM’de sahne alacaksınız neler hissediyorsunuz?

İstanbul’da çalacağımız, müziğimizle bağı olan insanlarla, yerel gruplarla tanışacağımız, onlarla bağlantı kuracağımız ve ayrıca bu çalkantılı siyasi zamanlarda Türk LGBTQIA+ kardeşlerimizle ve yeraltı sanat toplulukları ile henüz tanışmadığımız müzikseverlerle, diğer kendini ifade etmeyi sevenlerle birlikte olacağımız için heyecan duyuyoruz.

ο İstanbullu dinleyicilerinize özel sürprizleriniz var mı?

Eğer söyleseydim sürpriz olmaktan çıkardı, değil mi?