Nurbanu Anter
Basın Danışmanı

 

❏ Kaç yıldır müzik sektöründesiniz?
Profesyonel olarak basın danışmanlığına 1998’de Ada Müzik’le başladım. 21’inci senem bitiyor. Ondan önce de radyoculuk dönemim var. Yaşı 40 ve üzerinde olanlar hatırlayacaktır.

❏ Sektöre giriş hikayeniz nasıldı?
Reklamcılık mezunuyum. Üniversite eğitimim devam ederken o yılların en popüler radyolarından Hürriyet grubuna ait Hür FM’de radyo DJ’liği ve müzik direktörlüğü görevini sürdürdüm. Radyo kapanınca radyoculuğa Kent FM, Rock FM’de ara ara devam ettim. Okul bittiğinde müzik pazarlamak üzerine uzmanlaşmayı kafama koymuştum. O dönemde bu mesleğin herhangi bir okulu yoktu ama müzik ve pazarlama en sevdiğim iki şeydi. Bunu profesyonel hayatta nasıl birleştiririm diye düşünürken bir gazete ilanı gördüm. Evet, o yıllarda işler ilanlarla bulunuyordu. “Ada Müzik sanatçılarının basınla olan ilişkilerini düzenleyecek bir eleman arıyor” ilanına başvurdum, işe girdim. Kadrosunda mor ve ötesi, Bulutsuzluk Özlemi, Kesmeşeker, Bülent Ortaçgil, Erkin Koray gibi önemli isimler vardı. 2 yıl sonra Sony Müzik’e transfer oldum.

Yaklaşık 8 yıl boyunca şirketin hem uluslararası kataloğunun hem de yerli müzik kataloğunun tüm basınla olan ilişkilerini ve tanıtımını üstlendim. O dönemde Gripin, Emre Aydın, maNga, Göksel gibi isimlerin dışında Sertab Erener’in Eurovision başarısı ve sonrasındaki İlk ingilizce albümünün dünya pazarlamasında aktif olarak görev aldım. Ricky Martin, Shakira, Anastacia gibi dünyaca ünlü starların ülkemizdeki tanıtımında görev aldım. Şirketten ayrılınca kendi adımı taşıyan PR şirketimi kurdum. Yaklaşık 13 yıl boyunca ülkedeki onlarca büyük yerli yabancı sanatçının, konserin, festivalin, albümün, konser mekanının, tiyatro ve filmlerin tanıtımını gerçekleştiriyorum. Bu süreçte yolumun kesişmediği sanatçı ve müzik şirketi kalmadı nerdeyse. İşleri yol arkadaşım Burcu Sarılar ve 3 yıldır çalıştığımız Gizem Ertürk ile yürütüyoruz.

❏ Mesleğe başladığınız ilk koşullarla bugünün koşulları arasında nasıl farklar var? Sizce artık bu sektörde iş bulmak neden zor?
Sektörün CD ve sonrasındaki dijital dönüşümünü çok yakından izleme şansım oldu. Basın sektörümüz de bugün aynı değişimden geçiyor. Her şeyin dijitale dönüştüğü bu çağda değişime ayak uydurmak gerek. Plak şirketleri her şeydi. Ancak artık her sanatçı kendi küçük şirketinin patronu. Kayıt yapmak, sosyal medya sayesinde bunu ulaştırmak kısa sürede popülerliğe ulaşmak belki bazı işler için kolaylaştı. Ancak bu değişim çok fazla işin arasında kaliteyle sıyrılmayı da zorlaştırdı. İşi doğru kitleyle buluşturmada, bir kurum veya kuruluşun, sanatçının basınla olan ilişkilerinin bir plan doğrultusunda sürdürülmesinde profesyonel destek almak şart. Eğlence sektöründe uzmanlaşmış PR uzmanı çok az. Sektördeki ekonomi çok daralmış durumda. Kendi ayakları üzerinde durup konserlerden ciddi bir ekonomi doğuran ekipler azaldı. Uzun süreli çalışmalar yerini kısa dönem tanıtımlara bıraktı.

❏ Bugün bir gencin müzik sektöründe sizin işinizi yapabilmesi için hangi adımları atması gerekir? Önerileriniz neler?
Müzik sektöründe mesai kavramı yoktur. Bu işin gecesi gündüzü yoktur. Çok seyahat etmeyi gerektirir. Büyük bir adanmışlık gerekiyor başarı için. Ben işime âşığım. Müziği çok sevmeli. Kendi şansınızı kendiniz yaratmalısınız. Okurken çalışmaya başlamak, deneyim kazanmak bende çok işe yaradı. Çocukken harçlığımı albümlere, dergilere ayırıyordum. Hayal kurmayı hiç bırakmadım. Bildiğim kadarıyla basın danışmanlığının hâlâ bir okulu yok. Halkla ilişkiler mezunlarının yaptığı bir iş oldu. Bazı üniversitelerde yeni medya, dijital pazarlama bölümleri açıldı sanırım onları takip etsinler. Bol bol konser, festival izlesinler. Dünyadaki popüler müzik trendlerini takip etsinler. Ben müzik belgeselleri, biyografileri okumaya bayılırım. Büyük başarı hikayelerinden ilham almak gerekir. Kimse bir günde yıldız olmuyor. Başarı; inat ve istikrar ile geliyor. İnsan ilişkileri bu işte çok önemli.

❏ Müzik endüstrisinde çalışmanın maddi tarafı mı yoksa manevi tarafı mı ağır basıyor? Sizi bu sektörde çalışmaya devam etmek için motive eden şeyler neler?
Adı eğlence sektörü ama çoğu zamanda işimiz hep sorun çözmek, kriz yönetimi yapmayı gerektiriyor. Bulunduğumuz coğrafya son yıllar çok hareketli. En ufak bir olumsuzlukta ilk etkilenen sektör bizimkisi. Uzun zaman ülkeyi güvenli bulmadığı için gelmek istemeyen yabancı sanatçılar, iptal olan festivallerle uğraştık. İsyan ettiğim en kötü zamanda bile kendimi “müzikle uğraşıyorsun Nurbanu” diyerek motive ediyorum. Sanatçı egosu ile uğraşmak da bazen çok da kolay olmuyor… İlk kez sizin dinlediğiniz bir şarkının ve şarkıcının milyonlarca kez dinlenmesi, bir kariyerin birlikte inşa edilmesi, aynı anda zıplayarak bir festivalde eğlenen binlerce genç görmek benim motive kaynağım. Paradan çok birlikte çalıştığım insanı ve işi sevmek önemli oldu benim için. İşinizde başarılıysanız, herkesin tavsiye ettiği bir insan haline geldiyseniz, elbette güzel para da kazanıyorsunuz.

❏ Dünyanın dört bir yanında müzik endüstrisine hizmet eden firmaların ilanlarını görmek mümkün. Türkiye’de bu tarz ilanlar görmek pek mümkün olmuyor. Ancak yeni simalar görüyoruz. İşe alımda ilan yerine daha çok etrafa haber vermekle mi ilerliyor?
Sanırım bizde biraz öyle. Müzik sektöründe deneyimli çalışan bulmak zor. Bizde biraz birilerinin yanında yetişmiş, tecrübe kazanmış alaylılar üzerinden dönüyor yerli piyasa. Genelde yerli sanatçılar güvendikleri eş dost ve akrabalarına bu işleri yaptırmayı tercih ediyor. Sektörümüz yeni yeni gelişiyor. Ancak son dönemde bazı bağımsız plak şirketlerinin, oluşumlarının olduğunu sevinerek görüyorum. Çok iyi promoter şirketler var, genç arkadaşlarımız her türlü zorluğa rağmen iş yapmaya devam ediyor. Hep diyorum bu sektörde iş yapmak için mangal gibi yürek gerekiyor. Don kişot gibi görüyorum ben herkesi.

❏ Eklemek istedikleriniz varsa yer vermekten mutluluk duyarız.
Gazete ve dergilerin kapandığı bir dönemde, bağımsız bir dergi olarak ayakta kalma mücadelenizi heyecanla takip ediyorum. BoS küçük ama çok çalışkan, işine âşık bir ekiple her ay harikalar yaratıyor. Kendi adıma başta Ece Ulusum olmak üzere hepinizi tebrik ediyorum.