Çıplak devler! Grubun adının anlamı bile eğlenceli, aynı kendileri gibi. 2014 yılında Seattle’da kurulan garage rock müzik grubu Naked Giants. Grup, vokalist ve gitarist Grant Mullen, basçı ve vokalist Gianni Aiello ve davulcu Henry LaVallee’den oluşuyor. Yakın arkadaş olan üçlü ‘gürültü yapmak’ ve eğlenmek için müzik yapmaya başlıyor. Ama hızlı yol alamıyorlar. İlk albümleri Sluff’ı 2018’de yayınladılar. Son olarak geçen yıl Green Fuzz EP’lerini yayınladılar. Şarkılarında 60’ların armonileri 1970’lerin riff’leri dikkat çekiyor. SXSW’de sahne aldılar, Lucifer dizisinin soundtrack’ine parça verdiler, müzik yayınları “yeni favori grubunuz olabilir” diye yazdı. Keşif seanslarından birinde karşımıza çıktı, tanışmak istedik. Ve Aiello sorularımızı yanıtladı.

Grubun adı nereden çıktı? Gülümsetiyor ama o kadar da büyük gözükmüyorsunuz!

Fikir davulcumuz Henry’nin. Gayet ‘büyük’ bir ağabeyi var. Bir gün merdivenden sadece iç çamaşırıyla inerken görünce “Çıplak bir dev gibi görünüyor” diye düşünmüş!

Rock’ın rap ve R&B’nin gerisinde kaldığını görüyoruz. Sizce rock’ın yeni nesilden uzak kalmasının sebebi ne?

Bence rock müziğin hâlâ geniş bir kitlesi var. Yalnızca görmek daha zor, büyük konserler elektronik pop müziğe dönüştü. Ayrıca rock’ın ‘geride kalmasının’ bir nedeni de elektronik müzikte bir sürü ilgi çekici teknoloji yeniliğinin olması… Bir gitarı tutmak ya da davulun başına oturmak elbette eğlenceli. Ama bu enstrümanlar son elli yıldır pek değişmedi. Elektronik müzik de insanlara yeni heyecanlar sunuyor.

Müzik haricinde de grupça eğleniyor gibi gözüküyorsunuz. Birlikte zaman geçirmek müziği nasıl etkiliyor sizce?

Eh, en başından beri eğleniyoruz. Bir yandan da müzik yapıyoruz. Her anlamda bu kadar yakınlaşmamızı buna borçluyuz. Ama yıllarca bir minibüsle turne yaptıktan sonra, evde tek başına geçirdiğimiz zamana saygı göstermeyi de öğrendik. Bazen birkaç hafta görüşmüyoruz, sonra çalınca yepyeni fikirler çıkıyor. Her şey dengede yani.

Sizi Green Fuzz klibiyle tanıdık aslında. Fikir nereden çıktı, neden böyle bir şey yapmak istediniz?

Çok eğlenceliydi! Kız arkadaşım Celestine’in fikriydi. Yıllardır Seattle’daki gruplara klipler yapıyor, kısa film gibi bir klip de yapmak istiyordu. Biraz zor oldu ama arkadaşlarımızla çalışabildik ve güzel bir şey oldu. Yönetmenliğini ve kurgusunu o yaptı, arkadaşımız Grayson da görüntü yönetmenliğini üstlendi. Film yapmak hep ilgimizi çekiyor, böyle bir şey yapma fırsatımız olunca da atladık tabii.

İstanbul’da bir konser planınız var mı? Belki ziyaret edersiniz en azından…

Kesinlikle İstanbul’a gelmek isteriz. Şimdiye kadar turneyle Danimarka’ya kadar gittik ama daha da ileriye gitmek isteriz. İstanbul’un çok güzel olduğunu duydum, müziğimizi herkese yaymak isteriz!

Sırada ne var?

İkinci albümü bitiriyoruz, Ağustos’ta yayınlayacağız. Çok heyecanlıyız, güzel oluyor!

13

Teklileri, stüdyo albümleri ve genişletişmiş albümlerinin toplam sayısı