Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Türkçe rap müziğin popüler isimlerinden Murda, “Dua Tour 2023” adını verdiği ilk Türkiye turnesi kapsamında dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Kendisine Artz & Bugy, Motive ve Pango’nun da eşlik edeceği turne kapsamında çok heyecanlı olduğunu söyleyen Murda, “Biletinizi alın çabuk!” dedi. En son Hadise ile iş birliği yaptığı Sen Dönene Kadar parçasını yayınlayan Murda, bu birliktelik için, “Hadise ile müziğin dışında da çok iyi bir dostluğumuz var. Birbirimize sanatçı olarak saygımız yüksek, dostluğumuzun verdiği enerji sayesinde birbirimize olan uyumumuzun daha da arttığını düşünüyorum.” dedi. Hayatta herkesin anlayışına ve zevkine yönelik bir müzik üretimi yapmadığını dile getiren Murda, çok daha fazlasını Back on Stage okurları için anlattı.

ο En son Hadise ile birlikte Sen Dönene Kadar isimli parçayı yayınladınız. Kısa film tadında klip çalışması ve film afişini aratmayan kapak görseliyle dikkatleri üzerine çekiyor. Tüm bu yaratım süreçlerinin ne kadarında yer alıyorsunuz? Görsel tarafa müdahalede bulunur musunuz yoksa bu işi tamamen ekibinize mi bırakırsınız?

Sen Dönene Kadar klibinin konsept ve fikri bana ait. Klibimizi diğer tüm videolarımı çeken Jonas Beck çekti. Kendisiyle her zaman ilk adımdan son aşamaya kadar tüm süreci birlikte yürütüyor, her şeyi beraber yapıyoruz. Kapak Pelit‘in kafasından çıktı. Kendisi çok yetenekli biri. Kaliteli işler yapan, yetenekli insanlarla çalışma lüksüne sahip olduğum için çok şanslıyım.

ο Hadise ile bir araya geldiğiniz ikinci parça ve birçok dinleyici tarafından bu birliktelikler, Hadise’nin kendini ve ses tonunu bulduğu tarz şeklinde olumlu yorumlar alıyor. Hadise ile iş birliği yapmaya nasıl karar verdiniz? Gerçekten de iki isim bir araya geldiğinde yadırgamadık ve sanki siz uzun yıllardır birlikte müzik üretimi gerçekleştiriyormuşsunuz gibi müzik dinleyicisi tarafında her şey olağan akışında ilerledi.

Hadise ile müziğin dışında da çok iyi bir dostluğumuz var. Birbirimize sanatçı olarak saygımız yüksek, dostluğumuzun verdiği enerji sayesinde birbirimize olan uyumumuzun daha da arttığını düşünüyorum. Hadise, Türkiye’nin en büyük kadın pop star’ı ve benim yaptığım “sound’ları” çok iyi anlıyor, sesi de yarattığım “sound’lara” çok yakışıyor. Birlikte farklı iş birlikleri yapmaya devam edeceğimizi düşünüyorum.

ο Bundan üç sene önce sizinle röportaj yaptığımızda da Türkiye’de çok popüler bir sanatçıydınız tabii ama şimdi baktığımızda tabiri caizse tahtınızı sağlamlaştırdınız. Bunun bir püf noktası var mıdır sizce? Yaptığınız müziği dinlemek dışında da insanların sizi kabullenmesini, sevmesini, kendilerinden biri gibi görmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlk günden beri bana gösterilen sevgi ve ilgiye her zaman karşılık vermek beni çok mutlu ediyor. Benim böylesine ilgi görmem kuşku yok ki bana gösterilen sevginin bir sonucu. Her zaman yanımda olan hayranlarım ve takipçilerime minnettarım, insanlar beni kendilerinden biri olarak görüyorsa ne mutlu bana.

ο Türkiye’de olup bitene kayıtsız kalmadığınızı biliyoruz. Yaptığınız paylaşımlarda da bunu görüyoruz, fakat şu seçim döneminde bu konuya dair yaptığınız belirgin bir açıklama hatırlamıyorum ben. Politik konularda son dönemde yaşadığınız olayları göz önünde bulundurarak biraz sessiz mi kalmak istiyorsunuz? Bu kadar çok ‘gürültünün’ arasında olmak size ne hissettiriyor?

“Bu kadar gürültünün arasında sessiz kalmak” bence tam bu. Benden daha güzel söylemişsiniz.

ο Kendinizi ve yaptığınız müziği ‘dünyalı’ olarak tanımlıyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız? Bu durumun avantajları muhakkak vardır ama yine de özellikle de Türkiye’de yaptığınız müzikle veya hayata bakış açınızla bir noktada yeterince anlaşıl(a)mamaktan endişe duyuyor musunuz?

Müziğin dili evrenseldir, benim yaptığım müzik de Türkçe de olsa, bir yöre veya ülkeye bağlı değil, bu şarkılar herkes için. Hayatta herkesin anlayış ve zevkini kovalamanın çok yorucu bir durum olduğunu düşünüyorum, ayrıca hiçbir zaman böyle bir amacım da olmadı. Her şey herkes için değildir, bu sebeple herkese saygım ve sevgim sonsuz.

ο Murda’nın nasıl bir çalışma rutini var? Hit olan, listelerden haftalarca inmeyen o parçaları 40 dakika, 1 saat gibi sürelerde yaptığınızı söylüyorsunuz. Dinleyiciler için bu kesinlikle çok çabuk algılanabilecek bir durum değil. Bu işin bir matematiği mi var yoksa tamamen içinden gelenleri dışarıya vurmakla mı ilgili?

1 saatte yapılan şarkıların yüksek bir tempoda tamamlanmasının tabii ki bazı sebepleri var. Bunlar arasında; stüdyodaki “vibe”, çalan “beat”, genel moral ve o andaki ruhsal durumu örnek olarak gösterebilirim… Bazen, her şey tam olması gerektiği gibi gidiyor ama bazen de bir şarkı için bir ay çalıştığım da oluyor.

ο “Dua Tour 2023” 6 Haziran’da İzmir’de başlayacak, daha sonra 7 Haziran Ankara, 17 Haziran İstanbul şeklinde devam edecek. Neler hissediyorsunuz? Bu konserlerde size Artz ve Bugy’de eşlik edecek. Başka sürprizler olacak mı?

Turumuza; Motive ve Pango da katılıyor. Çok heyecanlıyım, bu ilk Türkiye turumuz olacak, inşallah çok da güzel geçecek.

ο Önümüzdeki süreçte planlarınız arasında neler var? Yaz ayları yoğun mu geçecek?

Önümüzdeki dönemde yeni albümüm geliyor. Bu sebeple ilk sıradaki planlarım arasında yeni albüm çalışmaları var. Onun dışında değişik projeler de gündemimizde.

ο Son olarak Back on Stage okurlarına neler demek söylemek istersiniz?

Herkese sevgiler. Biletinizi alın çabuk! Sevgi ile kalın canolar.