Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Müzik dünyasına yeni giriş yapan bir isim; Merve Mira. Geçtiğimiz günlerde Sony Music Türkiye etiketiyle ilk parçasını yayınlayan Merve Mira, müzik dünyasına Onurr’un Replik isimli parçasıyla merhaba diyor! Şarkı söylerken kendini mutlu, özel ve huzurlu hissettiğini söyleyen Mira’ya müzik sektörünün zorluklarını dile getirdiğimizde; “Her sektörün yaşadığı zorluklar var ama ben hepsini aşarım, müzikten vazgeçemem.” diyor.

ο Öncelikle Merve Mira’yı biraz yakından tanıyabilir miyiz? 

Almanya’da doğmuş ve belirli bir yaşa kadar orada büyüyen, okul korosunda ve her partide şarkı söyleyip dans eden ama bunun tam tersi yönünde ilerleyerek; eğitim hayatını Girne Amerikan Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne girerek mutsuz olup özel yetenek sınavıyla Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Tasarım bölümünden mezun olmuş, şimdilerde hem şarkı söyleyen hem aile fırınlarını işleten biri.

ο Onurr’un 2017 yılında seslendirdiği Replik isimli şarkıyla müzik sektörüne giriş yaptınız. İlk olarak Onurr ile nasıl bir araya geldiniz?

Salman Tin, Onurr’dan çok olumlu bahsediyordu. Bir cesaretle Onurr’a DM attım. Çok tatlı bir geri dönüş yaptı, kahve içtik ve bugün buradayız.

ο Replik sizin için ne ifade ediyor peki? Çıkış için bu şarkıyı seçmenizin özel bir nedeni var mıydı?

Zaten Onurr’u hep dinliyordum. Replik ve Deniz Tuzu en sevdiğim şarkılarıydı. Replik şarkısının bende bıraktığı hissiyat çok güçlüydü, bu şarkıyı söylemeyi çok istedim ve Onurr da şarkıyı bana armağan etti.

ο Şarkınız Sony Music Türkiye etiketiyle çıktı. Sony Music ile birlikteliğiniz nasıl gerçekleşti?

Bu yola çıktığımda aklımda ve kalbimde Sony Music ekibiyle çalışmak vardı. Salman Tin yollarımızı kesiştirdi ve şimdi iyi ki bu yoldayız.

ο Müzik sektöründe aktif olarak rol alacak olmak size neler hissettiriyor?

Hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutlu ve heyecanlıyım. Kendim için hedefler tasarladım, umarım yaptığım müzik başkalarına ilham olur ve başkalarının da hayalini gerçekleştirmesine sebep olur.

ο Sektöre girmeye nasıl karar verdiniz? Birçok müzisyen hızlı tüketimden, plak şirketlerinin tutumlarından, yasaklardan vs. haklı olarak şikayetçi… Bu tarz söylemlerin, olayların yer aldığı bir sektöre girmek sizi endişelendiriyor mu?

Şarkı söylerken kendimi mutlu, özel ve huzurlu hissediyorum. Bu öyle bir his ki her şeye değer. Tabii ki her sektörün yaşadığı zorluklar var ama ben hepsini aşarım, müzikten vazgeçemem.

ο Bir influencer olarak, sosyal mecralardaki kitlenizi dinleyici tarafına çekebileceğinizi düşünüyor musunuz? Yoksa iki işi de birbirinden ayırıp, müzik tarafında sıfırdan bir kitle yaratma yolunda mı ilerleyeceksiniz?

Sosyal medyanın yaygın kullanılmasıyla beraber influencerlar müzik endüstrisinde önemli rol oynamaya başladı. Yaptığım işi kitlelere daha çabuk ulaştırmak bu işin güzel tarafı… Her iki tarafında birbirini destekleyeceğini düşünüyorum.

ο Merve Mira nasıl bir kariyer inşa etmeyi planlıyor? İlerisi için planladığınız süreçler var mı?

Amacıma ulaşmak için zamanımı önceliklerim için harcıyorum, kendime güveniyorum. Günün sonunda heveslerinin peşinden koşan değil, hedefinin peşinden koşanlar kazanır. Yaşayıp göreceğiz.

ο Sosyal medya tarafında müziği nasıl konumlandıracaksınız? Instagram hesabınıza baktığımızda influencer tarafınızı görüyoruz ama müzikle ilgilendiğinizi gördüğümüz paylaşımlar yer almıyor. Replik sonrası müzik ağırlıklı paylaşımlar olacak mı?

Her şeyin bir zamanı vardı bekledim ve tabii ki şimdi müzik ağırlıklı paylaşımlar yapmaya başlayacağım. Bunun için kendimi hazırladım ve bu zamanı bekledim. Replik çıktı ve şimdi benim için müzik başladı.